Windows операциялық жүйесінің негізгі сипаттамалары

Сабақтың тақырыбы:

Windows  операциялық жүйесінің негізгі сипаттамалары

Сабақтың мақсаты:

 

Нәтижесі

 

Сілтеме

диалогтық оқыту 12 бет

Сабақтың көрнекілігі:

Интерактивті тақта ,  интернет, оқулық, ситуациялық карточкалар

Қызығушылығын арттыру

 

Жаңа сабақ:

Бағыттауыш программасы

Кезең

Сабақ бөлімдерінің мақсаты

Сабақтың өту барысы

Оқушының іс-әрекеті

Сабақтың әдісі

Білім

Ұйымдастыру кезеңі,  ойлану

 

1-тапсырма. Осы  жүйедегі «Проводник » программасының  файлдық  құрылымымен жұмыс.

2.«Проводник »  программасының  іске қосылу  әдістерін зерттеңдер.

 

 

1.Оқушылар осы  берілген сұрақтарға жауап бере отырып компьютерде өз беттерінше    жұмыс жасай біледі.

Жеке жұмыс

Түсіну

Оқулықпен жұмыс

Әр топқа оқулықтан тапсырма беремін.

1. 3.3.6. Тапсырма. Фразаны жалғастырып жаз. (сөйлемді аяқтаңдар).
Тапсырма тақырыпты меңгеруін бақылау үшін қолданады.
БАҒЫТТАУЫШ қолданбасының терезесі екі бөліктен тұрады
“БАҒЫТТАУЫШ” терезесінің сол бөлігі қапшықтардың салынуының құрылымын көрсетеді.
+ берілген қапшыққа басқа да салынған қапшықтар бар екенін көрсетеді.
Егер бұл белгішеде шертсе, онда қапшықта бар барлық бағыныңқы қапшықтар көрінеді. “+”белгісі “- ” белгісіне ауысады.
“-” терезеде қапшықтың ішіндегісі ашық екенін білдіреді.
Егер осы белгішеде шертсе, онда қапшықтардың бәрі біреуіне жиналады. ”-” белгісі “+” белгісіне ауысады.
3.3.7. Тапсырма. БАҒЫТТАУЫШ қолданбасы арқылы бағдарламаны іске қалай қосады?
Жоғарыда айтылған тәсілмен БАҒЫТТАУЫШ қосымшасын іске қосыңдар
1. Терезенің сол жағындағы PROGRAM FILES қапшығының «+» белгісінде шертіңдер.
2. ACCESSORIES қапшығының белгішесінде шертіңдер.
3. Терезенің оң жақ бөлігіндегі таңдалған бағдарламаның белгішесінде екі рет шертіңдер.
3.3.8.Тапсырма. БАҒЫТТАУЫШ қолданбасы арқылы құжатты қалай ашады?
1. Жоғарыда айтылған тәсілмен БАҒЫТТАУЫШ қосымшасын іске қосыңдар
2. Терезенің сол жағындағы МЕНІҢ ҚҰЖАТТЫРМ қапшығының «+» белгісінде шертіңдер.
3. Терезенің оң жақ бөлігіндегі таңдалған ҚҰЖАТТЫҢ белгішесінде екі рет шертіңдер.

Әр топ  оқулықтан оқығандарын  талдайды

Топпен жұмыс

Қолдану

Ой толғаныс:

 

«Свойства» терезесін ашып , ондағы  түрлі құжат және программаны  қарап шығыңдар. Бұл обьектілердің  қандай қасиет  бар екенін анықтаңдар. Құжаттар  мен программаларға қатысты командаларды  менюден жазып алыңдар. Егер команда әркеті түсініксіз  болса , онда оған орын қалдырыңдар.

Оқушылар жұппен бірге компьютерде  тапсырманы орындайды.

Жұппен жұмыс

«Екі жұлдыз , бір тілек» формативті бағалау

Талдау

Шағын пікірталас

Бағыттауыш туралы  мәліметті оқу арқылы өздерінің жасаған жұмыстарымен  салыстыра отырып талдайды.

1.Оқушылардың пікірін, өз ойларын айтады.

 

Топпен жұмыс

 

Жинақтау (синтез.)

Алған білімді жинақтау

Компьютерде кез келген бір прогрмманы немесе  файлды  бағыттауыш программа  арқылы жұмыс жасайды.

Бағыттауыш  программамен жұмыс жасайды.

Жеке жұмыс

 

Бағалау

Сабақ барысында

оқушы көзқарасы

Оқушылардың сабақ соңындағы түйін сөзі.

бағалау

Анализ, синтез, қорыту.