Ақпараттың қасиеттері
Сыныбы: 6 | Күні: Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Сапашева Елена | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ақпараттың қасиеттері | |||||||||||||||||||
Сілтеме | Оқулық Информатика 6-сынып Е.А.Вьюшкова, Н.В.Прараскун, Б.Қ.Әбенов Астана «Арман-ПВ» 2014 жыл
| |||||||||||||||||||
Мақсаты: | — Ақпараттың әр түрлі қасиеттері туралы білім алады. — Ақпарат қасиеттерінің ерекшеліктерін түсінеді — Ақпарат қаситеттерінің уақытқа, жағдайға байланысты өзгеріске ұшырау себептерін түсінеді | |||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: | — Ақпарат қасиеттері туралы түсініктері кеңейеді; — Ақпарат қасиеттерін ажырата біледі; — Ақпараттың өскеріске ұшырау себептерін айқындай алады | |||||||||||||||||||
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ | |||||||||||||||||||
Негізгі дереккөздер: | Оқулық, компьютер, интернет материалдары, постерлер, слайдтар, стикерлер,таратпа материалдар, топ ережесі, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы | |||||||||||||||||||
Әдіс –тәсілдер: | Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, АКТ, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, ББҮ әдісі, семантикалық карта | |||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | ||||||||||||||||||||
І. Ұйымдастыру (2 мин) | — Оқушылармен сәлемдесу; — Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; — Оқушыларды топқа бөлу (туған күндері бойынша), топ мүшелерін сайлау, топ ережесін басшылыққа алу; | |||||||||||||||||||
ІІ. Ой қозғау. (3 мин) (СТО стратегиясы, АКТ) | 1. Тірі табиғаттағы ақпараттық үдерістер 2. Адам өміріндегі ақпараттық үдерістер 3. Техника жұмысындағы ақпараттық үдерістерді түсіндіре отырып, мысал келтіріңдер
| |||||||||||||||||||
Кезеңдер. Берілетін уақыт (40 мин) | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||||||||||||||||
ІІІ. Қызығушылықты ояту | ||||||||||||||||||||
ІV. Мағынаны тану
| ДЖИГСО әдісі. Оқушыларға талқылауға мәтін бөліктері беріледі. Ақпараттың дәлдік қасиеті Ақпараттың толықтық қасиеті Ақпараттың құндылық қасиеті ББҮ стратегиясы | — Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды. — Оқушылар берілген тапсырма бойынша топта Жигсо әдісі бойынша жұмыс жасайды. — Білген түсініктерін қорыта отырып, біреуі оқып береді. Оқушылар дәптерлерінде ББҮ бойынша кестенің «Білдім» бөлігін толтырды | ||||||||||||||||||
1. Сен үшiн маңызды ақпарат болып табылатын хабарламаны ерекшелеп белгiле. Ертең бақылау жұмысы болады. Маңызды. 5 х 5 = 25 Маңызды. Қазiр теледидардан мультфильм көрсетiледi. Маңызды емес. Бүгiн дене шынықтыру сабағы болады. Маңызды. 2. Бұл ақпарат кiмдер үшiн маңызды болып табылады? Ертең 7 баллдық дауыл тұрады.
Анам мен әкем театрға барады
| ||||||||||||||||||||
V. Сергіту сәті | ||||||||||||||||||||
VІ. Ойтолғаныс | ||||||||||||||||||||
«Бағалау» практикасы. (2мин) Критерийлер бойынша формативті бағалау | Топ басшысы дискрипторлар бойынша баллдарын есептеп, оны «5 баллдық» жүйеге ауыстырып топ мүшелерін бағалайды. 3 балл – «1» 4 балл – «2» 5 балл – «3» | |||||||||||||||||||
Рефлексия (1мин) | Оқушыларға кері байланыс жасау үшін түрлі-түсті стикерлер таратады. | Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын көңіл күй дидарына іледі. | ||||||||||||||||||
Үйге тапсырма. | §2. Әлемнің ақпараттық көрінісі. Ертедегі және қазіргі ақпарат ағынының даму ерекшелітері жөніндешағын ээсе жазуға тапсырма беру | Берілген тақырып бойынша шағын эссе жазып келеді | ||||||||||||||||||