Арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысы

шгщБекітемін:                      /С.Мажитова/
Сыныбы9
ПәніАлгебра
Күні4.12.2014
Сабақтың тақырыбыАрифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысы
МақсатыАрифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысының формуласын қорыту және есеп шығаруға қолдану
Күтілетін нәтижеА.     Арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысының формуласымен танысады

В.    Арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысының формуласын есеп шығаруға қолданады.                            С.   Арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысына берілген күрделі тапсырмаларды орындай алады.

Керекті жабдықтарАКТ. Презентация.  Постер.  Бағалау парағы.  «Менің бүгінгі сабақта алған орыным»  Бағдар картасы.  Деңгейлік тапсырмалар.
ТапсырмаТоптық тапсырмалар. Интеллект карта. Жеке тапсырмалар
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдеріУақытыМұғалім әрекетіОқушы әрекеті
Кіріспе

 

5 минутОқушылармен амандасу

Оқушыларды «Бағдар шам»  бойынша  топқа бөлу.

Презентация  Өткен сабаққа шолу

1. Арифметикалық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын жаз ап=
2. Формуланы түрлендір.

 Оқушылар амандасады.

Оқушыларды  «Бағдар шам»  түстері  бойынша  топқа бөлу.

Үй тапсырмасына жауап береді

ап=а1+(п-1)d

d= (ап─а1) (п-1)

п=(ап─а1+d)/d

а1= ап -(п-1)d

 

Тұсаукесер

 

 

3 минут«Сыйқырлы шаршы» ойыны

a1=2   n=5  d=3     an=?a1=6   n=3   d=4     an=?
a1=5   n=4

d=3     an=?

a1=7   n=8

d=1     an=?

«Сыйқырлы шаршы» ойынындағы есепті шешіп арадағы байланысты анықтайды

 

Негізгі бөлім

 

 

20 минут

 

 

 

10 минут

 

«Арифметкалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысы»  Интеллект карта

«Ойлан, бірік, бөліс» топтық тапсырмалар беріледі.  А-деңгейінен            1топ  №251    1,  4

  2 топ №251    2,  5

   3 топ №251    3, 6

   В- деңгейінен              №255

   С-деңгейінен               №263

 

Бағдар  картасы /жеке оқушыларға/

 

 

Интеллект картамен  оқушылар жұмыстанады. Оқушылар бүгінгі  тақырыпты  топпен талдап, интеллект картаны қорғайды.   Қалған топ оқушылары тыңдайды және  «Екі жұлдыз бір ұсыныспен» бағалайды.

«Ойлан, бірік, бөліс»  тәсілі бойынша топтық тапсырма орындалады.

Бағдар  картасы /жеке оқушыларға/  орындайы. Бағалау кестесі бойынша бағалайды.

Қорытынды

 

 

3 минутДетальдарды толықтыр ойыны.

Кері байланыс: Стикерге өз ойлары мен ұсыныстарын жазу.

•      Үйге тапсырма:

§ 5.1 Арифметикалық прогрессияның алғашқы     п-мүшесінің қосындысы

№253 есеп

Детальдарды толықтыр  ойыны арқылы бүгінгі сабақты пысықтайды.

Оқушылар өз ойларын стикерге жазып, тақтаға іледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдар картасы

Алгебра  9  сынып

Сабақтың тақырыбы: Арифметкалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысы

Оқушының аты-жөні_________________________________________________

 

  1. Өзіңе қажетті құралдарды алдың ба? /оқулық, дәптер, сызба құралдары, формулалар жинағы, анықтамалықтар/

 

Нұсқаулар:   1. Тапсырманы  аялдама бағыты бойынша мұқият орында                 1.  Өткен «Арифметкалық прогрессия» тақырыбын еске түсір. оқулық/

  1. Көршіңнен көмек сұра
  2. Қосымша материалдарды пайдалан, /формулалар жинағы,

Анықтамалықтар/

  1. Уақытқа назар аудар.

 

1-аялдама      Жалғастыр:                                     2 минут   2-ұпай.

  1. 4; 7; 10;………….

 

 

 

2-аялдама      Есепте:         Бер: а=6        3-ұпай.       3-минут

d=12

т/к а4-?

 

 

3-аялдама       а1=5   а8=19   d=2      S8= ?

 

5-ұпай.

5-минут

 

 

 

 

 

 

 

4-аялдама       Өзіңді-өзің бағала

Бағалау критерийлері

КритерийлеріДескрипторҰпайы
Тізбекті  жалғастыруАйырмасын дұрыс тапқан ,тізбекті дұрыс жазған

Тізбекті дұрыс жазған

Жауап бере алмайды.

 

2 ұпай

1 ұпай

0 ұпай

Берілген есептің мәнін табуЕсепті толық орындайды.

Есеп орындалған  таңбада қателік бар

Есепті орындаған, бірақ жауабы нақты емес.

Есеп орындалмаған.

3 үпай

2 ұпай

1 ұпай

 

0 ұпай

Берілген есептің мәнін табуЕсеп толық орындалған

Есептің толық орындалмаған

Есеп мүлдем орындалмаған

5 ұпай

3 ұпай

0 ұпай

Барлығы – 12 ұпай

 

Ұпайды бағаға айналдыру

«5»      10  балл

«4»      8-9  балл

«3»     7-6  балл

« 2»     0-5 балл