І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы
№38 мектеп – лицей
Тақырыбы: І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы
(11 сынып)
Пән мұғалімі: Жұрымбаева Ж.С.
Астана – 2010
І. Сабақтың тақырыбы: І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы
ІІ. Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік:
І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасын жан-жақты талдау. Жазылу тарихынан мағлұмат ала отырып, жазушы тілінің стилін, көркемдік ерекшелігін тану, образдар жүйесін ашу.
2) Дамытушылық:
Өз беттерімен проблема шешуге, анализ, синтез, қорытынды жасай білуге, бағалау дағдыларын қалыптастыруға, шығармашылық ой-өрістерін жетілдіруге ықпал жасау.
3) Тәрбиелік:
Шығарма идеясы арқылы өзекті мәселені бірлесіп шешуге, өз ойын батыл айта білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.
ІІІ. Сабақтың түрі: Проблемалық оқытуға негізделген практикалық сабақ, ізденіс сабағы.
- Әдіс-тәсілдері: Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту, дамыта оқыту, Қ.Бітібаеваның жаңа білімді меңгеру, білім беру технологиясы.
- Көрнекілігі: 1) І.Жансүгіровтің шығармалар жинағы.
2) І.Жансүгіровті зерттеушілер еңбегі.
3) І.Жансүгіров суреті.
4) Альбом.
5) Дәйексөздер.
6) Бағалау парағы.
7) Слайдтар, интерактивті тақта.
- Жұмысты ұйымдастыру түрі: Ұжымдық, топтық, жекелей жұмыс түрлері.
VII. Пәнаралық байланыс: Бейнелеу, музыка, өнер.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Сабақ тақырыбы, мазмұны | Мақсаты | Технологиясы, әдіс-тәсілдері | формасы | Білімді тексе-ру, бағалау, қорытынды-лау | коррекция |
І. Ұйымдастыру | 1. Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлеу | Оқушыларда сабаққа жағымды көңіл-күй туғызу | ||||
ІІ. Мұғалімнің кіріспе сөзі | Сабақтың мақса-тын түсіндіру | Оқушыларды сабаққа әзірлеу | монолог | |||
ІІІ. Жаңа білімді игерту І. «Қызығушылы-ғын ояту»
ІІ. Мағынаны ажырату. «Кубизм» стра-тегиясы
1. Сипаттау
2. Суреттеу
3. Талдау
4. Салыстыру
5. Ұқсату
6. Даттау |
«Құлагер» әнін тыңдату
4 топқа алдын-ала тапсырма берілген (әр топты таңдау)
І топ Автор және шығарма тарихы (сюжеттік жос-пар, зерттеу еңбектері)
Өзекті мәселе: Поэмада ақын өз заманы бойынша қандай өзекті мәселе көтерген? ІІ топ «Сезім және толғаныс»
Өзекті мәселе: Қандай сезімді бастан кешірдіңіз? Кейіпкер тағдыры ІІІ топ «Кестелі тілде – кемел ой»
IV топ «Үндестік пен ұйқастық»
Өзекті мәселе: Дарынды адам, жүйрік ат тағдыры неліктен көбіне өкі-нішпен аяқталады?
Жалпы тапсырма Шығармашылық
Пікірталас «Адамдар арасында-ғы бақталастық, қызғаныш» |
Оқушыларда толғаныс сезімін туғызу
Шығармадағы образдар жүйесі. Көзқарастарын байқау
Шығарманың композициялық құрылымын, тілдік көркемдігін саралау. Өзіндік позиция-ларын байқау
Атты суреттеудегі Абай мен Ілияс үндестігі, Ілиястың Ақан әнін пайдалану ерекшелігі, Көкшенің суреттелуі Мағжан-Сәкен-Ілияс (семантикалық карта жасау) Өмірді тануға жетелеу
Құлагерге не Ақанға ескерткіш (ауызша) (эссе)
Батыраш бойындағы бақталастық, қызға-ныш қазіргі адамдар-да кездесе ме? |
Ойлану
Ізденіс Ойлану
Оқу, салыстыру
Ізденіс, жинақтау
Ойланту
Ізденіс Салыстыру Қорытындыға келу
Ой салу, ойланту
Ұрпақ үкімі
Шығармашы-лық
Психологиялық толғаныс |
Топтық Жеке
Топтық
Жеке
Топтық
Жеке
Топтық
Жеке
Жеке
Топта талқылау. Әркім өз ойын айту |
Тыңдау, сұрақтар қою
Кестені бағалау
Тыңдау, сұрақтар қою
Картаны бағалау
Тақырыпты ашу Ашық, батыл сөйлегендерін бағалау
Ойларын көр-кем жеткізе білуін бағалау
Пікірлердің құндылығын бағалау | |
IV. Қорыту | 1-топ Авторға сұрақ | Не білгісі келеді | Пікір алысу | Жеке | Ой-өрістерін байқау, шешендік, тапқырлық деңгейлерін бағалау | |
2-топ Кейіпкерге сұрақ | Ой-толғанысқа түсіру | Сыр бөлісу | Жеке | |||
3-топ Қазақ халқы – өнерлі халық (ой-толғау) | Халқына сүйіспенші-лік, өнерді бағалау | Ой-толғау | Жеке | |||
4-топ Қазіргі қазақ жастарына хат | Бүгінгі күнгі жастар мақсат-мүддесін білу | Сынау | Жеке | |||
V. Бағалау | Бағалау парағы б/ша | Жан-жақты бағалау | Өз бағасы Топ бағасы Қорытынды баға | |||
VI. Үйге тапсырма | 1) І.Жансүгіров драмаларын оқу 2) Зерттеу еңбектері 3) Көрініс әзірлеу | Жан-жақты, дарын иесі екенін ашу Зерттеушілер пікірі
Сахна өнеріне баулу |
Ізденіс
Рольге бөліну (образдар) |
Жеке
Топтық |