«Оң сандар және теріс сандар. Координаталық түзу» тақырыбына есептер шығару
Бексолтанова Лязиза Женисхановна,
Математика пәнінің мұғаліміі,
Астана қаласы
№58 мектеп- гимназиясы
Сабақ жоспары
Пәні | Математика |
Сынып | 6 «А», 6 «В» |
Күні | 16.10.13ж. |
Сабақтың тақырыбы | «Оң сандар және теріс сандар. Координаталық түзу» тақырыбына есептер шығару |
Сабақтың мақсаты | Сабақ барысында оң сандар мен теріс сандар ережелерін пайдаланып шамалардың өзгерістерін оң сандармен жәіне теріс сандармен жазу және координаталық сәледе сандарды белгілеу дағдыларын қалыптастыру. |
Оқу нәтижелері | Оқушылар сабақ соңында: — -Оң және теріс сандарды бір –бірінен ажырата біледі; — -Кейбір шамалардың сан мәндерінің оң санмен немесе теріс санмен жазуды үйренеді; — -Координаталық сәуледе оң және теріс сандарды белгілеуді біледі; — -Координаталық түзу, сан түзуі, координаталық ось, сан осі ұғымдары бір мағынаны беретінін біледі. — -Күнделікті қоршаған ортадан мысалдар келтіре алады. — -Оң сандар мен теріс сандарды өлшеу, есептеу жұмыстарында пайдалана алады. — -Өздерін және сыныптастарын бағалай алады. |
Дерек көзі | Оқулық, ғаламтор |
Құрал- жабдықтар | видеопроектор, тақырыпқа сай слайдтар, видеокамера, фотоаппарат, үлестірме парақтар, топтық тапсырмалар жазылған плакаттар, бағалау парағы, көңіл-күй дидары |
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 мин | 1.Ұйымдастыру (қызығушылықты ояту) | Сәлемдесу тренингі Салем достым! (амандасады) Сен қалдайсың? (иықтарынан қағады) Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) Сен келдің (қолдарын жаяды) Жақсы болды (құшақтайды) | Инт. тақта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 мин | 2.Топқа бөлу. Әр түсті сандар жазылған фигуралар таратылады. | Қағазға жазылған сандарды таңдап алуларына байланысты «оң сан» алғандар 1-топқа «теріс санды» алғандар 2-топқа, «жай бөлшектер» 3- топқа, «ондық бөлшектер» 4- топқа орналасады. 4 топқа оқушылар топтасады. | Сандар жазылған фигуралар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі: 1. Білімділігі 2. Ойлау жылдамдығы 3. Математикалық тілі 4. Топпен жұмыс жасауы 5. Жекелей жұмыс жасауы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин | 3.Үй тапсырмасын тексеру | Қатар отырған екі оқушы өзара тексереді (жұптық жұмыс) | слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 мин | Топпен жұмыс-7мин. 1-топқа «Топтастыру стратегиясы» беріледі. Сандардың түрлерін және олардың қасиеттерін жазу қажет. 2-топқа кестемен жұмыс 2012 жыл 11 қазан күні Қазақстан қалаларының ауа –райы. 3 –топ. шамаларды мағынасына қарай оң немесе теріс санмен жазу; 4 –топ. бос орындарға оң немсе теріс сандарды жазыңдар және тиісті сөздерді қойып жазу тапсырылады
| 2-топ.
3 –топ. шамаларды мағынасына қарай оң немесе теріс санмен жазыңдар.
4 –топ. бос орындарға оң немсе теріс сандарды жазыңдар және тиісті сөздерді қойыңдар
| А4 парақта жазылған тапсырмалар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмалар 20мин. №273 /1-4/,281,№282 | Әр оқушы өз деңгейінің есебін шығарады. Оқулықпен және тақтамен жұмыс қатар жүріп отырады. | А4 парақ, оқулық | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3мин | Сәйкестендіру тест жұмысы 1 .Тура бағытты білдіретін сандар 2.Кіріс 120000тг; 3.16градус суық; 4.Бәйтеректің биіктігі 97м; 5.16 градус жылы; 6.Шығын 120000тг; 7.Қарама-қарсы бағытты білдіретін сандар 8.7 ұпай ұтыс 9.Су асты қайығы 97м тереңдікте жүзіп жүр; 10.Олар ойынды 7ұпай ұтылыспен аяқтады. | 1.16 2. 97 3.оң сандар 4.-120000 5.-97 6.теріс сандар 7.-7 8.120000 9.7 10.-16 | Оқушылар сәйкестендіру тесті бойынша дәптерлеріне жауап береді, бірін-бірі тексереді 1-3 2-8 3-10 4-2 5-1 6-4 7-6 8-9 9-5 10-7 | Инт. тақта суреттер, үлестірме суреттер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 мин | 8.Сергіту сәті, музыка қойылалы | 1-ден 5-ке дейінгі сандарды дене мүшелерімен жазады | компьютер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | 9.Әр топқа тапсырма беріледі (топтық жұмыс) | І топ №274-1 ІІ топ. №274-2 ІІІ топ №274-3 IV топ. №274-4 | оқулық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10.Оқуға арналған үйге тапсырмалар | 1. Тақырып бойынша қайталап оқу 2. № 280 | оқулық | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2мин | 11. Рефлексия | жапсырма | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||