Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
Сабақ тақырыбы: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру.
Сабақ типі: жаңа материалды меңгеру
Сабақ мақсаттары:
- білімділік – оқушыларды түйіндес өрнек ұғымымен таныстыру; көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару, түбір белгісінің ішіне енгізу, бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату сияқты түрлендірулермен таныстыру..
- дамытушылық – логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін, математикаға деген қызығушылықтарын арттыру;
- тәрбиелік – оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, карточкалар.
Сабақ әдістері: ауызша, көрнекілік, өз бетімен жұмыс, топпен жұмыс.
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.
- Үй жұмысын тексеру
- Түбір, арифметикалық квадрат түбір деген не?
- Арифметикалық квадрат түбірдің қандай қасиеттерін білесіңдер?
Тест жұмысы (слайдпен)
I нұсқа ІІ нұсқа
Сұрақтар | А) | В) | С) | Д) | Сұрақтар | А) | В) | С) | Д) |
1.Түбірдің мәнін тап | 5 | 6 | 7 | 8 | 1.Түбірдің мәнін тап | 5 | 6 | 7 | 8 |
2.Есепте | 8 | 2 | 1,4 | 1,5 | 2.Есепте | 8 | 2 | 1,4 | 1,5 |
3.Есепте | 20 | 26 | 24 | 18 | 3.Есепте | 20 | 26 | 24 | 18 |
4.Теңдеуді шеш | 5 | 7 | 4.Теңдеуді шеш: | 5 | 7 | ||||
5. 3 саны қандай санның квадрат түбірі | 16 | 9 | 4 | 25 | 5. 2 саны қандай санның квадрат түбірі | 16 | 9 | 4 | 25 |
6.Өрнектің мәнін тап | 12 | 36 | 48 | 16 | 6.Өрнектің мәнін тап | 12 | 36 | 48 | 20 |
7 Теңдеуді шеш: | 25 | 20 | 9 | 10 | 7.Теңдеуді шеш | 25 | 20 | 9 | 10 |
8.Өрнекті ықшамда | 4 | 3 | 1 | 2 | 8.Өрнекті ықшамда | 4 | 3 | 1 | 2 |
9.Түбірдің мәнін тап: | 88 | 64 | 60 | 44 | 9. Түбірдің мәнін тап | 88 | 80 | 60 | 44 |
10. Түбірдің мәнін тап | 21 | 180 | 18 | 210 | 10. Түбірдің мәнін тап | 21 | 180 | 18 | 210 |
Тесттің жауаптарымен бағалау критериясы слайдтан көрсетіп жұптық жұмысты тексерту.
- Жаңа сабақты түсіндіру.
Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру үшін бірнеше әдістерді қолданамыз.
- Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару.
- Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу.
- Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату.
Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату дегеніміз-берілген бөлшекті түрлендіру арқылы бөлімі рационал сан болатын бөлшекке келтіру
а)бөлшектің бөлімі-бірмүшеден тұратын түбір
ә)бөлшектің бөлімі-екінші дәрежелі түбірлердің алгебралық қосындысы
Мысал:1. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару. а).==2
ә).-+3=-+3=-2+9=(1-2+9)=8
- Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу.
а) 6===
Бұл түрлендіру иррационал сандарды салыстырғанда қолданамыз:
ә) 5 пен 7 сандарын салыстырайық
5===
7===
75˂245 ˂
5˂7
- Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату.
- a) ===
Егер бөлшектің бөлімінде квадрат түбірі бар өрнектердің қосындысы мен айырымы болса, онда бөлшектің алымы мен бөлімін «бөлімінің түйіндес өрнегіне» көбейтеміз.
ә)====-
- Жаңа сабақты бекіту.
Оқулықпен жұмыс. №72-(1,3), №73-(2,4), №74-(2,4), №77-(1), №81(1,3)
- Деңгейлік тапсырма беру. (слайдпен)
- Математикалық ребус шешу.
7.Үйге тапсырма беру
- 4 оқу, №72-81 есептердің қалғандарын шығару.
8.Бағалау.