Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер мен санды теңсіздіктерді шешу
Абдрашева Светлана Мұқатайқызы
Солтүстік Қазақстан облысы
Петропавл қаласы
№20 орта мектебінің
математика пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер мен санды теңсіздіктерді шешу
Сабақтың мақсаты:
- Оқушылардың білімін пысықтау, жүйелеу, тақырыпты меңгеру деңгейлерін анықтау.
- Оқушыларды үнемі өз білімдерін қорытындылауға, пысықтауға, толықтырып отыруға тәрбиелеу, жеке жұмыс жасауға дағдыландыру, білімдерін тереңдету.
- Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа баулу.
Сабақтың көрнекілігі: үлестірме кеспелер, оқушылардың білімін бағалауға арналған слайдқа жазылған тапсырмалар
Техникалық құрал: проектор, слайд
Сабақтың түрі: іскерлік ойын түрінде білімді пысықтау сабағы
Сабақтың әдіс – тәсілі: жарыс, сұрақ – жауап
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.
- Үй тапсырмасын тексеру.
- а) өткенді пысықтау
ә) санды теңсіздіктердің қасиеттері
б) мәндес теңдеулер дегеніміз не?
- Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой
І кезең
Бос орынға қажет сөзді қой.
- а мен b сандарын салыстырғанда а — b айырмасы оң сан болса, … болады.
- а мен b сандарын салыстырғанда а — b айырмасы теріс сан болса, … болады.
- <немесе> белгілері … теңсіздіктерде қойылады
- ≤немесе ≥ белгілері … теңсіздіктерде қойылады
ІІ кезең
- түріндегі теңдеу (мұндағы х – айнымалы, a және b – қандай да бір сандар) … деп аталады
- Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу … теңдеуге түрленеді.
- Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу … теңдеуге түрленеді.
- Ауызша есепте
- Теңдеуді шеш. (Әр нұсқадан бір – бір оқушы тақтаға шығады. Қалғандары орындарында орындайды)
І нұсқа | ІІ нұсқа |
- Әр нұсқадан бір – бір оқушы тақтаға шығады. Қалғандары орындарында орындайды
І нұсқа ІІ нұсқа
Егер және болса, және болса,
Мына өрнектердің мәнін бағала
а) б) в) г)
- Кітаппен жұмыс
№1051 (1, 3), №1051 (2, 4)
- Тік төртбұрыштың ені х, ұзындығы у.
Тік төртбұрыштың периметрін тап.
- Сергіту сәті
Анаграмма
1) ымалы
2) мібөлі
3) сіздеңкіт
4) ырайма
5) шелкөб
6) сынқоды
- Өздік жұмыс
- Теңдеуді шеш
І нұсқа ІІ нұсқа
а) а)
б) б)
в) в)
- Теңсіздікті мүшелеп қосуды орында
а) және а) және
б) және б) және
- Теңсіздікті мүшелеп азайтуды орында
а) және а) және
б) және б) және
- Теңсіздікті мүшелеп көбейтуді орында
а) және а) және
б) және б) және
- Теңсіздікті мүшелеп бөлуді орында
а) және а) және
б) және б) және
- Теңдеуді шеш
Қорытынды: Сабақты қорытындылау
Үй жұмысы: №1050, №1053
Бағалау: Оқушыларды бағалау
Қолданылған әдебиеттер:
- Алдамұратова Т.А., Байшоланова Т.С., Математика, 6 сынып. 2011 ж.,
- С.А. Теляковский, Алгебра, 8 сынып. 1996 ж.
- М.Л. Галицкий, А.М. Гольдман, Л.И. Звавич, Сборник задач по алгебре для 8-9 классов. 2000 ж.