Сыбайлас және вертикаль бұрыштар

Қостанай облысы Аманкелді ауданы Ұрпек ауылы эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл орта мектебі. Жаркеева Гүлназия  математика пәнінің мұғалімі.

Сабақтың   тақырыбы: «Сыбайлас  және вертикаль бұрыштар»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сыбайлас  және  вертикаль бұрыштар туралы  ұғым беру.

Дамытушылық: Өз ойын еркін жеткізе білуге , дәлелдеуге, зерттеуге  үйрету.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа , тазалыққа  тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: ассосация, инсерт  жигсо – 1, семантикалық қасиеттерін  талдау картасы.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастырушылық кезеңі:

ІІ. Үй тапсырмасын  сұрау кезеңі:

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту кезеңі:

Ой шақыру.

 

 

 

 

 

 

Мағынаны ажырату.  Инсер әдісі бойынша тақырыпшаларды оқу.

Жигсо – 1 әдісі бойынша оқығандарын  келесі топқа  түсіндіру.

 

A                                                                 №12 есеп.

<АВС  = 150             <   АВС + < АВД  = 1800

< АВД = ?                 <АВД = 1800 – 150

< АВД = 1650

D          B                               C

 

 

<АВС = 300                                                                       <АВД = 1800 — 300

<АВД = ?                                                                  <АВД = 1500

 

 

 

№13 есеп.                                                  А                                   <АВС + <ABD = 180 0

<АВС = х                                                                                         X + X + 300 = 1800

<АВД = х + 300                                                                                                                         2X = 180 0 — 300

<АВД = ?                                                                                          2X = 1500

<АВС = ?                                                                                          X = 1500 : 2

                                             D                  В                         C                     X = 750

<ABC = 75 0

<ABD = 750 + 300 = 1050

 

А                                                      D

№ 19 есеп

<АВС = 300

B

<АВD =?     < DBE = ?

<ЕВС = ?

C                                                                  E

 

Вертикаль болғандықтан      <АВС = <ДВЕ      <ДВЕ  = 300

<АВС сыбайлас <АВД сонд     <АВД = 1800 – <АВС            <АВД = 1800 – 300 = 1500

<АВД  вертикаль  <ЕВС сонд < АВД = <ЕВС    <ЕВС = 1500

 

В                С

№21 есеп.

ОС сәулесі <ВОД бисс

<СОД = 300

<АОВ  = ?

<АОС = ?                                                              А                     О                                         Д

 

ОС бисс болд <СОД =< ВОС
<ВОС = 300

<ВОД = 600

<АОС сыбайлас  <СОД сонд.   <АОС = 1800 – 300 = 1500

 

 

№22 есеп.

<1 = 200

1)< 2 + < 3 = ?

2) < 2 +< 3 + < 4 = ?                                                        1           2         3

3) <5 + <6 = ?                                                                  6            5         4

 

 

 

Вертикаль бұрыштар яғни      <1 =  <4           <3  =< 6           < 2 =   <5

< 4 = 200          <6 = <1 : 2 = 200 : 2 = 100     <3 = 100

<5 = 1800 – ( <3 +< 4 )  = 1800 – ( 100 + 200) = 1800 – 300 = 1500

<5 = 1500          <5 = <2 ,       < 2 = 1500

1)  <2 +< 3 = 15000+ 1000= 1600

2)  <2 +< 3 +<4 = 1500 + 100 + 200 = 1800

3)  <5 +< 6 = 1500 + 100 = 1600

 

№23 есеп                                                         В                                   С

<DOC = 300

<EOF = 900

< EOD  =?                                                                                O                                 D

<ЕОС = ?                                                    А

<СОВ = ?

<АОЕ = ?

E                                             F

 

<FОЕ сыбайлас  <ЕОС          <ЕОС = 1800 – 900 = 900

<ЕОД = ЕОС  —  DОС = 900  — 300 = 600

<ЕОС   = 900

<ВОС  сыбайлас <ЕОС       <ВОС = 1800 – 900 = 900

<АОЕ  сыбайлас  <АОВ     <АОВ  =< ЕОD,  <АОВ = 600

<АОЕ  = 1800 – <АОЕ = 180— 600 = 1200

Ой толғаныс:

Семантикалық карта толтыру.

  1. Үйге тапсырма беру:  Бес жол өлең құру. Сыбайлас бұрыш пен  вертикаль бұрышты  салыстыру.  № 25, 25 есептерді талдау.

Бағалау: