Таңдау командасы

№ 13 сабақ.

Тақырыбы:  Таңдау командасы.

Мақсаты:

Таңдау операторларының жазылу тәртібімен таныстыру, тармақтаушы алгоритмдерге программа жазу жолдарын көрсету;

Программалау ұғымын дамыту;

Оқушыны ойлау, жоспарлау және әрекет ету жүйесіне тәрбиелеу.

Көрнекілігі:

Сабақ жоспарын экранда проекциялау, мульт.мед.жабдықтар, (кестелер), презентация,  компьютер.

Өтілу әдісі: Мультитехникамен жабдықталған сабақ.

Сабақтың барысы

І. Кіріспе. (2мин)

  • Оқушыларды түгелдеу, сынып бөлмесі, тақта тазалығына назар аудару;
  • Журнал толтыру;
  • Оқушылардың назарын сабаққа бұру,

ІІ.  Үйтапсырмасын тексеру. (5мин)

  • Үй жұмысын тексеру (№6 есеп (89бет).),

ІІІ. Жаңа сабақ (10мин)

ПС. Өткен сабақта екі жағдайдың бірін шарт тексеру арқылы таңдап алдық. Егер шартқа байланысты көптеген таңдаулар жасау қажет болса қайтеміз? Мысалы апта күні қалай аталатынын анықтау үшін бір шартты жеті рет тексеру қажет болады.

Осындай мақсаттарды шешу үшін Паскальда таңдау операторы қолданылады. Жазылу түрі мынандай:ІV. Сынып жұмысы. (20мин)

ЕСЕП: Клавиатурадан енгізілген бүтін сан бойынша апта күндерін анықайтын программа жазыңыз.

program apta;

var kun:integer;

begin

write(‘kyn retin engiz ‘);

read(kun);

 case kun of

1:writeln(‘duisembi ‘);

2:writeln(‘seisembi ‘);

3:writeln(‘sarsembi ‘);

4:writeln(‘beisembi ‘);

5:writeln(‘juma ‘);

6:writeln(‘sembi ‘);

1:writeln(‘jeksembi ‘);

else writeln(‘byndai kyn jok ‘);

end;

end.

ЕСЕП: №4(89бет)

Тақтаға мат.мод жазу.

Не белгілі?

Үш нүктенің координаттары,

x1, y2, x2, y2, x3, y3 –бүтін сандар.

Не істеу керек?

Үш бұрыштың a, b, c қабырғаларын есептеп, олардың тең бүйірлі немесе тең қабырғалы екенін анықтау.

Қалай есептейміз?

Координаттар бойынша үш бұрыш қабырғаларын есептейміз:

;

 

 ;  ;

Үшбұрыш қабырғаларын өзара салыстырамыз. Үш қабырғасы да тең болса жауап: «тең қабырғалы», екі қабырғасы тең болса жауап: «тең бүйірлі».

 

ЕСЕП: 88-89беттер.

1-қатар: №1(таңдау),  №5(тармтақтау),

2-қатар: №2(таңдау),  №6(тармтақтау),

3-қатар: №1(таңдау),  №7(тармтақтау),

4-қатар: №2(таңдау),  №11(тармтақтау).

ІV. Оқушыларды бағалау. (5мин)

Үй тапсырмасы бойынша   – (0-3ұп)

Сынып жұмысы бойынша – (0-5ұп)

Жұмыс дәптері бойынша    – (1ұп)

Белсенділігі бойынша          – (1ұп)

2345
01-56-89-10

 

  1. Үйге (3мин)

Тест сұрақтарын тарату.

  • 3.6 (83-88бет), №4 аяқтау.