Cанның пайызын табу.
Сыныбы: 5 «г» сынып
Күні: 22.04.14
Сабақтың тақырыбы: Cанның пайызын табу.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: Санның пайызын табумен таныстыру;Пайызды ондық бөлшекпен, жай бөлшекпен жаза білуге үйрету.
ә) дамытушылығы: Пайызға арналған есептерді шығару арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп, есте сақтау қабілетін шыңдау, оқушылардың білімге қызығушылығын арттыру.
б) тәрбиелігі: оқушылардың белсенділігін арттыру, жауапкершілікке, өз бетінше оқуға, ізденуге, еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білім іс әрекеттерін жетілдіру
Сабақтың әдісі: практикалық
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі: 5-сын. Математика. АлдамұратоваТ.А. 317 бет.
Қажетті құрал жабдықтар: транспортир,сызғыштар,интерактивті тақта, т.б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, түгендеп, психологиялық дайындық жасау.Оларды бүгігі сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылардың үй тапсырмасын тексеру. Тексеру кезінде пайда болған олқылықтарды жою.
ІІІ. Жаңа түсініктер мен іс-әрекеттердің қалыптасуы: Тірек конспекті жаздыра отырып сабақ түсіндіру.
Өтілген тақырыптағы ережелерді негіздеу, өткен түсініктерді тереңдетуге қажетті тірек білімдерді ауызша сұрау.
- Пайыз дегеніміз не?
- Берілген санның 1% қалайтабылады?
- Пайыз бөлшекпен қалай жазылады?
- Бөлшек пайызбен қалай жазылады?
Біз кез келген нәрсенің бөлігін табуды білеміз. Мысалы торттың
бөлігі, оны теңдей 6-ға бөлгендегі бір үлесі. Ал кезкелген шаманың бөлігі оның 1 пайызы деп аталады. Пайыз жай бөлшекпен 1/100 ондық бөлшекпен 0,01 түрінде жазылады.
Қайсысы үлкен, ауызша есептеу
0,2 | 19% | < > = | ||
0,7 | 71% | < > = | ||
2,33 | 233% | < > = |
Мысал №1:
Саяжай учаскесінде 320 қызғалдақ өсіп тұр,оның
15% сары.
Қанша сары қызғалдақ бар?
Шешуі: 1% қанша қызғалдақ екенін табайық. 320 : 100 = 3,2.
Енді 15% неше қызғалдақ екенін анықтайық. 3,2 • 15 = 48.
Жауабы: саяжайда 48 сары қызғалдақ бар.
Мысал №2:
Бақтағы раушан гүлдердің 20% ақ түсті раушан, ол бар болғаны екі түп қана.
Бақта қанша түп раушан гүлі бар?
Шешуі: 1% раушан қаншаға тең екенін табамыз. 2 : 20 = 0,1.
Енді, 100% қаншаға тең екенін есептейміз. 0,1 • 100 = 10.
Жауабы:бақта 10 түп раушан гүлі бар .
Мысал №3:
Аэропортта 30 ұшақ бар, оның алтауы Боенг фирмасына тиісті.
Боенг ұшақтары эропорттағы барлық ұшақтың қанша пайызын құрайды?
Шешуі: Боенг ұшақтардың қанша бөлігін құрайтынын
табайық.6:30=0,2.
Енді, ол қанша пайыз екенін анықтайық. 0,2 • 100 =20Жауабы: 20% Боенг ұшақтары.
ІҮ. Біліктілік дағдысын қалыптастыру. №1296-1299
№1296
Берілгені: бағасы-420теңге
15 % арзандатылды
7 ойыншыққа неше теңге үнемделді?
Шешуі: 420*0,15=63
63*7=441
Жауабы : 441 теңге
№1297
Берілгені: в=6см
а=в+в0,75
S=?
Шешуі: а=6+6*0,75=6+4,5=10,5
S=6*10,5=63
Жауабы: 63
№1298
Берілгені: жылдамдық 50 км/сағ, 3 сағ
20% арттырды, 2 сағ
Орташа жылдамдығы?
Шешуі:50+50*0,2=60
(50*3+60*2)/(3+2)=54км/сағ
№1299
Қоланың-85% мыс,5кг қоланың құрамындағы мыс қалайыдан қанша
кг. артық ?
Шешуі: 5*0,85=4,25
5-4,25=0,75
4,25-0,75=3,5
Жауабы: 3,5 артық
Ү.Тест арқылы өзін-өзі бақылау
1.20 % түрінде қай санды жазамыз?
а) 0,5; в) 0,4; с) 5; д) 1/5
- 0,01 неше пайыз?
а) 100%, в) 10%; с)1%; д) 0,1 %
- 0,9 неше пайыз?
а) 900%, в) 90%; с)9%; д) 0,9 %
- 50 санының 20 пайызы қанша ?
а) 10, в) 5 с)0,2; д) 0,1
- 650 санының 20 пайызы қанша ?
а)110, в) 130 с)65; д) 650
Үйге тапсырма:№ 1300, №1312
Қорытынды: Оқушылардың білімін бағалау.
1.20 % түрінде қай санды жазамыз?
а) 0,5; в) 0,4; с) 5; д) 1/5
- 0,01 неше пайыз?
а) 100%, в) 10%; с)1%; д) 0,1 %
- 0,9 неше пайыз?
а) 900%, в) 90%; с)9%; д) 0,9 %
- 50 санының 20 пайызы қанша ?
а) 10, в) 5 с)0,2; д) 0,1
- 650 санының 20 пайызы қанша ?
а)110, в) 130 с)65; д) 650
1.20 % түрінде қай санды жазамыз?
а) 0,5; в) 0,4; с) 5; д) 1/5
- 0,01 неше пайыз?
а) 100%, в) 10%; с)1%; д) 0,1 %
- 0,9 неше пайыз?
а) 900%, в) 90%; с)9%; д) 0,9 %
- 50 санының 20 пайызы қанша ?
а) 10, в) 5 с)0,2; д) 0,1
- 650 санының 20 пайызы қанша ?
а)110, в) 130 с)65; д) 650 2022222