Көпжақтар көлемдері тақырыптарын пысықтап қайталау

Сабақтың тақырыбы: Көпжақтар көлемдері тақырыптарын пысықтап қайталау

Сабақтың мақсаты:

  • Көпжақтар көлемдерін табу тұжырымдамаларын пысықтап, көлемдер формулаларын пайдаланып есептер шығару.

«Білім тарланын» анықтау.

  • Көпжақтар бүйір беті, толық беті, көлемі формулаларын жете білу, білімін, білігін және дағдысын тереңдете түсу, дамыту.
  • Жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: қайталау сабағы

Әдісі: сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырма, тест тапсырма, сөзжұмбақтар

Көрнекілігі: интерактивті тақта,перфокарта, сөзжұмбақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

ІІ. «Кім көп біледі, сол ұтады» (қайталау сұрақтары)

ІІІ. «Формуланы кім дұрыс табады?»

(формуладағы белгісізді табу)

ІV. «Біліміңді тексер» (деңгейлік тапсырмалар)

  1. Математикалық сөздік.

(математикалық терминдердің қазақша баламасын табу)

VІ. «Ойланайық, кім ойшыл» (шығармашылық тапсырма)

VІІ. Қорытындылау

VІІІ. Бағалау. «Білім тарланын анықтау»

ІІ. «Кім көп біледі, сол ұтады?» Қайталау сұрақтарына жауап беру.

(кім неше сұраққа жауап бергені есепке алынады)

  • Көпжақ деген не?
  • Призма (анықтамасы, табаны, бүйіржағы, қыры деген не?)
  • Призманың диагоналы, биіктігі деген не?
  • Призма түрлерін ата
  • Параллелипед деген не?
  • Тікбұрышты параллелипед, куб деген не?
  • Пирамида (анықтамасы, қыры, биіктігі, табаны)
  • Пирамиданың диагоналдық қимасы деген не?
  • Пирамиданың апофемасы деген не?

10)Дұрыс, қиық пирамида деген не?

ІІІ. Формуланы кім дұрыс табады?

  • Призманың бүйір беті, толық беті көлемі формулаларын жазыңдар
  • Пирамида, қиық пирамиданың бүйір беті, толық беті, көлемі формулаларын жаз
  • Формуладағы белгісізді тап

а) V = SH                       б) V = aвс                    в) V = SH

S =
а =
H =

 

 

 

S =
в =
a =

ә) V = a3

с =

 

 

 

Көп формула білген оқушылар есепке алынады.

 

ІV. «Біліміңді тексер»

  • (деңгейлік тапсырмалар)

 

10 баллАБерілген үш өлшемі: 12 см; 20 см; 15 см бойынша тік бұрышты параллелипедтің толық бетінің ауданын табыңдар
20 баллВДұрыс төртбұрышты пирамида бүйір қыры 5 см, ал биіктігі 4 см. Көлемін табыңдар
30 баллСТікбұрышты параллелипедтің табанының қабырғалары 14 см және 48 см-ге тең, биіктігі 8 см. Диагоналдың қимасының ауданын тап.

 

  • Тестік тапсырмалар

 

ТапсырмаларАВСДЕ
1Үшбұрышты тік призманың табан ауданы 4 см2, ал бүйір жақтарының аудандары 9 см2; 10 см2; 17 см2.

Призма көлемін тап

 

 

36 см2

 

 

9см2

 

 

12см2

 

 

4см2

 

 

16см2

2Тік бұрышты параллелипед өлшемдері: 15 м; 50 м; 30 м.

Оған тең шамалас кубтың қырын тап

 

30см

 

25см

 

35см

 

45см

 

40см

3Көлемі 4 см3, ал табанының қабырғасы 2 см-ге тең төртбұрышты дұрыс пирамиданың бүйір қыры ұзындығын тап 

14см

 

см

 

см

 

см

 

см

 

  • Өз бетімен жұмыс. Пирамиданың табаны катеттері 6 см, 8 см болатын тік бұрышты үшбұрыш табанындағы барлық екі жақты бұрыштары 600. Пирамида биіктігін тап.

 

  1. «Математикалық сөздік». Математикалық сөздіктер

оpore  тілінде айтылады, қазақша баламасын табыңдар.

Куб – текше,

Квадрат – шаршы

Биссектриса – жарма

Вертикаль – тік

Аксиома – ақиқат

Конус –шошақ

Цилиндр – айналма

 

VІ. «Ойланайық – кім ойшыл»Шығармашылық тапсырма.

Оқушылар өздері құрастырған сөзжұмбақтар шешу:

  1. Қиық пирамиданың бүйір жағы
  2. а222кімнің теоремасы
  3. Пирамиданың бүйір жағы
  4. Ең алғашқы әйел математик кім?
  5. Пирамиданың бүйір жағына түсірілген биіктік
  6. Пирамиданың төбесінен табан жазықтығына түсірілген перпендикуляр
  7. Табаны көпжақ, бүйір жақтары үшбұрыш болатын фигура
  8. Пирамиданың n бұрыш болатын жағы
1

 

 

2

т

рапеция
4
6
5
3
пифагор
үшбұрыш
Ковалевская
апофема
биіктік
7

п

ирамида
8
табаны

 

VІІ. Қорытындылау

  • «Білімді, білікті адамның шығар биіктігі әрқашан биік, сондықтан жақсы оқып, салауатты өмір салтын ұстанған мәдениетті азамат қана «Білім тарланы» бола алады» — деп, сабақта белсенділік көрсетіп көп бал жинаған оқушы анықталады.

 

VІІІ. Бағалау

 

ІХ. Үйге тапсырма беру