Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың ауданын есептеу
Күні: _______
11-сынып. Алгебра және анализ бастамалары.
11-сабақ.
Тақырып: Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың ауданын есептеу.
Сабақтың мақсаты: Жазық фигуралар туралы түсінік беріп және олардың ауданын табуды оқып-үйрену.
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
- Білімділік: Оқушыларға жазық фигуралар, олардың аудандары туралы
ұғым беріп, жазық фигуралардың аудандарын табу бойынша білім, біліктілік дағды-ларын қалыптастыру.
- Дамытушылық: Күрделі функциялардың алғашқы функцияларын табу тәсілдерін терең меңгеру, анықталған интегралды есептеуді жете білу біліктілігін дамыту.
- Тәрбиелік: Оқушыларды еңбексүйгіштікке, ізденімпаздыққа, ұқыптылыққа баули отырып, математика пәніне деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың көрнектілігі: PowerPoint – презентациялық бағдарлама, интерактивті тақта, таблица-схемалар, оқушы баяндауы, сызба аспаптары.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Оқыту әдіс-тәсілі: Бөлшектеп іздену.
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру: (2 минут)
- Сәлемдесу.
- Журналмен жүмыс.
- Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру.
- Сабаққа мақсат қою.
- Өткен материалды пысықтау (7 минут).
- Оқушы баяндамасы: Презентация — Қисықсызықты трапеция(1-слайд)
- Қисық сызықты трапеция
Қисықсызықты трапеция деп – жоғарыдан үзіліссіз, y=f(x)(f(x)>0) функция-сының графигімен, бүйір жақтарынан x=a, x=b және төменнен y=0 түзулерімен шектелген жазық фигураны атайды. Мұндағы абсцисса осінің кесіндісін — қисықсызықты трапецияның табаны дейді.
- Қисық сызықты трапецияның ауданы (флипчарт1)
Қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу үшін S=F(b)-F(a) формуласын қолданады.
Қисықсызықты трапецияның ауданы төмендегідей алгоритм бойынша есептелінеді:
- Бір координаталық жазықтықта берілген сызықтардың графиктерін салу;
- Фигураны OX осі бйымен шектелген кесіндісінің шеткі нүктелерін, яғни a және b-ның мәндерін анықтау;
- f(x) функциясының алғашқы функциясын табу;
- S=F(b)-F(a) формуласы бойынша қисықсызықты трапецияның ауданын есеп—теу.
- Анықталған интеграл. Ньютон-Лейбниц формуласы
F(b) — F(a) айырымын y=f(x) үзіліссіз функциясының кесіндісіндегі анықталған интегралы деп атайды да, оны былай белгілейді. Мұнда-ғы a-ны интегралдың төменгі, ал b-ны жоғарғы шегі дейді, ал — интеграл таңбасының астындағы өрнек, x – интегралдау айнымалысы делінеді.
Анықтама бойынша: Бұл формула — Ньютон-Лейбниц формуласы деп аталады.
- Алғашқы функция(анықталмаған интеграл) табу формулалары.(флипчарт2)
- Жаңа материалды баяндау: (12 минут)
- Жазық фигуралар: Презентация, интерактивті тақта.
Жазық фигуралардың әртүрлі орналасу жағдайлары: (флипчарт-жф1)
y
y
o x o x
y y
o x o x
- Жазық фигураның ауданын интегралмен есептеу.
y (флипчарт-жф2)
y=f(x)
SS
y=g(x)
О a b X
(1)
1-мысал. y=x2-2x+4 және y=4 сызықтарымен шектелген фигураның ауданын табайық. (флипчарт-жф3)
y y=x2-2x+4 (флипчарт-жф3)
A B Y=4
D
O 1 2 X
x2-2x+4=4 теңдеуін шешу арқылы графиктердің қиылысу нүктелерінің абсциссаларын табамыз. Олар: x1=0, x2=2. Демек, интегралдау шектері a=0 және b=2.
Штрихталған жазық фигураның ауданын есептеудің екі тәсілін қарастырайық, мұнда f(x)=4 және g(x)= x2-2x+47
1-тәсіл.
2-тәсіл. OABC тіктөртбұрышының ауданынан OADBC қисықсызықты трапецияның ауданын аламыз: SФ=SOABC-SOADBC, SOABC=AB*BC=2*4=8.
= . Сонда SФ=8 —
2 мысал. y=x2-2x+5, y=x+1 функцияларының графиктерімен және x=1, x=3 түзулерімен шектелген жазық фигураның ауданын есептейік.
y y=x2-2x+5
y=x+1
5
-1
o 1 3 x
флипчарт-жф4
Суретте штрихталып көрсетілген жазық фигураның ауданын табу үшін (1) формуланы қолданамыз. Мұнда f(x)= x2-2x+5, g(x)=x+1, a=1, b=3. Сонда
Жауабы:
- Жаңа материалды бекіту: (18 минут) 1-тапсырма. презентация1(2слайд)
2-тапсырма.
презентация1(3слайд)
3-тапсырма.
презентация1(4слайд)
4-тапсырма(резерв).
презентация1(5слайд)
Берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын табыңдар.
№60: 1. y=x2, y=x; презентация2(6-слайд)
y=x3
1 1 y=1
1 1
- y=x3, y=1, x=0.
№61: 1. y=(x+1)2, y=1;
y y=(x+1)2 y y=x3
y=x
1
1 Y=1
-2 -1 0 x 0 1 x
- y=x3, y=x, x=0, x=1.
№62: 1. y=x2+1, y=5;
- y=3-x2, y=2.
- Үйге тапсырма беру: (2 минут) 4. №60(2,3), №62(2,3)
- Сабақты қорытындылау, Оқушылар білімін бағалау. (4 минут)