М.Мағауин. «Бір атаның балалары» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі
Сабақтың тақырыбы: М.Мағауин. «Бір атаның балалары» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік; әңгіме мазмұны арқылы кейіпкерлер бейнесіне талдау жасау;
ә) дамытушылық; оқушы қызығушылығын ояту, ойлау қабілетін дамыту, ойын
нақты жеткізе білуге дағдыландыру;
б) тәрбиелік; адамгершілік,қайырымдылық, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: білімді нақтылау.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, топтау,талдау, салыстыру.
Көрнекілігі: жазушы портреті,кітаптары,суреттер,интерактивті тақта.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
- Жазушы М.Мағауиннің әр жылдары жазған еңбектеріне шолу
- Кестені толтыру
Авторы | Шығарманың аты | Оқиғасы |
М.Мағауин | «Бір атаның балалары» | Соғыс кезі.Қиыншылық .Күйзеліс.Жетім балалар. |
ІІІ.Жаңа сабақ
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен үзінді | Кімнің сөзі? |
— Ал,ағайын, тегіс жиналсақ, сөзіме құлақ сал. — Неміс деп,орыс,қазақ деп бөлу пайғамбарға шет, құдайға күнә. — Менің ағам әлі тірі. — Басекең дұрыс айтады, баланың саны алтау.
| басқарма
Ахмет
Конақ бала Дәуренбек |
Шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беру.
Кейіпкерлер | Іс-әрекеттері | Мінездеме |
Ахмет | Зигфридті таңдайды, ат қойып,той жасайды,бағады,тәрбиелейді. | Адал,балажан,қонақжай,еңбекқор,мейірімді,парасат-ты,ақылды кісі. |
Зигфрид | Тез тіл табысады,тіл үйренеді,еңбекке араласады. | Тіл алғыш,пысық,көпшіл,ақылды,жайдары,бауырмал, кекшілдігі жоқ. |
Дәуренбек | Сақтандырады,таяз ойланады,қыңыр сөйлейді. | Қыңыр,ашушаң,өр мінезді. |
Кейіпкерлер бойындағы адами қасиеттерді топтастыру
Салыстыру
Соғыс кезіндегі балалар өмірі | Біздің замандастарымыз
|
Осы шығармадағы кейіпкерлер әлемі сендерге ұнады ма? Қалай ойлайсыңдар,повестің атауы дұрыс таңдалған ба? Зигфридтің тағдыры арқылы жазушы оқырманға қандай ой тастады?
Ой-түйін; достық,татулық туралы мақал-мәтел айту.
Осы шығарманың тәрбиелік мәні немесе мен қандай тәрбие аламын?
Оқулықпен жұмыс
Мәтіннен тұрақты тіркес,мақал-мәтел,бейнелі сөздерді табу.
Тұрақты тіркестер | Мақал-мәтел | Теңеу сөз,портрет |
ІV.Сабақты бекіту
Тест тапсырмалары
1.Балаларды ауылға не үшін алып келді?
а) жұмыс үшін; ә) соғыс болғандықтан; б) жетім қалғандықтан.
2.Бригадир Берден қай баланы алды?
а)Нартайды,ә)Ертайды,б) Яковты.
3.Сол ауылдан соғысқа қанша азамат қатысты?
а) 43; ә) 52;б)39.
4.Нартайды кім алды?
а)Бригадир;ә) Берден;б) Жақып молда.
- Ауыл бойынша ойнаған ойын атауы?
а) « Көкпар»;ә) «Айгөлек»; б)»Сақина салу»
6.Зекен сиырларды егінге түсіріп жібергенде,Ахметпен жанжалдасқан кім?
а)Басқарма;ә)Дәуренбек;б)Бәйбішесі.
7.Ахмет қай ауылға көшті?
а)»Қызыл ту»;ә) «Қайрат»;ә) «Балдырған».
8.Ахмет пен Зекен арасындағы ұқсас қасиеттер?
а) бұзықтық; ә)ширақ;б) адалдық.
- Білімді бағалау.
V.Үйге тапсырма: Зигфридке хат жазу.
VІ.Қорытынды: Достығымыз жарасқан.