Word-тың графикалық мүмкіндіктері
Сабақтың тақырыбы: Word-тың графикалық мүмкіндіктері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларға Word-тың графикалық мүмкіндіктерін көрсету.
Оларға мәтіндік құжатқа графикалық бейне кірістіруді үйрету
Дамытушылық:
Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелілік:
Уақытты тиімді пайдалануға, жүйелі ойлауға, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: білімді, іскерлікті, дағдыны қалыптастыру сабағы
Пәнаралық байланыс: сурет, ағылшын, орыс, қазақ тілдері
Оқыту әдітері: сөздік, көрнекі, практикалық
Оқыту формалары: жеке, топтық және ұжымдық.
Сабақтың көрнекілігі: компьютер,слайд, электронды оқулық-8, SIN бағдарламасы, анимация, оқулық, электронды және деңгейлік тапсырмалар
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
І. Ұйымдастыру бөлімі (2 мин)
А) Ұжымдық әрекет
Ә) Санитарлық – гигиеналық әрекет
Б) Қауіпсіздік техника ережесін сақтау әрекеті
В) “Үйреншікті әдет”- жұмыс дәптерінің толтырылуын тексеру жұмысы
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (8 мин)
Үйге берілген тапсырманы деңгейлеп, жан-жақты тексеру.
1-деңгей тапсырмасы сұрақ түрінде беріледі, ал 2-деңгей тапсырмасы компьютерде орындалатын практикалық жұмыс ретінде беріледі.
Оқушылар 2 деңгейлік тапсырманы компьютерде орындап, көрсету қажет.
1-деңгейлік тапсырмаға 1 бағадан, ал 2-деңгейлік тапсырмаға 2 бағадан қойылады.
- -белгішесі қандай қызмет атқарады?
- Ұяшық деген не?
- Кестені даярлау үшін…
- Мәтінді көшірмелеу?
- Таb пернесінің қызметі?
- Мәтінді қиып алу?
- Кесте деген не?
- -белгішесі қандай қызмет атқарады?
- Мәтіннің орнын ауыстыру?
- Тіктөртбұрышты кесте?
- Ұяшықтарды біріктіру үшін..
- Кестені жою?
- Мәтінге кесте кірістіру?
- Кестеге шекара қою?
- Сызықтық кесте?
- -белгішесі қандай қызмет атқарады?
- Ұяшықтар?
- Кестедегі жолдарды жою?
ІІІ. Жаңа тақырыпқа кіріспе (3 мин)
- Мәтіндік процессор? – WORD
- Септік жалғауы? – тың
- Ағылшынша ‘’grapho’’ сөзінің қазақша, орысша аудармасы қандай? – графика
- Сын есім тудыратын жұрнақ? – лық
- “Возможности”- сөзінің қазақша аудармасы қандай? – мүмкіндіктер
Осы сөздерден «Word-тың графикалық мүмкіндіктері» деген сөйлем бүгінгі тақырыбымыз ашылады.
- Жаңа тақырыпты түсіндіру (11 мин)
Word-тың графикалық мүмкіндіктері:
І. Графикалық редактордан кірістіру. Оқушыларға өз сөзіммен түсіндіремін.
ІІ. Сурет салу панелін қолданып, графикалық бейне жасау. SIN бағдарламасында анимация түрінде түсіндіру. “Суретті кірістірі”
ІІІ. Дайын суреттер кітапханасынан алынған суреттерді кірістіру. 8-сыныпқа арналған ЭО-пен түсіндіру.
ІV. Фигуралық мәтін кірістіру. SIN бағдарламасында анимация түрінде түсіндіру. “WordArt нысанын кірістіру” (дәптерге түсіру)
І. Графикалық редактордан кірістіру.
- Графикалық редакторында сурет салу
- Суретті ерекшелеп алып, алмасу буферіне енгізу
- Суретті алмасу буферінен алып, құжатқа кірістіру.
- Мәтіндік құжатты ашу және меңзерді сурет кірістірілетін жерге апару.
ІІ. Сурет салу панелін қолданып, графикалық бейне жасау.
- Аспаптар панелінен Автофигуралар командасынан қажетті фигураны таңдау.
- Суретті ерекшелеп алып, сызықтың түсін, типін өз қалауыңша ауыстырасың.
- Суретті белгілеп алып, құю командасын орындай отырып бояйсың.
- Салынған сурет еркін бағытта жылжу үшін оны белгілеп алып, аспаптар панелінен Обтекание қосымшасынан вокруг рамки және т.б.таңдап, ОК шерту.
ІІІ. Дайын суреттер кітапханасынан алынған суреттерді кірістіру.
- Сурет қойылатын жерге курсорды орналастыру
қажет
- Қою – Сурет – Картина (Вставка-Рисунок-Картина) командасын таңдау керек.
- Пайда болған терезеде Word-тың деңгейіне
байланысты әр түрлі суреттердің тізімі ұсынылады.
- Суреті бар файлдардың атын таңдап, ОК
батырмасын шерту керек.
- Таңдалынған сурет құжатқа орналастырылады.
ІV. Фигуралық мәтін кірістіру.
- Курсорды мәтіннің басына орнатыңдар.
- Вставка – Рисунок – Объект WordArt командасын орындаңдар.
- Коллекция WordArt диалогтық терезесінде ұнаған қаріп стилін таңдап, ОК шерту.
- Изменение текста WordArt диалогтық терезесі
пайда болады ондағы “Текст надписи” өрісіне
өздеріңнің мәтіндеріңді енгізіп, ОК шерту.
- Тышқанмен фигуралық жазбаны орнатыңдар.
- Жаңа тақырыпты бекіту. Бағалау (19 мин)
Кім білімпаз? (І деңгей)
- 8 -сыныпқа арналған ЭО-ғы “Графикалық мүмкіндіктер” тақырыбындағы 1-2 тапсырмаларды орындау.
- Оқулықтағы 90-91 беттердегі сұрақтарға жауап беру.
Кім тапқыр? (ІІ деңгей)
- Дайын суреттер кітапханасынан алынған суреттерді кірістіру
- Фигуралық мәтін кірістіру.
Кім жылдам? (ІІІ деңгей)
- Графикалық редактордан сурет кірістіру.
- Сурет салу панелін қолданып, графикалық бейне жасау.
VІ. Үйге тапсырма (2 мин)
- §7.8. Суреттермен жұмыс істеу. Оқулықтан 90-91 беттер. Теория бойынша сұраймын.
- Үйде өзіміз А4 парағына қалаған суретімізді салып келіп, компьютерге түсіреміз. Практикалық түрде орындау.
- Өте әдемі шыққан суретті баспа бетіне жібереміз.
№3 мектеп-интернатының 8-сынып оқушыларына арналған бағалау парағы.
17.03.2012 жыл
№ | Оқушының аты-жөні | Үйреншікті әдет | Үй тапсырмасы | Жаңа тақырыпқа кіріспе | Кім білімпаз? | Кім тапқыр? | Кім жылдам? | Қорытынды баға
|
1 | Адым Әуез | |||||||
2 | Алғашбек Мейіржан | |||||||
3 | Амангелдиева Салтанат | |||||||
4 | Аралбайқызы Гүлсезім | |||||||
5 | Асанова Алина | |||||||
6 | Әйтілеу Перизат | |||||||
7 | Әли Гүлнұр | |||||||
8 | Ерғазы Шәкәрім | |||||||
9 | Жүніс Балнұр | |||||||
10 | Қозтай Ықылас | |||||||
11 | Махамбет Дана | |||||||
12 | Мәулен Әйгерім | |||||||
13 | Нұрымбет Арман | |||||||
14 | Рспайұлы Ермұрат | |||||||
15 | Серікбай Сейітмахан | |||||||
16 | Төлеген Қаракөз | |||||||
17 | Тұрлыбек Бақытгүл |