Калькулятормен есептер шығару
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Калькулятормен есептер шығару
САБАҚТЫҢ ТҮРІ: Тәжірибелік сабақ
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ
БІЛІМДІЛІК Қарапайым және инженерлік калькуляторда есептер шығарып үйрену.
ТӘРБИЕЛІК Оқушыларды іскерлікке, жауапкершілікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа яғни уақытты үнемді пайдалануға,
ДАМЫТУШЫЛЫҚ
Оқушылардың кәсіби түрде қызметті толық қамтамасыз етпегенмен бірсыпыра жеңіл жұмыстарды жылдам орындауға пайдалану дағдыларын қалыптастыру, снымен қатар осы тақырыпты пайдалана отырып есеп шығаруда алгоритмдік, логикалық ойлауын қалыптастыру, сабаққа деген белсенділіктерін арттыру, интеллектуалды тұлғалық және эмоциялық-жігерлік сапаларын, қабылдау түрлерін және есте сақтауын дамыту.
САБАҚТА ҚОЛДАНЫЛАТЫН ОҚЫТУДЫҢ ӘДІСТЕРІ
- СЫН ТҰРҒЫСЫНАН ОҚЫТУ ТЕХНОЛОГИЯСЫ БОЙЫНША:
- Әр түрлі деңгейде оқыту әдісі бойынша: жуан және жіңішке сұрақтар қою арқылы.
- Адаптивті жүйе әдісі бойынша: Өз бетінше тапсырмаларға шешім табу.
- САРАЛАП-ДЕҢГЕЙЛЕП ОҚЫТУ ӘДІСІ.
САБАҚТЫҢ КӨРНЕКІЛІК ҚҰРАЛДАРЫ
Әдістемелік:
- Үлестірмелі материалдар
- Тест сұрақтары
Техникалық:
- Мультимедиялық программа
- Интерактивті тақта
ПӘНАРАЛЫҚ БАЙЛАНЫС ЖӘНЕ САБАҚТА АТҚАРЫЛАТЫН ӨЗІНДІК ЖҰМЫСТАРДЫҢ ТҮРЛЕРІ
Пәнаралық байланыс: «Математика», «Информатика және ЕТ негіздері», «Геометрия», «Сызу»
Сабақта қолданылатын өзіндік жұмыстардың түрлері: Өз бетінше компьютерде калькулятор және блокнот бағдарламаларын пайдалана отырып есептер шығару, тақтамен жұмыс.
ҚОЛДАНЫЛАТЫН ӘДЕБИЕТТЕР
- Алгебра және анализ бастамалары 10-11 класс Алматы 2001жыл
- Жан қалтадағы колькулятор Б.Нақысбеков Қазақстан 1989жыл
- WINDOWS 95/98 операциялық жүйесі лабораториялық практикум Алматы 2001 жыл
- Информатика негіздері (ғылыми-әдістемелік журнал)
САБАҚ БАРЫСЫ
ІІІ. Сабақтағы бөлімдерге берілген уақыт :
Ұйымдастыру бөлімі | Үй тапсырмасын тексеру | Теорияны тәжірибемен ұштастыру | Қорытынды | |||
5 минут | жасалған жұмыс тарын тексеру | Тест тапсырмасын орындау | Түсіндіру жұмыстары
| Есептер шығару
| Үйге тап сыр ма | Баға лау |
3мин. | 7мин. | 15 минаут | 40минут | 3мин | 7мин |
І. ҰЙЫМДАСТЫРУ БӨЛІМІ
1.1.Оқушылармен амандасу, олардың сабаққа қатысымдарын тексеру.
Компьютер – сенің көмекшің
Қаламың, әрі қағазың!
Керек емес демессің,
Аздаған болса хабарың.
Үйрену керек бәрін де-
Ақпараттық заманның! –демекші біздің бүгінгі мақсатымыз:
1.2. Оқушыларға сабақ мақсатын хабарлау.
1.3. Оқушыларды сабақ жоспарымен, барысымен, мазмұнымен таныстыру.
ІІ. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ
- Жасалған жұмыстарын тексеру
- Тест тапсырмасын орындау (проектор арқылы орындалып тексеріледі)
- Әр түрлі заттардың кескіндерін салу, күрделі графикалық шығармалар жасау қай бағдарлама арқылы жүзеге асады?
А) Windows; Б) Paint; В) Word Pad;
- Paint бағдарламасын іске қосу үшін қандай командалар орындалады?
А) Қосу – бағдарлама – стандартты — Paint;
Б) Файл- қалпына келтіруt;
В) Файл – ашу;
- Терезенің үлкен бос кеңістікті бөлігін не деп атайды?
А) Тақырып жолы; Б) Жағдай жолы; В) Сурет салу алаңы;
- графикалық редакторында неше құралды пайдалануға болады?
А) 15; Б)16; В)14;
- Соңғыф үш әрекетті орындатпау үшін қандай команда таңдалады?
А) Түзету — орындатпау; Б) Файл- өшіру; В)Түзету – қиып алу;
- Сақтауға берілген құжат қай кеңейме арқылы тағайындалады?
А) . doс; Б) . dib; В) . bmp;
- Paint бағдарламасында салынған суреттерді бірінші рет сақтап қою үшін:
А) Файл – сақтау қалай; Б) Файл – сақтау; В) Файл- ашу ;
- Paint редакторында жаңа құжат құру үшін қай команданы орындаймыз?
А) Файл –құру ; Б) Файл — ашу; В) Файл – жабу.
ІІІ. ТЕОРИЯНЫ ТӘЖІРИБЕМЕН ҰШТАСТЫРУ
І- ДЕҢГЕЙ
Өрнектің мәнін табу:
ІІ- ДЕҢГЕЙ
Мына сандардың қайсысы үлкен:
ІІІ –ДЕҢГЕЙ
Процент табу:
Саяхатшылар бірінші күні барлық жолдың 16%-ін жүрді. Екінші күні өзендегі салмен барлық жолдың -ін жүзді. Егер бірінші күні 18 км жүрген болса, екінші күні саяхатшылар қандай жол жүрген?
Автопарктегі барлық автобустың 12%-ін «мерседестер», ал -і –«икарустар». Егер «мерседестердің» саны 33 болса, «икарустардың» саны қанша ?
ІУ-ДЕҢГЕЙ
1) Тригонометриялық функциялардың мәндерін есептеу
мәндерін тап
2) Өрнектің сандық мәнін тап:
3) Есептеп шығар: ;
4) бұрыштарының радиандық өлшеуіштерін;
0,384; 0,48; 1,11; 1,48 бұрыштарының градустық өлшеуіштерін тап.
Геометриялық есептер:
Тіктөртбұрышты үшбұрыштың бір катеті 7 см, ал гипотенузасы 10 см. Екінші катетін табыңдар
Ромбтың периметрі 68 см, бір диогналы 30см. Ромбтың екінші диогналын табыңдар.
Физикалық есеп:
270 С температурадағы көлемі 6л газдың, 770С температурада көлемі қандай болады? (жауабы 7л)
Логикалық есептер:
ОЗОРНИК РЕШИ
ЗОРНИК + ЕСЛИ
ОРНИК СИЛЕН
+ РНИК
НИК
ИК
К
5553321
ІУ. ҚОРЫТЫНДЫ ТАПСЫРМА
А) Үйге тапсырма 10-11кл №27 (15 — бет)
Б) Әріптерді кестедегі мәндерінің астына қойсаң, мақал шығады:
11.1 | 0 | 1.19 | 11.1 | 100 |
Е | Ң | Б | Е | К |
80 | 13 | 80 | 48.3 | 13.6 | 46 | 0 |
А | Д | А | М | Н | Ы | Ң |
11.1 | 100 | 41.58 | 13.6 | 6.3 | 41.58 |
Е | К | І | Н | Ш | І |
80 | 13.6 | 80 | 3.42 | 46 |
А | Н | А | С | Ы |
A : 4 = 20; A = _____ 0.39 : Д = 0.03; Д = ____
K : 20 = 5; K = _____ M : 21 = 2.3; M = ____
H : 4 = 3.4; H = _____ 6.9 : Ы = 0.15; Ы = ____
Ш : 7 = 0.9; Ш =_____ І : 42 = 0.99; І = ____
9.99 : E = 9; E = _____ Б : 17 = 0.07; Б = ____
23.94 : C = 7; C = _____ Ң : 875 = 0; Ң = ____
Б) Оқушыларды бағалау айнасы
Үй тапсырмасы | Деңгейлік тапсырмалар | қорытынды балл | |||||
Оқушының аты жөні | сурет | тест | І -деңгей | ІІ- деңгей | ІІІ- деңгей | іУ- деңгей | |
1 | |||||||
2 | |||||||
3 | |||||||
4 | |||||||
5 | |||||||
6 | |||||||
7 | |||||||
8 | |||||||
9 | |||||||
10 | |||||||
11 | |||||||
12 | |||||||
13 |