Операциялық жүйе
Сабақтың тақырыбы: | Операциялық жүйе | |||
Сабақтың мақсаты: | 1.Оқушыларды сыни түрғыдан ойландыра отырып дербес компьютердің есептеу жүйесі анықтайтын , операциялық жүйенің даму кезендерімен таныстыру 2. Операциялық жүйесінің даму сатыларын тірек сызбалармен көрсету 3. Оқушылар арасындағы диалогтік іс- әрекетті белсендіру.
| |||
Нәтижесі | Операциялық жүйенің даму кезендерімен олардың шығарылу тарихын толығымен оның басқарушы және өңдеуші программалар кешенін біледі. Бір мезгілде жұмыс жасайтын операциялық жүйелерді анықтай алады. | |||
Сілтеме | диалогтық оқыту 12 бет | |||
Сабақтың көрнекілігі: | Интерактивті тақта , интернет, оқулық, ситуациялық карточкалар | |||
Қызығушылығын арттыру | Компьютерде жұмыс жасаған кезде қайта-қайта өшіп болмаса не істер едіңдер | |||
Жаңа сабақ: | Операциялық жүйе | |||
Кезең | Сабақ бөлімдерінің мақсаты | Сабақтың өту барысы | Оқушының іс-әрекеті | Сабақтың әдісі |
Білім | Ұйымдастыру кезеңі, ойлану
| 1.Оқушылар осы берілген сұрақтарға жауап бере отырып компьютерде өз беттерінше жұмыс жасай біледі. | Жеке жұмыс | |
Түсіну | Оқулықпен жұмыс | Әр топқа оқулықтан тапсырма беремін.
| Әр топ оқулықтан оқығандарын талдайды | Топпен жұмыс |
Қолдану | Ой толғаныс:
| Операциялық жүйенің негізгі сипаттамалары жайлы тапсырма беремін Егерде компьютерде жұмыс жасап жатқан кезде аяқ асты компьютер өшіп , яғни ОЖ өшип қалды не істер едіңдер. Программаны қалай орнатар едіңдер. | Оқушылар топта осы ситуацияларды шешімін тауып, Интернетке сүйене отырып ОЖ орнатудағы алғашқы қадамдарын өздері табады. | Топпен жұмыс |
Талдау | Шағын пікірталас | 3.Операциялық жүйенің ең алғашқы жылдан бастап шыққан бастап қазіргі кезендердегі ОЖ түрлері мен оның айырмашылықтары мен ұқсастықтары жайлы (шағын пікірталас) 2. «Операциялық жүйені орнату » бейнефильм көрсету
| 1.Оқушылардың пікірін, өз ойларын айтады. 2.Бейнефильмдегі орнатылған ОЖ талдап ең оңай жолмен орнатылу ретін талқылайды. | Топпен жұмыс
|
Жинақтау (синтез.) | Алған білімді жинақтау | Операциялық жүйені топпен бірге екі компьютерге ОЖ-нің бастапқысын орнатып көреді | Программаны орнатып кореді. | Топпен жұмыс
|
Бағалау | Сабақ барысында оқушы көзқарасы | Оқушылардың сабақ соңындағы түйін сөзі. | Формативті бағалау. | Анализ, синтез, қорыту. |