Санды теңсіздіктерді қосу және азайту
Тақырыбы: Санды теңсіздіктерді қосу және азайту
Мақсаты: 1) санды теңсіздіктерді мүшелеп қоса білу; мүшелеп азайта білу
дағдыларын қалыптастыру;
2) ойлау қабілеттерін, математикалық тілде сөйлеу дағдыларын
дамыту;
3) тапқырлыққа, топта жұмыс істеуге, жаувптылыққа тәрбиелеу,
пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақ түрі: Саяхат сабағы. «Жүйелі білім» жедел поезын пайдалану.
Сабақ жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі.
- Саяхат барысына түсініктеме.
- Саяхатқа шығу.
- Қорытындылау.
Сабақ барысы:
- Оқушыларды түгендеу, сабақ жоспарымен таныстыру.
- Саяхат барысына түсініктеме:
Бүгінгі сабақта «Жүйелі білім» поезында саяхатқа шығамыз. Жолымызда 4 станция кездеседі: І – «Тапсырма», ІІ – «Тұжырымдама», ІІІ – «Білім»,
ІҮ – «Амалдар» станциясы. Поез құрамында 2 вагон бар: «Ойшылдар», «Тапқырлар», әр вагонда тексеруші – контролер болады (Гүлдана, Айнур). Оларға оқушылардың аты-жөні жазылған табель беріледі. Соған білімдерін бағалайды. Тексерушілер білімін станция бастығы (мұғалім) бағалайды.
- І. Станция бастығынан тексерушілер тапсырма жазылған конверттерді алады. Вагондарға отырғанша оқушылар тақтада жазылған ауызша есептерге жауап береді.
1) 2) 3) 4)оқыңдар а) -1<х<3
ә) 5<у<8
ІІ. «Тапсырма» станциясы. Әр тексеруші өз вагонының тапсырмасын алып станциядан қозғалады.
«Ойшылдар» вагонына: а)
ә) Санды теңсіздіктерді қосу ережесін тұжырымда.
«Тапқырлар» вагонына:
ә) Санды теңсіздіктерді азайту ережесін тұжырымда. «Тұжырымдама» станциясына келгенше есептерді шығарып, ережесін айтып болу керек. Тексеруші тапсырмаларға 2 баға қояды.
— Келесі станция – «Тұжырымдама» станциясы.
ІІІ. «Тұжырымдама станциясы».
Тексерушілер кезекпен конверттерін (тапсырмалар) қайтарып, бағаларын айтады. Тақтадағы ауызша есептерге жауап береді. Сонан соң тапсырма алып жүріп кетеді. (Бірдей тапсырма беріледі)
Оқулықтағы №995. Өрнектің мәнін бағала:
х+у мұндағы а) ә)
2) х-у, мұндағы: а) ә)
Сандарды салыстыру, ережесін, санды теңсіздіктердің қасиеттерін тұжырымда.
ІҮ «Білім» станциясы
Тексерушілер тапсырманы қайталап, ауызша жауап береді:
Келесі тапсырманы алып, «Амалдар» станциясына жүріп кетеді:
Тапсырмалар: 1- вагон: 2- вагон:
Ү. «Амалдар» станциясы: поезд тоқтайды. Тексерушілер тапсырмаларын тапсырады.
- Сабақты қорытындылап, қай тексеруші жақсы жұмыс жасап, тиянақты білім деңгейін көрсеткенін бағалаймын. Үйге тапсырма беріледі. & 27, 28 (қайталау), №946
Оқушыларды бағалау.