Бүтін көрсеткішті дәреже
Сабақтың тақырыбы: Бүтін көрсеткішті дәреже.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері туралы түсінік беру.
Дамытушылығы: Есептер шығарғанда қасиеттерін пайдаланғанда ойлау қабілетін, ақпараттық құзыреттілігін дамыту.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды жолдастыққа, белсенділікке тәрбиелеу, озық ойлы жеке тұлға етіп қалыптасуға жетелеу.
Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап
Сабақтың түрі: ақпараттық технологияны қолдана отырып жаңа тақырыпты игеру сабағы
Көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі карточкалар шығармашылық тапсырмалар жазылған.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушылармен сәлемдесу; түгендеу
2.Психологиялық қалыптастыру (зейінін аудару). Көңіл-күйін қандай ?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
ІІІ. Жана сабақ түсіндіру:
Мұғалімнің сөзі: Жерден Күнге дейінгі орташа қашықтығы 150 000 000 км немесе қысқаша 150х 106км. Жер шарының орташа радиусы 6 370 000 метр немесе қысқаша 6,37х10 6 метр. Өте кіші сандардың да жазылуы ықшамды болу үшін 10-ның теріс дәрежелерін қолданады. Жуық шамамен су молекуласының диаметрі см немесе 3х10-8см.
Анықтама: a≠0 және n-натурал сан болғанда болады.
Ал а=0 болғанда (0)n =0 мағынасы болмайды.
Қасиеттері:лть\т
сот :
- (am)n =amn
- (ab)n= an bn
- (b≠0) теңдіктері орындалады.
Мысалы: 1) a-10×a11=a1=a; 2) m3: m5= m3-5=m -2
3); 4) (10)-3= ; 5) 5-2= ;
6) ;
ІҮ. Сабақты бекіту үшін деңгейлік тапсырмалар беріледі:
І деңгейдегі тапсырмалар:
- Теріс көрсеткішті дәрежені бөлшекпен алмастырындар:
а) а-2 ә) 2-3 б) 6-2
2) Есепте:
а) 73 х7-2 ә) 8-2 х 43 б) 100
3) Санды стандарт түрде жаз, ретін көрсет:
а) 5 000 000 ә) б)
ІІ деңгейдегі тапсырмалар:
- Өрнектің мәнін тап:
а) с= -3;
- n – нің қандай натурал мәнінде теңдік тура болады:
а) 3n =9 ә) (22)n =16
- Нөлмен салыстыр:
а) (-0,5)2 ә) -0,5 3 б) (-1,1) 2
ІІІ деңгейдегі тапсырмалар:
- Теңдеуді шеш:
(5-х-1)-1 =2-2
- Өрнекті ықшамда: 125 m4p5: (-0,25 m3p2): 25 mp
- Өрнекті ықшамда:
Ү. Шығармашылық тапсырмалар:
Бос торкөздерді толтыр:
12 а5 =2а3 (9а3 в)2 = 162 а8 в3
8 а6 в4 = 2,4 а8в5 6а3 ( )2 = 24 а13
-а5в7 = 3а10 в15
ҮІ. Қорытындылау:
- «Ой толғаныс»: Бүгінгі сабақтан не алдым?
Білемін | Білдім | Білгім келеді |
- Өзара бағалау: Оқушылармен бірігіп оқушы білімін бағалау.