Санды теңсіздіктерді қосуға, азайтуға, көбейту және тақырыптарына қайталау есептерін шығарту
Сабақтың тақырыбы: Санды теңсіздіктерді қосуға, азайтуға, көбейту және тақырыптарына қайталау есептерін шығарту
Сабақтың мақсаты: 1.Білім барлық оқушымен жекелеп жұмыс жасау, оқушыны
шапшаңдыққа тапқырлыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың жан-жақты дайындалуын,ізденуін дамту, ақыл – ой өрісін
кеңейту.
Тәрбиелілік: Адамгершілік қасиетке, рухани байлылыққа, эсттетикалық еңбек сүйгіштік
дағдыларды қалыптастырып, пәнге деген қызығушылыққа, тәлім-тәрбиесін
тереңдей түсу. Оқушыларға ұлттық педагогика тұрғысынан «Бәйге», «Кім
жүйрік», кубикті тастау ойыны туралы ұғым қалыптастыру тапқырлыққа
жылдамдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Сұрақ-жауап, есептер шығару
Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар үлестірмелі кестелер қағаздар, дидактикалық
материалдар
Сабақтың өту әдістері: Сұрақ жауап, ойын баяндау және тестілеу түрлерін қолдану.
Сабақ барысы: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын топқа бөліп басшы
сайлаймын.
I – топ « Білгіштер» топ белгілері үшбұрыш, ұраны «Отанымыздың болашағы үшін!»
II- топ «Алғырлар» топ белгілері «Халқымыздың келешегі үшін!»
III – топ «Тапқырлар» топ белгілері дөңгелек, ұраны «Дарынды болып өсеміз»
Гистограммаға баға қоюшы ассистенттер сайлаймын.
Сабақ 4 турдан тұрады және үш топқа да, бірдей тапсырма беріледі.
1-ші турда оқушылардың өткен сабақтарды қалай меңгергенін байқау үшін әр топқа екі сұрақтан және математикалық диктант 2 есеп түрін беремін.
II-ші турда « Бәйге ойыны» яғни атжарысы 2-ші турға екі есеп беріледі.
1-ші есеп 2-ші тест.
III –ші «Ойнайық та ойлайық » бұл турда топ басшылары жарысады.
IV-ші тур. Кубикті тастау ойыны
Ашық сабақта 6 сынып оқушыларын бағалайтын гистограмма
Тап-ар | Т О П Т А Р
| |||||||||
Алғырлар | Ж | ұ | Тапқырлар | Ж | ұ | Білгіштер | Ж | ұ | ||
1.Сұрақ | Сандарды салыстыру қай жерлерде қол-ды | Тұрмыста Тех-да т.б кез-келген жерде | Салыстырылатын санның арасына қандай белгі қойылады | Теңсіздіктің сол және оң жақ бөлігі деп нені айтамыз 7,2+2х6,5+х | 7,2+2х сол 6,5+х оң | |||||
2. сұрақ | Тура теңсіздік қалай жазылады |
32 | Қарама- қарсы теңсіздік белгілері бар санды ата | 50
0 | Тура емес теңсіздікке мысал келтір | 6,3 5 -5 2 | ||||
I-ші тур 1. Санды теңсіздіктіді қосуды орындаңдар. Теңсіздіктің екі жақ бөлігінеде: -3, 4, 3,5 сандарын қосқаннан шығатын теңсіздікті жазыңдар. | ||||||||||
1 | -54 | -18 -1,5 7,5 | -0,5 | -2,5 2,5 3,5 4,5 34 | 3,5-1,5 | —4,5 7,5 72 | ||||
2.Санды теңсіздіктерді мүшелеп қосыңдар және азайтыңдар.
| ||||||||||
1 | 152 | 20 | 6 | 3 | -32 және | -4 3 | ||||
2 | Азайтыңдар -8 1 және 5< 7 | -13 < -6 | Азайтыңдар -1< 2 және -1 < 4 | 0 > -2 | Азайтыңдар
-3<2 және10>-5 | -8 < 2 | ||||
2-ші тур «Бәйге ойыны» яғни ат жарысы | ||||||||||
Санды теңсіздіктерді көбейтіңдер | ||||||||||
1 | 3 < 7және 0,5 < 1,3 | 1,5 <9,1 | 8 > 5және2< 10 | 80 > 10 | -9 < 1және3 > 1 | 3 >-9 | ||||
2 | -15< 7 және 1/3<2,5 | -5 < 17,5 | 6 >-7 және 2 >0,5 | 12 > -3,5 | 12 >9 және 3>6 | 72 > 18 | ||||
3-ші тур. Кім жүйрік ойыны | ||||||||||
1 | Көбейтіңдер 4 > 1және 7 > 5 | 28 > 5 | Көбейтіңдер 3,1 > 0,1және3 > -0,1 | 9,3 >0,01 | Көбейтіңдер 5> -1 және 4> 2 | 20 > -2 | ||||
Санды теңсіздіктерді бөліңдер | ||||||||||
2 | 14> 8және 2 < 4 | 7 >2 | -15 >- 30 және 5 > 3 | -5 > -6 | 10 > 8және 2< 4 | 5 > 2 | ||||
3 | 1. Х > 7 2. Х<- 5 Кординаталық түзу бойында кескіндеңдер | 2≤<х≤4 Кординаталық түзу бойында кескіндеңдер [2;4 ] | 4>х>-1,5 Кординаталық түзу бойында кескіндеңдер
| |||||||
4-ші тур Кубикті тастау ойыны | ||||||||||
1 | х/2+х/2>10 | х>10 | 2х+5>17 | Х> 6 | 3у-5> 14 | У> 3 | ||||
2 | -1<10 және3 > 2 | 13 > 1 | 2 > 0,5 және -5 < 6 | 8 > 4,5 | 8> 6 және-1/2> -3 | 7,5 > 3 | ||||
3 | Кординаталық түзу бойында кескіндеңдер [-5; 6] | [1/2; 5] | [-2; 1] | |||||||
4 | 1/3 және -1/2 сандарын салыстр | 1/3>-1/2 | 2,5 және 3/2 сандарын салыстр | 3/2< 2,5 | 3/5 және 4/5 сандарын салыстр | 4/5> 3/5 | ||||
5. | х/2+4 | х>-4 | 0,5х+5<10 | х<10 | 50>45 5<9 теңсіздігін бөліңдер | 10>5 | ||||
6 | ½+х≥-4 | -4,5 | 2(х-2)<10 | х<7 | х/2+х/4>х/2+2 | х>2 | ||||
р/с | Тапсырмалар
Оқушының аты -жөні
| Білгіштер | Алғырлар | Тапқырлар |
Рейтинг баға | ||||
1-ші тур | 2-ші тур | 3-ші тур | 4-ші тур | ||||||
1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | ||||
1 | |||||||||
2 | |||||||||
3 | |||||||||
4 | |||||||||
5 | |||||||||
6 | |||||||||
7 | |||||||||
8 | |||||||||
9 | |||||||||
10 | |||||||||
11 | |||||||||
12 | |||||||||
13 | |||||||||
14 |
Сабақты қорытындылау бағалау үйге тапсырма № 542 ,№545
Қолданылған әдебиеттер мен басылымдар тізімі.
1.Математика жұмыс дәптері «Авторы Ж.У
Ковдикова Алматы Атамұра 2000ж.
- Математика 6 сынып Авторы Т.А Алдамұратова.
- Болашақ №39 қазан 2002ж
- Болашақ №57 қазан 2003ж
- Электрондық оқулық 2012 ж