ДК сәулетінің заманауи даму бағыттары
Сабақтың тақырыбы: | ДК сәулетінің заманауи даму бағыттары | |||||
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Компьютердің сәулеті туралы түсінік қалыптастыру, компьютердің қызмет ету функциялары мен негізгі мінездемелері туралы оқып-үйренуді үйрету; Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру, дүниетанымдық қабілетін қалыптастыру, белсенділігі мен қызығушылығын арттыру; Тәрбиелік: Оқушыларды шығармашылыққа, ынтымақтастыққа, бірлікке, өзара түсіністікке, сыйластыққа, еңбек етуге тәрбиелеу. | |||||
Негізгі дерек көзі | 1. Информатика авторлары: Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов 2. http://bilimdiler.kz/tags, http://ustaz.kz, «Білім шапағаты» газеті | |||||
Табыс критерийлері | 1. Дербес компьютердің сәулеті туралы анықтама айтады 2. Компьютердің қызмет ету функциялары мен негізгі мінездемелері туралы түсіндіреді 3. Конфигурация, компьютердің сәулеті, фон Неймон сәулетінің принциптерін мәлімдейді 4. USB құрсымының басымдылығын, суретті пайдалана отырып, аналық тақтаның екі негізгі микросызбасын суреттейді 5. Стандарттық және стандарттық емес, ашық және жабық сәулеттердің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстырады және атап өтеді. | |||||
Нәтижені бағалау | Оқушылардың еңбегін әрбір кезең бойынша бағалау парағы арқылы көрсету. | |||||
Сабақтың типі | Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы | |||||
Сабақта қолданылатын модулдер | Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. | |||||
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер | Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жекелей жұмыс. “Бағдаршам” әдісі, «Галерея аралау» әдісі
| |||||
Стратегиялар | «Қайталау–оқу айнасы», «Ой қозғау», «Топтастыру», «Сандар не дейді?», «Қайталау оқу-айнасы», «Әр сұраққа–бір жауап», «Рефлексия» | |||||
Пән аралық байланыс | Тарих, бейнелеу | |||||
Сабақтың көрнекілігі | Интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, бағалау парағы, оқулық, постерлер, стикерлер, жұмыс дәптері | |||||
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: | ||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Амандасу. Көңіл-күйлерін сұрау. Оқушыларды түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару.
| Амандасады. Тамаша, жақсы. Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады. | ||||
Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру мақсатында «Ыстық алақан» тренингін өткізу
Сыныпты топқа бөлу Оқушыларды компьютердің құрылғысы арқылы топқа бөлу (қоржынға компьютердің құрылғысын жазып қоямын, оқушылар бір-бірден таңдап алған компьютердің құрылғысына байланысты, сол топқа отырады). І топ-«ЖҮЙЕЛІК БЛОК» ІІ топ-«ШИНА» ІІІ топ-«ПРОЦЕССОР» Топ басшыларын сайлау, (топ ішінде спикер, тайм спикер, хатшы рөлдерін бөлу) «Бағалау парағын» тарату | Оқушылар бір-бірлерінің қолынан ұстап, жылы лебіздерін білдіреді.
Топқа бөлінеді | |||||
Үй жұмысын тексеру
| Оқушылардан техника қауіпсіздік ережесін сұрау
«Қайталау–оқу айнасы» І топ. «Жүйелік блок» тобына тапсырма: «Ой қозғау»
1-сурет 2-сурет 3-сурет
4-сурет 5-сурет 6-сурет
7-сурет 8-сурет 9-сурет
ІІ топ. «Шина» тобына тапсырма: «Сандар не дейді?» 1. б.д.д 300 жыл 2. 1673 жыл 3. 1833 жыл 4. 1843 жыл 5. ХХ ғасырдың 30-жылдарында 6. 1946 жылы 15 ақпан 7. 1946-1958 жылдары 8. 1958-1964 жылдары 9. 1964-1972 жылдары 10. 1970 жыл
ІІІ топ. «Процессор» тобына тапсырма: «Топтастыру» 1. Механикалық есептеу құрылғысы 2. Арифметикалық машина 3. Аналитикалық машина 4. АДА программалау тілі 5. Табулятор 6. Z1 машинасы | Оқушылар техника қауіпсіздік ережесін, орнынан тұрып айтады
1-сурет. Римдік абак 2-сурет. Шот 3-сурет. «Феликс» арифмометр 4-сурет. Аналитикалық машина 5-сурет. Бірінші буын, ENIAC 6-сурет. Екінші буын, жартылай өткізгіш транзисторлар 7-сурет. Үшінші буын, микросызбалар 8-сурет. Төртінші буын, IBM PC IV, үлкен интегралдық сызбалар 9-сурет. Төртінші буын, суперкомпьютерлер
1.Абак, жапон, қытай шоттары п.б 2.Механикалық арифмометр 3.Аналитикалық машина 4.Аналитикалық машинасы үшін алғашқы программа жазды 5. ЭЕМ кезеңі 6. ENIAC құрастырылды 7. Электрондық лампа 8.Жартылайөткізгіш транзисторлар 9.Интегралдық сызбалар 10.Үлкен интегралды сызбалар
1. Блез Паскаль 1642 ж 2. Лейбниц 1673 ж 3. Чарльз Бэббидж 1833ж 4. Ада Лавлейс 1843ж 5.Герман Холлерит 1890ж 6. Конрад Цузен 1937 ж | ||||
Білу 1-қадам | Компьютер құрылғыларының әрқайсысының бір-бірінен тәуелсіз жасалуы, тестіленуі және қолданыста болуы мүмкін. Компьютер компаненттерінің құрамы оның конфигурациясы деп аталады. Программалар мен аппараттық жабдықтамалар бір-бірімен тығыз байланысты.
| Жаңа сабақ бойынша алып отырған ақпарат-тарды үлгеріп, дәптерге жазып отыру, түртіп отыру. Түсінбегенін дер кезінде сұрау. | ||||
Жаңа тақырыпты меңгерту 2 қадам: «Түсіну» | І топ-«ЖҮЙЕЛІК БЛОК» тобына тапсырма: Компьютердің сәулеті. Джон фон Нейманның принципі
ІІ топ-«ШИНА» тобына тапсырма: Дербес компьютердің (ДК) сәулеті
ІІІ топ-«ПРОЦЕССОР» тобына тапсырма: USB шинасының артықшылықтары. Аналық тақша | Топтағы оқушылар тапсырмаларды қарастырып, бірге отырып талқылап, түсіндіреді. Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға салады, ойланады. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады, ізденеді. Оқулықтан өздігінен оқып, постер қорғайды. | ||||
Сергіту сәті | Интерактивті тақтада бейнежазба көрсетіледі | Би қимылдары арқылы орындарында тұрып, бойларын сергітеді | ||||
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс 3-қадам: «Қолдану» | «Галерея аралау» әдісі 3-топқа берілетін тапсырма: Стандарттық программалардың мүмкіндіктерін пайдаланып, заманауи дербес компьютердің сызбасын салу
| АКТ-ны пайдалана отырып, компьютермен жеке жұмыс жасау
| ||||
4-қадам «Жинақтау» | «Әр сұраққа–бір жауап» ойыны І топ 1. Конфигурация дегеніміз не? 2. Компьютердің сәулеті дегеніміз не? 3. Ашық сәулет принципінің мәні не? ІІ топ 1. Шиналар дегеніміз не? 2. 1946 жылғы үш ғалымды ата 3. Артур Беркс, Герман Голдтайн, Джон фон Нейманның мақаласы қалай аталады? ІІІ топ 1. USB шинаның артықшылықтары 2. Джон фон Неймон принциптері 3. Стандарт дегеніміз не? | Оқушылар ауызша жауап береді
| ||||
6-қадам: «Бағалау» | Берілген бағалау парағындағы оқушылардың бағаларын қорыту | Бағалау парағындағы ұпайлар есептелінеді | ||||
Үй тапсырмасын беру | Тапсырмалар тақтаға жазылады. §7, 46-бет оқу. 53 беттегі «Өзіңді тексер» тесті орындап келу | Күнделікке жазады | ||||
Рефлексия | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату Рефлексия. · Бүгінгі сабағымыз сіздерге ұнады ма? · Қиын және жеңіл жерлері болды ма? · Сіздердің ойларыңызша сабақты не жеңілдетер еді? · Көңіл-күйлеріңіз қандай болды? · Ұсыныстарыңыз бар ма? | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу |