Сабақтың тақырыбы: Мақта қыз бен мысық.
Қостанай облысы, Арқалық қаласы,
Родина жалпы білім беретін профилді орта мектебінің орыс сыныптарында қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Омарова Шолпан Маратқызы
Сынып: 5 «В»
Пәннің аты: Қазақ әдебиеті.
Сабақтың тақырыбы: Мақта қыз бен мысық.
Мақсаты: 1. Ертегілер туралы білімдерін тексеру. «Мақта қыз бен мысық» ертегісінен
оқытып, меңгеру.
- Сөйлеу мәдениетін, еркін сөйлеп, өз ойларын дұрыс жеткізе білуге ықпал
ету.
- Оқушыларды еңбекее, достыққа баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, рөлге бөліп оқу.
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі пәні.
Көрнекілігі: суреттер, маскалар, оқулық, ертегілер көрмесі.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезең.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
- Ертегі дегенімізне?
- Қазақ ертегілері неше топқа бөлінеді, атап шығыңдар.
- Үйде ертегі оқып келіңдер дегем, кім айтады?
Жеңілдетілген бағдарламамен оқитын балаларға тапсырма:
І. Мәтіндегі кейіпкерлерді ажыратып алу, дәптерге жазу.
ІІ. Рөлге бөліп оқу (тышқан рөлі).
ІІІ. Мысық қатық іздеген кезде қайсысына қашан барғаның ретімен айту.
Жаңа сабақ:
- Мұғалімнің сөзі (сынып 3 топқа бөлініп отыр, әр баланың өзінің нөмірі бар. Әр топқа мәтін берілді, оқушылар өздері ертегіні оқып, 1-ші нөмірлі оқушылар ауысып, әр топқа өз мәтінің айтады. Берілген уақыт біткеннен кейін, 1-ші нөмірлі бала өз тобына қайтып келеді).
- Ертегінің мазмұның ашу.
- Сұрақ-жауап әдісі. Әр топқа 2 сұрақ беріледі.
І-топқа:
- Мақта қыз не тауып алады?
- Мақта қыз нені шақырады?
ІІ-топқа:
- Мысық Мақта қызға не дейді?
- Мақта қыз мысықтың несін кесіп алады?
ІІІ-топқа:
- Мысық Мақта қыздан құйрығын қалай қайтарып алады?
- Ертегі не себепті «Мақта қыз бен мысық» деп аталады?
Сабақты бекіту: 1. Ертегіні рөлге бөліп оқу. (Ең жақсы сомдалған рөлді атап өту. Балаларға масқалар беріледі).
ІІ. Жаңа сөздермен жұмыс.
Жап-жас –молодой.
Мұрты бар – есть усы.
Түкті тон– ворсистая шуба.
Шұп-шұбар – пестрый.
ІІІ. Тапсырмаларды орындау.
- Мына сөздерді пайдаланып сөйлем құр.
а) Мақта қыз, мысық, дос.
б) Мақта қыз, мейіз, тап, мысық, шақыр.
- Мысық қатық іздеген кезде қайсысы қашан болғаның ретімен көрсету.
Тышқан, дүкенші, тауық, ағаш, қыздар, Мақта қыз, сиыр.
- Мысық қайсысынан не алады? Дәптерге жазу.
- Сиыр. 1. Тары.
- Тауық. 2. Сағыз.
- Ағаш. 3. Қатық.
- Дүкенші. 4. Қатық.
- Қыздар. 5. Жапырақ.
- Тышқан. 6. Жұмыртқа.
- Жаңылтпаштарды жаңылмай айтындар.
Ақ тайыншаның қатығын
Аппағыма беремін
Аппағымның атын тез
Айтқанына беремін.
Пеш үстінде бес мысық,
Пеш ішінде бес мысық,
Бес күзетші–бес пысық.
- Жұмбақты шешіндер.
Өзі жап-жас,
Мұрты бар,
Ет пен сүтке ұмтылар,
Тастамайды жылы үйде,
Түкті тонын шұп-шұбар.
Сабақты қорытындылау: Кластер
- «Мақта қыз бен мысық» ертегісінің ертегілердің қандай түріне жатады деп ойлайсыңдар?
- Ертегі не себепті «Мақта қыз бен мысық» деп аталған?
Үйге: Жаңылтпаштарды жаттау. Мысық туралы өлеңдер жаттау.
Бағалау: сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға баға қою.