«РАЦИОНАЛ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУ» ТАҚЫРЫБЫН ҚАЙТАЛАУ 7 СЫНЫП
«РАЦИОНАЛ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУ» ТАҚЫРЫБЫН ҚАЙТАЛАУ 7 СЫНЫП
Сабақтың мақсаты: оқушылардың білім денгейін, білік дағдысын тақырып бойынша жинақтау, жүйелеу
Сабақтың түрі: жаңа заманға сай сабақ
Сабақтың типі: қайталау сабағы
Қайталау – оқу анасы.
№ | Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыт | Ресурс |
А | Мотивация | -Сәлеметсіздерме! Қалдарыңыз қалай? Көгіл күйлеріңіз жақсы ма? -«Көгіл-күй» стратегиясы. Бастаймыз. | Амандасады.Сұрақтарға жауап береді.
Өз жасаған гүлдерін, жапырақтарын бір біріне сыйлайды. |
2 мин | Қолдан жасалған гүлдер, жапырақтар |
Топқа бөлу | -Қазір мен сіздерге карточка таратамын, ондағы есептерді ауызша шешесіңдер. Бөлу амалан орындағандар 1 топ, көбейтуді орындағандар-2 топ. | Карточкадағы есептерді шығарады, топқа бөлінеді, жайғасып отырады. | 3 мин | Карточкалар | |
Сабақтың тақырыбын, мақсатын қою. | -Қәнеки балалар, кім айтады біз бүгін неліктен көбейту мен бөлуді орындадық?
-Дұрыс бүгінгі сабағымыз шынындада қайталау сабағы. Қайталайтын тақырыбымыз «Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу». Осы тақырыпқа байланысты қандай мақсат ұсына аласыздар? | Өз пікірлерін, ойларын айтады. (мүмкін жауап сабағымыздың тақырыбы-бөлшектерді көбейтуді және бөлуді қайталау)
-рационал өрнектерді түрлендіру, яғни оларға көбейту және бөлу амалдарын қолдануды тиімді тәсілмен шешуді үйренуіміз керек. Оның бірінші шарты: алған білімдеріңді жинақтап, орынды қолдануды білу. |
3 мин |
Ауызша | |
Үй жұмысын тексеру | Үйге сіздерге не берілді?
Оны біз «Сәйкестік» стратегиясы арқылы тексереміз Сәйкестік тест 1. a2-b2= 1. a3-3a2b+3ab2-b3 2. (a-b)2= 2. (a-b)(a+b) 3. (a+b)2= 3. (a-b)(a2+ab+b2) 4. (a-b)3= 4. a2-2ab+b2 5. (a+b)3= 5. a3+3a2b+3ab2+b3 6. a3-b3= 6. a2+2ab+b2 7. a3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2) | Қысқаша көбейту формулаларын қайталап келу
Тест орындайды Критерийлер: Дұрыс жауап — 5 Бұрыс жауап — 0 |
4 мин |
Интербелсенді тақта | |
В | Практикада қолдану —пирамида
—оқулықпен жұмыс (топпен)
| «Пирамида» стратегиясы Осы стратегияны сіздер білесіздер. Сондықтан критерий құрастырайық.. Оқулықтың 128 бетін ашамыз № 553 1 топ – 1, 3, 5. 2 топ – 2, 4, 6. Дұрыс жауаптар арқылы тексереді Қайдасыңдар? | Оқушылардың мүмкін критерийлері: Дұрыс жауап — 5 Бұрыс жауап — 0 Орндарында топпен орындайды Критерийлер: 3 есеп дұрыс – 5 2 есеп дұрыс – 4 1 есеп дұрыс – 3 «Бармақ» стратегиясы |
6 мин
5 мин
1 мин |
Интербелсенді тақта Оқулық |
Сергіту сәт | Сіздер шаршаған шығарсыңдар, 2 мин жұмыстан демалыңыздар. «Күн шуағы» атты ән | билейді | 2 мин | Интербелсенді тақта | |
С | Қорытынды | -Жұмыстан демалдық, енді жаңа күшпен келесі тапсырмаға кошейік. -Информатика пәнін есімізге түсірейік. -Алгоритм мағынасын қалай түсінесіздер? -Ал бұл алгоритм математикада заңдылық болып есептеледі. Енді біз рационал өрнектерді түрлендіру алгоритмін «Интеллект-карта» арқылы құрастырайық . «Интеллект-картаны» қорғау |
Жауаптары (белгілі бір мақсатқа жету үшін орындалатын реттелген әрекеттер жиыны)
Ватманда алгоритм-схема арқылы көрсетеді |
1 мин
5 мин
1 мин |
Ауызша
Ватман, маркер, стикерлер |
Шағын тест. Нашар үлгерген оқышылар келіп тест тапсырмаларын алады және өздеріне консультант таңдап алады ТЕСТ 1. а) в) с) 1 2. а) в) с) 3. а) в) с) 4. а) в) с) | Тест тапсырмаларын орындайды
Критерийлер: 4 есеп дұрыс – 5 ұпай 3 есеп – 4 ұпай 2 есеп – 3 үпай 1 есеп – 1 үпай Консультанттар тексереді, үпайларын қояды |
5 мин | Бір парақ қағаз
| ||
Рефлексия
| «Табыс» ағашын отырғызайық. Ағаш діні жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл жилек –сыныбымыздағы көңіл-күй, ал ағаштың жемістері-сіздердің білімдеріңіз. Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналдым. Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз. | Алмаларға сабақты менгердім, қиналамын, менгерген жоқпын деп жазып жапстырады. | 4 мин | Алмалар | |
Бағалау | Ал енді топтардың лидерін тыңдайық | Топтың лидері өз бағалау парығы бойынша бағаларын айтады | 2 мин | Ауызша | |
Үй жұмысы | №558, тақырыпқа байланысты сұрақтар дайындап әкелу | Күнделіктерін толтырады, бағаға әкеледі | 1 мин | ||
Сауболыңыздар | Сауболыңыз |