Махамбет өлеңдеріндегі өршіл, прогресшіл романтизм
Пәні: | Қазақ әдебиеті | ||
Сыныбы: | 8 | ||
Сабақ тақырыбы: | «Махамбет өлеңдеріндегі өршіл, прогресшіл романтизм» | ||
Сабақ мақсаты: | Махамбет өлеңдерінің тарихи мәні, халықтың арман-тілегін жырлауы, «Мұнар күн» өлеңіндегі ақынның сыры, қайғысы, эллегиялық сарын; сабақ барысында қатысушылар бір-біріне сұрақ қойып,айтқандарын дәлелдейді; диалогтік оқыту арқылы сөйлеу дағдыларын дамытады | ||
Күтілетін нәтиже | Өлең-жырларының жанрлық ерекшеліктері, бейнелеу тәсілдері, ішкі ырғақтары мен теңеулерін түсінеді.Оқушылар диалог арқылы бір-біріне сұрақ қою, сөйлесу арқылы білімдерін кеңейтеді. | ||
Түйінді идея | Отанын, елін, жерін құрметтеу, қорған болу | ||
Әдіс-тәсілдер | «Түртіп алу», «Бес жолды өлең», «Шындық дедекторы» т.б. | ||
Сабақта қолданылатын ресурстар: | Маркерлер, флипчарт, стикер, таныстырылым, смайлик. | ||
Уақыты: | Кезеңдері: | Мұғалім іс-әрекеті
| Оқушы іс-әрекеті |
5 мин | Психологиялық тренинг
| Сыныпта психологиялық ахуал туғызу Оқушыларды топқа бөлу Әріптер арқылы «А,В,С,Д» | «Айна» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызды. Топқа бөліну. АВСД |
5 мин | Үй тапсырмасы | Өлеңді жатқа жазу «Көршінің өлеңі» әдісімен
| Бір-екі оқушы жатқа айтады. Қалғандары параққа жазбаша орындап, көршілерімен алмасып тексереді. Жазған парақтарын топ басшысына тапсырады. |
5 мин | Қызығушылықты ояту | «Махамбет Өтемісұлы» туралы көрсетілім. Ақынның шығармалары бойынша үздік оқушының таныстыруы | Тансытырылымды тамашалап, тыңдау. |
15 мин | Мағынаны ажырату | Мәтінмен жұмыс. Өлеңдерін оқып жатқанда таныстырылым көрсету
| 1.оқу Өлеңдерін нақышына келтіре мәнерлеп оқу 2. «Түсіндірмелі сөздік» «Мұнар күн» өлеңіндегі сөздерге түсінік беру 3. « түртіп алу» 1-топ; «Мұнар күн» өлеңіндегі көркемдегіш құралдар (эпитет, теңеу) 2-топ; «Мен-құстан туған құмаймын» өлеңі құрылысына талдау 3-топ; «Махамбет» сөзіне «Бес тармақ өлең» құраст. 4-топ; «Шындық дедекторы» (10 сұрақ құрастырып, біреуіне қате жауап жазу) |
3 мин | Сергіту сәті | «Қарын мен төбе» әдісі Мұғалім: «бір, екі, үш! Қолдарыңды ауыстырыңдар!» деп команда беріп отырады | Сол қолдарымен қарындарын сипалап, оң қолдарымен төбелерін ақырындап шапақтайды. Мұғалім командасымен қолдарын алмастырады. |
5 мин | Ой толғаныс | «Топтан озған тарланбоз» топбасшылар сайысы | Махамбет шығармашылығы, өміріне қатысты сұрақ-тапсырмалар |
5 мин | Рефлексия.
Бағалау | « Шығу парағын» тарату.
Кесте тарату | оқушылар сабақ бойынша өз ой-пікірлерін жазады топ басшысы бағалайды. |
2 мин | Үйге тапсырма | Өлеңді жаттау Үздік оқушыға «Махамбеттің күйшілік өнері» шығармашылық жұмыс |
ШҚО, Абай ауданы, Қасқабұлақ ауылы
«М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Желдібаева Альфира Ақтайлаққызы