Мектеп – кеме, білім — теңіз

Сабақтың тақырыбы:     Мектеп – кеме, білім — теңіз

Мақсаты:  Білімді меңгеру және ақпараттық , ауызша, жазбаша   коммуникативтік құзыреттіліктерін дамытуға жағдай жасау.

Міндеттері:1. Модуль бойынша білімдерін пысықтап, жүйелеу, есімдіктің мағыналық

түрлерін ажыратып, білу, коммуникативтік құзыреттіліктерін қалыптастыру.

  1. Тақырып бойынша сөздік қорын молайту, теориялық білімдерін жаңа

жағдаятта  сауатты қолдана білу,  сұрақтарға  түсініп жауап беру  дағдыларын

дамыту, ойларын ортаға салып, пікірлерін жеткізе білу, жауаптарына әділ

талдау жасап, өз-өздерін бағалау.

  1. Оқуға, білімге деген танымдық қызыгушылықтарын арттыру.

 Көрнекіліктер: флипчарт, 3 ұяшық,  үлестірмелі материал, бағалау өлшемдері (12 дана),

жасыл пасталы қаламдар, жасыл түсті жауап үлгілері, ватман, фломастерлер.

мақал-мәтелдер (3), рефлексия парақтары (12), суреттер, көк, қызыл, сары түсті

парақтар, аудио.

Әдісі:  ақпаратпен, көрнекілікпен жұмыс, талдау, сұрақ-жауап, ой қозғау, өз-өздерін

бағалау, жобалау әдісі.

Сабақтың түрі:  саяхат сабағы.

Пәнаралық  байланыс: математика, бейнелеу өнері, әдебиет, орыс тілі, информатика.

Сабақтың барысы:

             І. Сабақтың мақсаты оқушылармен бірге анықталады.

Мақсат:

  1. Оқушыларды оқу әрекетіне ынталандыру;
  2. Сабақтың мазмұн шеңберін анықтау.

Проблемалық мәселені қою.

Балалар, бүгінгі тақырыптың аты «Мектеп –кеме,

Білім – теңіз».

— Қалай ойлайсыңдар,  негізгі сөз қандай?   (білім)

-Неге?      (Өйткені  мектептер балалар білім алу үшін салынған.)

-Адамдар мектепте ғана білім ала ма?

-Колледжде, институт, университетте білімдерін жалғастырады.

-Білім адамға не үшін керек?

-Жарайсыңдар, жақсы.

Оқушылардың мақсаты:     -Бүгінгі сабақта қандай мақсат қоясыңдар?  (Қандай баға

алғыларың келеді?)

Мұғалімнің мақсаты: Бүгін сабақта «Мектеп» модулі бойынша білімдеріңді жүйелеп,

Жаңа жағдаятта сауатты қолдануға үйреніп, ой-пікірлеріңді ортаға салып,

Білімдеріңді өздерін бағалайсыңдар.

2 мин.        Бүгін білім теңізіне саяхат жасаймыз.

—  Балалар, саяхатымызда адаспай дұрыс жол табу үшін не керек?

  • карта.

— Ол карта жағада тұрған сандықтың ішінде. Слайд   № 1,2

ІІ. Мақал-мәтелдер.

Мақсат: 1. Білім алудың өзектілігін жеткізе білу.

  1. Мұғалім қойған проблемалық сұрақты талдап, жауап беру.

Сиқырлы сандықты ашу үшін, мына парақтардағы

5 минут        1)мақал-мәтелдердің ішінен  «қызыл» тобы кітап туралы мақалдарды тауып,

оқып береді,  «көк» тобы білім туралы, ал «жасыл» топ – еңбек туралы

мақалдарды тауып,  айтып беру керек.

2)Балалар, сендер білім туралы тағы  қандай мақалдар білесіңдер? Айтып беріңдер.

  • Саяхатымызға кітапты аламыз ба?
  • Ал, білім саяхатында еңбектену керек пе?

Бәрекелді,

Флипчарттан көрсету      Білім теңізіндегі  айлақтардан сүрінбей өтсек, болашақ  мектебімізге

жетеміз.                Слайд № 3

 

Ал осы саяхатта көрсеткен білімдеріңді бағалау кестесіне өздерін  енгізіп отырасыңдар, ал сарапшылар сабақ соңында қорытынды жасайды.          Слайд № 4

 Аты-жөніМақал-мәтел

(0,1)

Тестілеу

2(0,2)

ұпай

Сөздік

(0,1)

Сұхбат

1- 2 ұпай

Тапсырма

А- 0,5

В – 0,7

С – 1

Д —  1,5

Мәтінмен

А —  1

В -1,5ұпай

С – 2 ұпай

Д- 2,5ұпай

Қорытынды

9-10 ұпай –«5»

8 ұпай – «5-»

7-6 ұпай —   «4»

5 ұпай – «4-»

4 —  «3»

3-2 –  «3-»

 

 Ш.  1- айлақ.  Тестілеу                  Слайд № 5

 әрекет түрткісі:   грамматикалық білімдерін көрсету.

  1. Ақпараттық құзыреттілігі.

     Флипчартта берілген тапсырмамен жұмыс істей білу әрекеттерін                   қалыптастыруға бағытталған.

  Қолдану. Ережелерді, теорияны жаңа жағдайда сауатты қолдана білу.

  1. Өнімдік коммуникациясы

     жауап үлгісі  арқылы білімдерін өздері бағалап, анықтауға бағытталған.

  1. Оқу жылы қай айда басталады?

А) маусым    В) қыркүйек   С) қазан    Д) ақпан

  1. «Мұғалім» сөзінің синоним қатарын табыңыз.

А) ұстаз, оқытушы    В) шәкірт, бала

С) сұлу, әдемі    Д) ашық, жабық                                        аудио

  1. Сапалық сын есімді табыңыз.

А) ақылды     В) таулы   С) ұзын      Д) білімді                                        5 минут

  1. Реттік сан есімді көрсетіңіз.

А) жетеу   В) оннан бір    С) жүз  Д) он екінші

  1. Жіктеу есімдігін белгілеңіз.

А) сол, міне  В) сен, біз   С) өз, өздері

Д) бәрі, барлық

  1. Сілтеу есімдігін көрсетіңіз.

А) анау    В)  сендер  С) түгел    Д) өз

  1. буын түрлерін анықтаңыз.

А) ашық, бітеу, тұйық            В) жуан, жіңішке

С) қысаң, ашық, бітеу   Д) еріндік, езулік

  1. Қатыстық сын есімді көрсетіңіз.

А) суық       В) ақ        С) дәмді    Д) қызық

  1. Қатаң дауыссыз дыбыстар қатарын көрсетіңіз.

А) ә, ө, і    В) в, з, д    С) п, с, қ      Д) о, а, ы

  1. Ілік септікте тұрған сөзді көрсетіңіз.

А) өнерді     В) өнердің   С) өнер   Д) өнерге

 

Жауап кілті                           Слайд № 6                            аудио       1 мин.

   1    2 3  4    5  6   7   8  9 10
  В  А С  Д  В  А А  С С В

 

  1. IV. Сөздік жұмысы Слайд № 7

   Әрекет түрткісі.

   Оқудың әлеуметтік маңызын түсіну.

  1. Коммуникативтік. Лингвистикалық құзыреттіліктерінің қалыптасуына, ойлау қабілеттерін дамытуына бағыттау.
  2. Ақпараттық құзыреттілігі. Флипчарт арқылы қазіргі ақпараттық қоғамда тұлғалық белсенділіктерін қалыптастыру.
  3. Әлеуметтік. Оқудың әлеуметтік маңызын түсіну.

 

3-ші оқушы оқу құралдарына қатысты сөздерді сызықпен көрсетеді.

  1. Сөздердің қазақша баламасын табыңдар (сөздік диктанты). Аудармасы шымылдықпен

жабылып тұрады. Жазып болғаннан соң, шымылдық ашылады — өздері тексеріп, бағалау парағына енгізеді.

Аккуратный                                   ұқыпты                                              5 минут

Ученик                                            оқушы,шәкірт                               Слайд № 8

Оқу құралдары

Учитель                                          мұғалім

Уголок                                            бұрыш

Ластик                                            өшіргіш

Линейка                                         сызғыш

Отличник                                       оқу озаты

План                                                жоспар

Учебник                                          оқулық

Клей                                                желім

1 оқушы  оқу құралдарына қатысты сөздерді сызықпен көрсетеді.                 1-2 мин.

 

Слайд №  9

         

 

Оқу құралдары мен білімнің өзара қандай байланысы бар?                            1 мин.

Иә, білім алу үшін оқу құралдарының пайдасы зор.

  1. Жұптық жұмыс.

     Әрекет түрткісі.

Білімдерін көрсету арқылы жалпыға қадірін арту.

    Коммуникативтік құзыреттілік.

Сұрақтарға түсініп жауап береді.

Тіл нормасын сақтау.                                                                                        3-4 мин.

 Сұхбат «Оқу құралдары»      өзара бір-бірін тексеру, балдарын бағалау парағына  енгізу. Саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық.

Келесі теңіз айлағы (морская бухта)

1 мин.  Сергіту сәті ( сурет)     Кезекші.           Слайд № 10

Саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық..

 

  1. Топтық жұмыс                                          11-12  минут

Әрекет түрткісі:  Күнделікті мектеп өмірінде кездесетін жағдаяттарды қазақ тілінде

түсініп, сөйлей білу.

  Суретпен жұмыс     Мынау не? Онда оқушылар не істейді?  Слайд № 11

Мақсат

  1. Коммуникативтік құзыреттілік.

Өз ойларын ауызша ресімдеу. Жазбаша,ауызша коммуникативтік құзыреттіліктерін , ойлау қабілеттерін дамыту, өздігімен жоба жасау. Өнімдік топтық коммуникация.

  1. Жалпымәдениеттік құзыреттілік.

3.. Топта өзара қарым-қатынасты ұйымдастырып, басқаларды тыңдай білу,  жауапкершілікке   бағыттау.

  4.Ақпараттық құзыреттілік.  Оқушының  ақпарат құралдарымен әрекет дағдыларын қамтамасыз ету.

  1. Әдіснамалық құзыреттілік.

       Өз әрекетін жоспарлау, жүйелеу.

   6.Интеллектуалдық құзыреттілік.

Ақпараттық материалдарды тиімді жұмыс істей білу.

   Бағалау құралдары: жауап үлгілері, бағалау өлшемдері.

Деңгейлік тапсырмалар   (А,В,С,Д)                                      3 минут

А – «Мектеп асханасы»; В – «Мектеп спортзалы», С – «Мектеп кітапханасы» тақырыптары бойынша тапсырмаларды орындайды.

Мәтінмен жұмыс: 1. мәтінді мәнерлеп оқу, сөздік жұмысы:  слайд № 12    (сөздіктен өздері тауып, сөздік дәптеріне жазады.

  1. Тапсырманы орындап, жауап үлгісімен тексереді, бағалау парағына ұпайларын енгізеді).

Әр топтан бір оқушы жаңа сөздерді тақтаға жазып қояды (қазақ тілінде).

Сөздік кітабынан тауып, сөздік дәптерлеріне жазады. (ауызша, жазбаша)

Жұмыстарын топтарында қорғау.

Слайд № 13 . Д тапсырмасы. Кластер бойынша «Болашақ  мектебім» тақырыбын қорғау.(жария сөз)                                                 2-3 минут

Тірек сөздер, сөз тіркестері:   ғаламтор, мүмкіндіктер, үйірмелер, қазіргі талапқа сай, жабдықталған, экологиялық шарттарға сай, оқығым келеді, ғаламшар.

(ватман, фломастерлер).

VII .Рефлексия.

  1. Сабақта өткен тақырыпты бекіту. 4 минут.
  2. Өзін-өзі бағалау дағдыларын қалыптастыру.
  3. Үй тапсырмасын талқылау.

* Сарапшы оқушылардың жауаптарын қорытындылайды;

ұпайлары мен бағаларын жариялайды.

— Бүгін қандай тақырыпты өттік?

—  Саған сабақ ұнады ма?

— Сабақта қандай мақсат қойдыңдар?

—  Қойылған мақсатқа жеттіңдер ме ?

—  Неге жеткен жоқсыңдар?

— Сабақта саған не ұнады?

—   Қандай тапсырма қиын болды?

Үй тапсырмасы

Сөздік. Мектеп өмірі туралы сұхбат құрастыру  немесе әңгімелеу.