Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға әріптің кескінін, өлшемін және де мәтінге суретті әртүрлі жолмен қоюды үйрету. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту нәтижелері: Оқушылар тақырыпты өз беттерінше түсіне алады, топтық, ұжымдық жұмыс арқылы ұйымшылдықпен жұмыс жасап, компьютерде тапсырмаларды орындай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Технология: «БЛУМ» таксономиясы, Кембридж университеті мен Назарбаев зияткерлік мектебі ұсынған «Құзырлы оқыту» технологиясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, постерлер, стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын модуль: Жеті модуль: СТО, АКТ, ДТО, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, бағалау, басқару және көшбасшылық. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Уақыты | Оқушы әрекеті | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру | (оқушы мен мұғалім диалогі) -Сәлеметсіздер ме?! -Көңіл-күйлерің қалай? -Сабаққа дайындық қалай? -Мен сендерге сәттілік тілеймін -Бір –бірімізге сабақтың жақсы және де қызықты өтуіне тілектер тілейік. Отшашу Оқушыларды компьютердің құрылғылары арқылы топқа бөлу. (компьютердің құрылғылары тұрған суреттерді теріс қаратып қоямын, оқушылар бір-бірден таңдап алған суретіне байланысты сол топқа отырады, отырған топтары туралы мәлімет айтады) 1-топ «ЖҮЙЕЛІК БЛОК» 2-топ «МОНИТОР» 3-топ «ПЕРНЕТАҚТА» Топ басшыларын сайлау, «бағалау парағын» тарату. | 2мин
3мин
( парақ тарату) | -Сәлеметсіз бе?! -Керемет! -Жақсы -Рахмет барлықтарыңызға 5 деген баға тілеймін, өмірде жеңілмеңіздер
Топқа бөлінеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу (жаңа сабаққа дайындық) | Сұрақ-жауап Мәтінді көшіру комбинациясы? Мәтінді қою комбинациясы? Мәтінді ерекшелеу комбинациясы? Мәтінді қиып алу комбинациясы? Мәтінді қалпына келтіру комбинациясы?
Сөзжұмбақ
1. Курсорды құжаттың соңына апару пернесі? 2. Бас әріптерді теру режиміне өту қандай пернені басу арқылы орындалады? 3. Мәтінді көшіру қандай перненің қызметімен орындалады? 4. Курсордың оң жағындағы символдарды жою пернесі? 5. Курсорды құжаттың басына апару пернесі? 6. Курсордың сол жағында орналасқан символды жою пернесі? 7. Курсорды мәтіннің соңына апару пернесі? | 2мин ауызша
3мин Жазбаша
| Ctrl C Ctrl V Ctrl A Ctrl X Ctrl Z | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түсіну (жаңа тақырыпты меңгерту) | Ендеше бүгінгі өтетін тақырыбымыз Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу. Әріптің кескіні әріптің өлшемі әріптерді жуандатады әріптерді қисайтады мәтіннің астын сызады мәтін жолдық басында, сол жақта орналасады мәтін ортаға теріледі, тақырыпты осылай тереді мәтін жолдың соңынан, оң жақтан теріледі. кескін буммасының ішінен дайын суретті орналастыру батырманы басқанда PAINT терезесі ашылады. Суретті салып болып PAINT –ты жапқанда –сурет мәтіннің ішінде болады. | 5мин түсіндіру
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдану (білімдерін пысықтау) | 1 –тапсырма Ұқыпсыз теруші мақалдар мен мәтелдерді тере бастап, бәрін шатастырып алыпты. Терушіге қателерін түзетуге көмектесіңдер. 1. Жүгңрмеее Тіліңмен, біліміңмен жүгір 2. Білгенің бірд тоғыз Білмбегенің тоқсан тоғыз 3. Түйені –көрмес де көрмес 2- тапсырма 1. 1.Мақалдың кескінін Times New Romanға, өлшемін 14 –ке, жуандатыңдар, сол жақтан орналастырыңдар?
2. 2.Мақалдың кескінін Arialға , өлшемін 16 –ға, қисатыңдар, мақалды ортаға орналастырыңдар? 3. 4. 3. Мақалдың кескінін Courierға, 18 –ге, астын сызыңдар, оң жақтан орналастырыңдар? «Мақал –мәтел» деп сақтаймыз.
3 тапсырма 1. Paint –ты іске қосыңдар 2. Жұлдызшаның суретін салыңдар 3. Файлды «Жұлдызша» деп сақтаңдар 4. WordPad –ты іске қосыңдар 5. Аты –жөнімізді және сыныбымызды жазамыз деп мәтін теріңдер 6. Кескін батырмасын шертіңдер 7. Жұлдызша файлын таңдап, ашу батырмасын шертіңдер. Сергіту сәті: 10 айырмашылығын табу
3 тапсырма. Топтарға «Семантикалық карта» -Әріптің кескіні -әріптің өлшемі -әріптерді жуандатады -әріптерді қисайтады -мәтіннің астын сызады -мәтін жолдық басында, сол жақта орналасады -мәтін ортаға теріледі, тақырыпты осылай тереді -мәтін жолдың соңынан, оң жақтан теріледі. дайын суретті орналастыру -батырманы басқанда PAINT терезесі ашылады. Суретті салып болып PAINT –ты жапқанда –сурет мәтіннің ішінде болады.
4 тапсырма Венн диаграммасы
| 5мин Компьютермен жұмыс (жеке жұмыс)
7мин
5мин Компьютермен жұмыс
2мин ауызша
2мин Топтық жазбаша
3мин жазбаша
| 1.Тіліңмен жүгірме, біліміңмен жүгір 2.Білгенің бір тоғыз Білмегенің тоқсан тоғыз 3.Көрмес –түйені де көрмес
5. 1. Мақалдың кескінін Times New Romanға, өлшемін 14 –ке, жуандатты, сол жақтан орналастырды 6. 7. 8. 2.Мақалдың кескінін Arialға , өлшемін 16 –ға, қисатты, мақалды ортаға орналастырды? 9. 3. Мақалдың кескінін Courierға, 18 –ге, астын сызды, оң жақтан орналастырды «Мақал –мәтел» деп сақтады
Paint –та сурет салуға, мәтін енгізугі, өшіруге, бояуға, сурет қоюға, WordPad –та мәтін жазуға, мәтінді өшіруге, Екеуіндеде мәтін жазуға, фигураларды салуға, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Топ басшыларын тыңдау. Бағалау. | 3мин | Топ мүшелерін әділ бағалайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын беру | WordPad тақырыпты оқу. 173 бетте тест тапсырмасы «Өзіңді тексер» | 1мин | Күнделіктеріне жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды | Смайлик арқылы көңіл-күйді, сабақты түсінгендіктерін немесе түсінбегендерін жеткізеді. және смайликтер таратамын. |
1мин
| Смайлик арқылы көңіл-күйді, сабақты түсінгендіктерін немесе түсінбегендерін жеткізеді.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін осы смайликтің біреуін көтеру арқылы айтады. Және оны өз қимылдарымен салады. |