Қарапайым графикалық редакторы. Суретті ашу, сақтау
Бекітемін:____________
Сабақтың № | № 13 | ||||||||||||
Мерзімі: | 28.11.2014 | ||||||||||||
Сыныбы | 5 «А» | ||||||||||||
Пәні | Информатика | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қарапайым графикалық редакторы. Суретті ашу, сақтау | ||||||||||||
Сілтеме (дереккөздері) | 5 сынып оқулық, Информатика негіздері журналдары,www.ustaz.kz, www.google.kz | ||||||||||||
Мақсаты | Оқушыларға PAINT графикалық редакторы туралы мағұлмат бере отырып, салынған суретті сақтау тәсілдерін түсіндіру. Редактордың құрал- саймандарын дұрыс пайдалана отырып, өз бетімен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру. | ||||||||||||
Міндеттері 1. Білімділік
2. Дамытушылық
3. Тәрбиелік | Оқушыларды Paint графикалық редакторымен, редактордың терезе элементтерімен таныстыру. Paint графикалық редакторында жұмыс істеу тәртібін үйрету.
Оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге, PAINT графикалық редакторына деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру, өз ойын сауатты түрде жеткізе білуді қалыптастыру.
Компьютермен жұмыс істеу барысында ұқыптылыққа баулу. Қауіпсіздік ережесіне байланысты балаларды сақтыққа үйрету. | ||||||||||||
Оқыту нәтижелері | Оқушылар тақырыпты өз бетінше түсіне алады, топтық, ұжымдық жұмыс арқылы ұйымшылдықпен жұмыс жасап, компьютерде тапсырмаларды орындай алады және де ақпараттық сауаттылықты арта алады. | ||||||||||||
Сабақтың көрнекілігі | Оқулық, жұмыс дәптер, компьютер, қима қағаздар, презентация | ||||||||||||
Сабақтың әдіс- тәсілдері | Топқа бөлу, топпен жұмыс, сұрақ-жауап, миға шабуыл, жеке жұмыс, бағалау | ||||||||||||
Сабақтағы орындалатын жұмыстар | Уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | ||||||||||
Қызығушылықты ояту | 2 мин
| — Сәлеметсіздер ме? — Көңіл күйлерің қалай? — Сабаққа дайындық қалай? Оқушыларды түгендеу. Оқушылапды компьютердің құрылғылары арқылы топқа бөлу. 1- топ Монитор 2- топ Процессор 3- топ Жүйелік блок | Сәлеметсізбе! Керемет! Жақсы!
Топқа бөлінеді. | ||||||||||
Блум таксаномиясы (жіңішке сұрақтар) | 5 мин | 1. Файл дегеніміз не? 2. Компьютердің қанша түрі бар? 3. Ақпаратты қалай түсінеміз? 4. Бума дегеніміз не? 5. Пернетақта туралы не білеміз?
| Файл— аты бар бірқатар байттар тізбегі.
| ||||||||||
Мағынаны тану
| 2 мин ауызша
8 мин | 1. Әріптерді сандардың кему реттілігіне қарай орналастырса қандай сөз шығады?
Жауабы: Paint
Paint графикалық редакторы туралы не білеміз? Бүгінгі біздің өтентін тақырыбымыз Қарапайым графикалық редакторы. Суретті ашу, сақтау. Қосымша мәлімет презентация арқылы көрсетемін. | Тақырыпты өз бетінше әріптерді сандардың кему реттілігіне қарай орналастыру арқылы үйренеді, Paint графикалық редакторы анықталады.
Оқушылар сұрақ қою арқылы білмегендерін біліп, білімдерін толықтырады.
| ||||||||||
Ой толғаныс | 15 мин
| Ал, енді сурет саламыз.Берілген фигуралардан жұмбақ жауабының суретін құрастырып, Paint терезесінде саламыз. 1- тапсырма: 2- тапсырма: | Оқушылар жеке-жеке компьютерде жұмыс жасайды. | ||||||||||
Сергіту сәті | 2 мин | Видео көрсетіледі, видео арқылы оқушылар билейді. | Оқушылар видео арқылы бойларын жазады. | ||||||||||
Талдау | 5 мин | 1. Paint редакторының терезе элементтерін, арнайы параққа толтыру. 2.Компьютерде салынған сурет пен қағазға салынған суреттің айырмашылығы. Венн диаграммасы арқылы салыстыру Компьютерде салынған Қағазға салынған сурет сурет
айырмашылығы | Paint редакторының терезе элементтерін, арнайы параққа толтырып, компьютерде салынған сурет пен қағазға салынған суреттің айырмашылығын табу арқылы оқушылар бүгінгі тақырып талдайды.
| ||||||||||
Бағалау | 3 мин | Топ басшыларын тыңдау. бағалау | Топ мүшелерін әділ бағалайды. | ||||||||||
Рефлекция | 2 мин | Бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады.
| Өз ойларын жазады. | ||||||||||
Үй тапсырмасы | 1 мин | Қарапайым графикалық редакторы. Суретті ашу, сақтау «Менің отбасым» тақырыбында сурет салу | Күнделіктеріне жазады. |