Қорытынды сабақ Оқушылардың MS Word мәтіндік процессор тарауында алған білімдерін пайдалана отырып, алған білімдерін тиянақтау
Сабақтың тақырыбы: «Қортынды сабақ» (модульдік технология бойынша) 8 сынып
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың MS Word мәтіндік процессор тарауында алған білімдерін пайдалана отырып, алған білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: Алған білімдерін практикада қолдана білуге дағдыландыру. Пәнге қызығушылығын,
іздемпаздығын,байқау қабілеттерін жетілдіру.
Тәрбиелік:Ұқыптылыққа,бір-бірінің ойын тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сынақ сабақ
Сабақтың әдісі: Модульдік технология
Пәнаралық байланыс:қазақ тілі,
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, «Информатика» оқулығы 8 класс,
Күтілетін нәтиже:
- Оқушыларар MS Word мәтіндік ректорын кеңінен қолдану
- MS Word мәтіндік рекдакторының батырмаларымен, құралдарымен жұмыс істей біледі
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту
«Сәйкестендіру тесті»
Сұрақтары | Жауаптары |
1.MS WORD мәтіндік рекдакторын іске қосылу тәсілдері?
2.Главная, вставка, разметка страницы, ссылки-жазылған қатар қалай аталады?
3.Баптау қатары нелер жатады?
4.Кестені құру.
5. Сурет кірісту.
6.Фигураларды кірістіру.
7.Әріптін реңін өзгерту.
8.Құжатты баспаға жіберу?
9.Математикалық формуланы жазу белгісі.
10.Құжатты сақтау.
11. MS word кеңейтілімі
12. Құралдарды немен ауыстыра отырып пайдалануға болады?
| Басптау-Бағдарламалар- Microsoft Office- Microsoft Office Word
Негізгі мәзір
Әріптер, ж,к,ч, т.б
Вставка таблица
Вставка рисунок
Вставка фигуры
Главная «А» цвет
Ctrl+p
Түбір асты
MS белгісі
*.doc
Негізгі мәзір көмегімен
|
— тыңдаушының дербес жұмысы
№4.Тапсырма
Құжатта алдын ала көруде қай батырманы қолданамыз?
2007 бойынша
Боялған түрлі жазуда қай батырманы қолданамыз?
2007 бойынша
ІІІ.Толғаныс
«Мәтіндік диктант»
Бұл …………. бағдарлма кұжаттарды кұру, карап шығу, ………… және басып шығару үшін арналган …………. жүйесінің құрамына кіретін программа. Демек, Word-та жұмыс жасау принципі …………. жүйесіндегідей: бірдей уақытта бірнеше ашық терезелер және ……… жұмыс жасау, жүйелік меню, т.с.с.
- IV. Құралдарды атау
V«Сиқырлы сандық»
Слайдта 1-4 ке дейингі сан беріледі сол сандардық таңдау арқылы әр оқушы өз еркім санды таңдап жауап келтірілген төмендегі сұрақтар бойынша жауап беріледі.
1. Құжаттарды қалай сақтаймыз? | 1.Файл- қалай сақтау керек — файл атын енгіземіз -жарайды батырмасын шертеміз 2.Файл-сақтау |
2.Кесте құру командасын ата? | 1.Қою- кесте- кесте салу 2.Қою- кесте- кесте қою -баған мен қатар санын енгізіп жарайды батырмасын шерту батырмасын шертеміз
|
3. Құжат беттерін қалай номерлейміз? | Қою – бетті номерлеу – бетке номер қоятын жерді белгілеу |
4. Мәтінді көшіру командасын атаңыз? | 1. Басты – көшіру, басты — қою |
VI.«Қандай құралдар пайдаланды» ой сергіту
VII. «Демалысты» сәт бұл сәтте оқушыларға жай дыбыста өлең қойып орындалады. (жаттығуларды орындау)
Қол саусақтарына арналған жаттығулар
- Алақанды уқалау.
- Қолды қысу
- Білезіктен айналдыру
Көзге арналған жаттығулар.
- Көзді бірнеше рет жыпылықтату.
- Көзіңмен ақырын оң жаққа, жоғары, солға, төмен қарай 3-4 рет айналым жаса.
VIII. Тест (компьютерде орындалады)
Тест тапсырмасы:
- Компьютерлік алфавит симвлодарының қандай да болсын тізбегі не деп аталады?
- Мәтін
- Жазу
- Жол
- Мәтіндік редактор пайдаланылып жасалған, ішінде алфавиттік, сандық, симвлодардан басқа, графиктік объектілермен мәтінді пішімдеу туралы басқарушы ақпараты бар файлды не деп атаймыз?
- Мәтін
- Мәтіндік процессор
- Мәтіндік құжат
- Магниттік дискіде мәтіндік құжат құруға, оны өңдеуге, құжат пішімін өзгертуге, басып шығаруға және т.б. қолдданылатынқолданбалы программа.
- Мәтіндік редактор
- Мәтіндік құжат
- Мәтіндік процессор
- Мәтіндік құжаттардың қандай түрлерін білесің?
- Кәдімгі
- Кестелік
- Программалық
- Барлығы
- Басқа мәтіндермен графикалық, бейнелік, дыбыстық ақпаратпен мағыналық байланысын қамтитын мәтінді не деп атайды?
- Кәдімгі мәтін
- Кестелік мәтін
- Гипермәтін
- симвлодардан не құралады?
- Сөз
- Сөйлем
- Жазу
- Қандай перненні басу арқылы абзацқа түсе аламыз?
- Shift
- < Enter>
- Ctrl
- Жол мен бағанның қиылысуы нәтижесінде пайда болған объект не деп аталады?
- Баған
- кесте
- Ұяшық
- Кәдімгі мәтін қандай объектілерден тұрады?
- Символ
- Сөз
- Жол, абзац, бет
- Аталғандардың барлығы
Үйтапсырмасы: 7-бөлімді қайталап оқып келу.
“Аспаптар” және “Пішімдеу” панельдерінің айырмашылығы мен ортақ жұмыстарын ВЕНН диаграммасына толтыр.