Мағжан Жұмабаев «Сүйемін» өлеңі
Мағжан Жұмабаев «Сүйемін» өлеңі
Сабақтың мақсаты: Мағжан Жұмабаев «Сүйемін» өлеңі
Білімділік: Ақын Мағжан Жұмабаевтың өмірі және шығармашылық жолымен танысу, «Сүйемін» өлеңінің идеясын ашу.
Дамытушылық: Оқушыларды ізденіске, өлеңнің мазмұнын ұғынуға, көркемдік ерекшелігін тануға баулу.
Тәрбиелік: оқушыларды адалдыққа, ұлтжандылыққа, шынайы сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: ақынның портреті, кітап көрмесі, кеспе қағаздар, кесте.
Сабақтың әдісі: іздендіру, талдау, кесте толтыру, түсіндіру, мәнерлеп оқу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу. Түгелдеу. Оқушыларды 3 топқа бөлу.
Үй тапсырмасын тексеру.
А) Ақын Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығына арналған тірек сызбаны толтыру, «Атаның әлдиі» өлеңін жатқа оқу.
Жаңа сабақ.
Мағжан – мәдениеті зор ақын. Сондықтан бүгінгі күннің бар жазушысының ішінен келешекке бой ұрып, артқы күнге анық
қалуға жарайтын сөз – Мағжанның сөзі деп білемін.
М.Әуезов.
- Мұғалімнің сөзі.
- Оқулықпен жұмыс. Оқушыларға Мағжанның өмірімен танысуға 3 минут уақыт беріледі.
Тапсырма. 1-топ.Хронологиялық кесте толтыру.
Жылдар | Оқиғалар |
1893-1938 ж.ж. | Өмір сүрген жылдары |
1912 жылы | «Шолпан» атты тұңғыш өлеңдер жинағы жарық көрді |
1905 жылы | Қызылжар қаласындағы Шалақазақ медресесінде оқуға түседі. |
1910 жылы | Шалақазақ медресесін жақсы үлгеріммен бітіреді. |
1929 жылы | « Халық жауы» деген жалған айыппен сотталды |
2-топ.
«Сүйемін» өлеңін мәнерлеп оқу, тақырыбы мен идеясын анықтау.
Тақырыбы – туған жерді, ананы , сүйген жарды сүю.
Идеясы – оқырманды ананы қадірлеуге, туған жерді құрметтеуге баулу. Шынайы сүйіспеншілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
3-топ.
«Сүйемін» өлеңіндегі троп түрлерін табу.
Эпитет | Күңгірт шаш, сұп-сұр көр, қарт ана, көк нұры, жұмақ жыры, усыз құшақ, ескі заң, ақ кебін, мәңгі өлік сахара |
Теңеу | Күлдей, жыландай, құрандай |
Антитеза (шендестіру) | Қыс – ақ кебін, жаз — сары |
Сабақты бекіту.
1-топ. «Топтастыру» стратегиясы. «Мағжан кім?»
2-топ. Сәйкестендіру тесті.
Мағжанның әкесінің аты? | Қорқыт |
Тұңғыш өлеңдер жинағы? | Ғалия |
Поэмасы | В.Я.Брюсов |
Мағжанды «Қазақтың Пушкині» деп кім атады? | Бекен |
Уфадағы қай медреседе оқыды? | Шолпан |
3-топ. «Сүйемін» өлеңі бойынша кесте толтыру.
Ақын кімді, нені сүйген? | Қандай жолдар арнаған? |
Қорытынды:
Не білемін? | Не білдім? | Не білгім келеді? |
Үй тапсырмасы:
- М.Жұмабаевтың өмірі және шығармалық жолымен танысу.
- «Сүйемін» өлеңін жаттау.
Бағалау. Бағалау парағының қорытындысы бойынша мұғалім оқушыларды бағалайды.
Аты-жөні | Өзін-өзі бағалау | Топтың бағалауы | Мұғалімнің бағалауы | Қорытынды баға |