Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар
Бекітемін: /С.Мажитова/ | |||
Сыныбы | 8 | ||
Пәні | Геометрия | ||
Күні | 24.10.2014 | ||
Сабақтың тақырыбы | Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар | ||
Мақсаты | Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар туралы тереңірек меңгеру және оны өмірмен байланыстыра білу | ||
А.Төртбұрыштар туралы біледі және айтады. В.төртбұрыштардың ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата алады және есептер шығарады. С. Төртбұрыштар туралы есептерді дәлелдейді, өмірде пайдалану мүмкіндігін пайымдайды. | |||
Керекті жабдықтар | АКТ. Презентация. Постер. Бағалау парағы. «Менің бүгінгі сабақта алған орыным» Бағдар картасы. Кеңейтілген тапсырма. | ||
Тапсырма | Топтық тапсырмалар. Интернет желісімен жұмыс. Жеке тапсырмалар | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
| 5 минут | Оқушылармен амандасу Оқушыларды геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлу. Презентация сұрақ –жауап арқылы тексеріледі. | Оқушылар амандасады. Үй тапсырмасына жауап береді. Геометриялық фигуларды суырып, топ жасақталады. Түсіне қарай топқа бөлінеді. Әр оқушы өздерінің таңдаған фигуралары туралы мәлімет береді. 1 топ «Квадрат» 2- топ «Ромб» |
Тұсаукесер
| 3 минут | Интернет желісінен алған ақпараттарды тыңдау. | Интернет желісінен алған ақпараттарын сыныптастарымен талдайды. |
Негізгі бөлім
| 20 минут
10 минут
| «Біз және бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар» 1-топ Постер жасақтау. 2- топ Эссе жазу
Бағдар картасы /мүмкіндігі шектеулі жеке оқушыларға/ Бастапқы нүктеден соңғы нүктеге дейін» Кеңейтілген тапсырма / дарынды оқушыларға /
«Ойлан, бірік, бөліс» топтық тапсырмалар беріледі. Берілген сызбаларды салыстыру ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау. Берілген фигураны өлшеп периметрін табу.
| Постермен оқушылар жұмыстанады. Оқушылар бүгінгі төртбұрыштар тақырыбын топпен талдап, постерді қорғайды. Екінші топта оқушылар эссе жазады. Өзара талдайды. Үздік эссе ортада тыңдалады. Қалған топ оқушылары тыңдайды және «Екі жұлдыз бір ұсыныспен» бағалайды. Бағдар картасы және «Бастапқы нүктеден соңғы нүктеге дейін» кеңейтілген тапсырманы жекелеген оқушылар орындайды. Бағалау критерийлері бойынша өздерін бағалайды.
Жеке тапсырма берілген оқушылардан басқасы «Ойлан, бірік, бөліс» тәсілі бойынша топтық тапсырма орындалады. Берілген сызбаларды салыстыру ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. Берілген фигураны өлшеп периметрін табады және тақтада орындайды.
|
Қорытынды
| 3 минут | Кері байланыс: «Менің бүгінгі сабақта алған орыным» Үйге тапсырма : §1-3 қайталау. Есептер жинағынан есеп беріледі. | Кері байланыс: «Менің бүгінгі сабақта алған орыным» Оқушылар өз көңіл күйлері мен бүгінгі сабақтағы өз деңгейлерін белгілейді. |
Бағдар картасы
Геометрия 8 сынып
Сабақтың тақырыбы: Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар
Оқушының аты-жөні_________________________________________________
- Өзіңе қажетті құралдарды алдың ба? /оқулық, дәптер, сызба құралдары, формулалар жинағы, анықтамалықтар/
Нұсқаулар: 1. Тапсырманы аялдама бағыты бойынша мұқият орында 1. Өткен «Төртбұрыштар» тақырыбын еске түсір. /оқулық/
- Көршіңнен көмек сұра
- Қосымша материалдарды пайдалан, /формулалар жинағы,
Анықтамалықтар/
- Уақытқа назар аудар.
1-аялдама Жалғастыр: 2 минут 2-ұпай.
- Тік төртбұрыш дегеніміз …
- Р=
2-аялдама Есепте: Бер: а=6 см 3-ұпай. 3-минут
в=12 см
т/к Р-?
3-аялдама Ұзындығы 5 см, ені 4 см болатын тік төртбұрышты сыз және
әріптермен белгіле. периметрін есепте.
5-ұпай.
5-минут
4-аялдама Өзіңді-өзің бағала
Бағалау критерийлері
Критерийлері | Дескриптор | Ұпайы |
Тік төртбұрыштың анықтамасы мен формуласын білу | Тік төртбұрыштың анықтамасы мен формуласын біледі Анықтамасын немесе формуласын біледі. Жауап бере алмайды. | 2 ұпай
1 ұпай
0 ұпай |
Берілген есептің мәнін табу | Есепті толық орындайды. Есеп орындалған өлшем бірлігі жазылмаған. Есепті орындаған, бірақ жауабы нақты емес. Есеп орындалмаған. | 3 үпай 2 ұпай
1 ұпай
0 ұпай |
Есептің сызбасын салып, есепті толық орындау | Есеп толық орындалған Есеп толық орыналған бірақ өлшемі жазылмаған Сызбасы толық емес. Есепті орындаған бірақ жауабы дұрыс емес Есептің сызбасы толық салынған, есеп орындалмаған Есеп мүлдем орындалмаған | 5 ұпай
4 ұпай 3 ұпай 2 ұпай
1 ұпай
0 ұпай |
Барлығы – 12 ұпай
Ұпайды бағаға айналдыру
«5» 11-12 балл
«4» 8-9 балл
«3» 6-7 балл
« 2» 0-5 балл
Бағдар картасы
Геометрия 8 сынып
Сабақтың тақырыбы: Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар
Оқушының ата-жөні_________________________________________________
- Өзіңе қажетті құралдарды алдың ба? /оқулық, дәптер, сызба құралдары, формулалар жинағы, анықтамалықтар/
Нұсқаулар: 1. Тапсырманы аялдама бағыты бойынша мұқият орында 1. Өткен «Параллелограмм» тақырыбын еске түсір. /оқулық/
- Көршіңнен көмек сұра
- Қосымша материалдарды пайдалан, /формулалар жинағы,
Анықтамалықтар/
- Уақытқа назар аудар.
1-аялдама Жалғастыр: 2 минут 2-ұпай. 1. Параллелограмм дегеніміз …
- Р=
2-аялдама Есепте: Бер: а=6 см 3-ұпай. 3-минут
в=12 см
т/к Р-?
3-аялдама Ұзындығы 5 см, ені 4 см болатын тік төртбұрышты сыз және
әріптермен белгіле. периметрін есепте.
5-ұпай.
5-минут
4-аялдама Өзіңді-өзің бағала
Бағалау критерийлері
Критерийлері | Дескриптор | Ұпайы |
Тік төртбұрыштың анықтамасы мен формуласын білу | Тік төртбұрыштың анықтамасы мен формуласын біледі Анықтамасын немесе формуласын біледі. Жауап бере алмайды. | 2 ұпай
1 ұпай
0 ұпай |
Берілген есептің мәнін табу | Есепті толық орындайды. Есеп орындалған өлшем бірлігі жазылмаған. Есепті орындаған, бірақ жауабы нақты емес. Есеп орындалмаған. | 3 үпай 2 ұпай
1 ұпай
0 ұпай |
Есептің сызбасын салып, есепті толық орындау | Есеп толық орындалған Есеп толық орыналған бірақ өлшемі жазылмаған Сызбасы толық емес. Есепті орындаған бірақ жауабы дұрыс емес Есептің сызбасы толық салынған, есеп орындалмаған Есеп мүлдем орындалмаған | 5 ұпай
4 ұпай 3 ұпай 2 ұпай
1 ұпай
0 ұпай |
Барлығы – 12 ұпай
Ұпайды бағаға айналдыру
«5» 11-12 балл
«4» 8-9 балл
«3» 6-7 балл
« 2» 0-5 балл
Кеңейтілген тапсырма.
Бастапқы және соңғы нүктелер қатарындағы өзара әрекет
Тапсырма төртбұрыштар
8 сынып. Геометрия
_________________________________________________________________
Сұрақтар | Жауаптар |
Тік төртбұрыш дегеніміз не? Қасиеттері мен белгілерін жаз.
| |
Трапеция дегеніміз не? Түрлерін атаңыз. | |
Квадрат пен ромбыны салыстыр айырмашылықтарын ата
| |
Көз мөлшерімен параллелограмм салып, оны белгілеңіз
| |
Оның ұзындығы мен енін есептеңіз | |
Көз мөлшерімен салған параллелограмның бұрыштарын транпортирді қолданып, есептеңіз |
Бағалау критерийі
Бағалау саласы | Балдар /егер сұрақты ашпасаңыз 0-ді, егер толық жауап берсеңіз 5-ті айналдыра сызыңыз | Жалпы балл |
Тік төртбұрыш туралы түсінік | 0 1 2 3 4 5 | |
Трапеция және түрлері | 0 1 2 3 4 5 | |
Квадрат пен ромбыны салыстыру | 0 1 2 3 4 5 | |
Көз мөлшерімен параллелограмм салып, оны белгілеу | 0 1 2 3 4 5 | |
Оның ұзындығы мен енін есептеу | 0 1 2 3 4 5 | |
Көз мөлшерімен салған параллелограмның бұрыштарын есептеуде транпортирді қолдану | 0 1 2 3 4 5 |
Балды бағаға айналдыру
Бағасы | Балл |
5 | 26-30 |
4 | 15-25 |
3 | 5-15 |
2 | 0-5 |