Символдық шамалармен жұмыс
Сыныбы: 9 | Күні: Пәні: Информатика | |||
Сабақтың тақырыбы: | Символдық шамалармен жұмыс | |||
Сілтеме | Оқулық Информатика 9 сынып, Сапарғалиева Б.Қ, Маслимова Н.Е. Алматы «Арман ПВ» 2014 жыл Информатикадан электронды оқулық 9-сынып , | |||
Мақсаты: | — Символдық шамалар туралы мәлімет алады. — Паскаль тілінде символдық шамалармен жұмыс істеу жолдарын түсінеді, оларға қолданатын функциялар жайлы меңгереді. — Программаны ықшамдап, сапалы жазу дағдысы қалыптасады. — Ойлау, есте сақтау, қызығушылық қабілеттерін дамытады, топта жұмыс істеу дағдыларын мен өзара және өзін бағалауға дағдыланды; — Еңбекке, өзін – өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиеленеді,; | |||
Күтілетін нәтиже: | — Символдық шамалар жайлы біледі; — Символдық опарторлардың қолдану жолдарын біледі; — Стандартты функциялардың қызметтерін қолданады; | |||
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ | |||
Негізгі дереккөздер: | Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, электронды оқулық, слайдтар, интернет материалдары, таратпа материалдар, көңіл күй дидары, топ ережесі | |||
Әдіс –тәсілдер: | Диалог, жұптық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, «Көршіңе баянда», «Стикерлер», сәйкестендіру, талдау, қорыту, формативті бағалау | |||
Кезеңдер. Берілетін уақыт (45 мин) | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||
Сабақтың барысы: | ||||
Ұйымдастыру (2 мин) | — Оқушылармен сәлемдесу; — Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; — Жағымды психологиялық ахуал туғызу «тіркесті тілектер»; (оқушылар бір -біріне тілек білдіру) — Оқушыларды топқа бөлу (молекулалар жұптастыру) | — Оқушылар жағымды ахуал қалыптасырады — Оқушылар моллекула лар әдісі бойынша жұптасады. | ||
«Білу» теориясы. Үй тапсырмасын тексеру. (5 мин) (Диалог әдісі,) | — Кіру сұрақтары; (үлестірмелерге жауаптар алу) 1. Паскаль тілінің объектілерін ата? 2. Айнымалы шама дегеніміз не? 3. Паскаль тілінде айнымалы нақты тип қаншаға бөлінеді? 4. Паскаль тіліндегі стандартты типтер қалай бөлінеді 5. Символдық типті қалай белгілейміз? 6. String –неніңтипін көрсетеді. | Оқушылар үй тапсырмасын кіру сұрақтары арқылы орындайды | ||
«Түсіну» теориясы. (15 мин) Мағынаны тану | — Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады. — Жұптар арасында «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі бойынша жаңа сабақты оқып, бір- біріне баяндап берулері жайлы тапсырма беріледі. — Тақырыппен танысқан соң «Стикерлер» әдісі бойынша жұптар арасында сұрақтарға жауаптар беріледі — Стикердегі сұрақтар: 1. Символдық шама деген — 2. Қандай қызметші сөзбен белгіленеді- 3. Жолдың ұзындығын анықтайтын оператор- 4. белгілі бір символды өшіруге арналған оператор- 5. белгілі бір символды көшіру операторы- 6. белгілі бір сөздердің бар немесе жоқ екенін анықтантын оператор- 7. символдарды біріктіруге арналған оператор- | — Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды. — Оқушылар берілген тапсырма бойыншатопта «Көршіңе әңгімлеп бер» әдісі бойынша жұмыс жасайды. — Оқушылар берілген тақырып бойынша оқып, жұпта талқылайды — -«Стикерлер» әдісі бойынша жұмыс жасайды.Әр жұптағы оқушылар өздеріне берілген стикердегі сұраққа жауап беріп, ол стикер келесі жұпқа ауыстырылады. Тапсырма толық орындалғанда бір- біріне баяндайды. | ||
«Қолдану» практикасы. (6мин) (Қарапайым тапсырмалар) | — Үлестірмедегі берілген мысалдарға паскаль тілінде программа құру | — Оқушылар үлестірмедегі тапсырмаларға программа құрып, түсіріп, айтады. | ||
«Талдау» теориясы. (12 мин) (Компьютерде программа құру, жауабын көрсету) | 1. «Informatika» сөзінің ұзындығын табу және жаңа сөз шығару бағдарламасын құру. | — Оқушылар жеке беріілген тапсрмаға программа құрып, компьютерге жауабын алады. | ||
«Жинақтау» теориясы (3мин)
| — тест шешу | — Сәйкестендіру кестесін толтырып, шығу сұрақтарын жауап береді | ||
«Бағалау» практикасы. (1 мин)
| Критерийлер арқылы бағалау | Оқушылар өздерін бағалайды | ||
Рефлексия (1мин) | Оқушыларға кері байланыс жасау үшін «Бағдаршам» таратады. | Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын көңіл күй дидарына іледі. | ||
Үйге тапсырма. | 10-11 параграф:Символдық және жолдық шамалар | практикалық тапсыралар №1,2,8,9 программа құру | ||