Ә. Рудаки. «Өмір маған ақыл айтты»
Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Жубаниязова Айгерим Куантаевна
Күні: 21. 04. 2014 | Пәні: қазақ әдебиеті | Класы: 8 | |||
ТАҚЫРЫП | Ә. Рудаки. «Өмір маған ақыл айтты» | ||||
МАҚСАТЫ | Жеті модуль идеяларын ықпалдастыра отырып, өлеңнің мазмұнын өз бетінше ашу, — өлеңге талдау жасау, өмір құндылығын түсіндіру — өлеңді талдау барысында жас жеткіншектерді адамгершілік қасиеттерге баулу; — өз ойларын еркін жеткізе білуге, топта жұмыс жасауға үйрету | ||||
КҮТІЛЕТІН НӘТИ ЖЕ | — Әңгімені өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады; — Өлеңді талдай алады — Өз ойларын еркін жеткізе біледі; — Сындарлы сөйлей білуге ынталанады. | ||||
Түйінді идеялар (кілтті сөздер) | Оқушылар өлеңді жан-жақты аша отырып, мазмұнын түсінеді; топ арасында қарым-қатынас жасай отырып, өз ойларын еркін жеткізе алады, сыни тұрғыдан ойлана отырып, топпен жұмыс жасай алады | ||||
Сабақ кезеңдері: | Сабақ барысы:
| Бағалау | Ресурстар
| ||
1. Кіріспе | 2. Ынтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында «Мен сізге тілеймін» ойыны арқылы психологиялық тренинг өткізіледі. 3. Оқушылар үйге берілген «Автор орындығы» әдісі арқылы «Менің парызым» деген тақырыптағы эссесін оқыды. 4. «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі бойынша үй тапсырмасын қорытындылай отырып, өзін – өзі смайликтер арқылы бағалады. | Үш шапалақ
«Шығармашылық ағашы» арқылы өзін-өзі бағалау | Смайликтер «Крестиктер-нөлдіктер», «Шығармашылық ағашы» | ||
2. Тұсаукесер | 1. Оқушыларды «Қазақ әдебиеті», «Әлем әдебиеті» сөздері арқылы топқа бөлу. 2. Ноутбуктен Әбілқасан Рудаки туралы мәлімет көрсету. | Ә. Рудаки туралы слайд
| |||
3. Негізгі бөлім
| «ДЖИГСО» әдісі. І топ. Тірек сөздерді пайдалана отырып мәтін құрау. Өмірбаяны / Әбу Абдуллах Джафар Ибн Мухаммед, парсы-тәжік ақыны,858 жыл,сарайға шақырылу, Панжруд (тәжік тілінен аударғанда бес бұлақ),соқыр,Араб тілі, Құран, 8 жас, Хорасан әмірі болған Ахмад Саманидың ұлы Әмір Насыр, музыкант, сарайдан қуылу, мәйіт, антрополог М.Герасимов, мовзолей, Самани әмірі/ ІІ топ. ІІ топ. ІІ топ. «Өмір маған ақыл айтты – сол ізгі» ұнаған шумағын постерге түсіріп, өлең жолдарының мазмұнын ашатындай мақал не афоризм айту. «Өзара оқыту» әдісі бойынша оқушылар өздеріне берілген мәтінді талдайды. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау
|
Жұлдызшалар
| ||
1. Сергіту сәті | «Өміріңе немқұрайлы қарама» бейнеклипін қарау.
| ноутбук
| |||
2. Қорытынды | «Ыстық орындығы» әдісі арқылы сабақты қорытындылау | Үш шапалақ | |||
Қосымша оқу
Үйге тапсырма | Ә. Рудаки өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет оқу
Өмір туралы шығарма | ||||
Рефлексия | Жазбаша түрде алу Сабақта: 1. Біз бүгін сабақта мынаны…………………. өттік. 2. Мен бүгінгі сабақта мынаны ……….. түсініп, мені қызықтырғаны……….. 3. Маған қиын болған нәрсе……………. 4. Сабақта мұғалімнің іс-әрекетінің ұнағаны, ұнамағаны…………………… 5. Келесі сабақта мынаны білгім келеді…………………. | ||||
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз? | Оқушылардың постер қорғағаны, сабаққа белсенді қатысқандары; Қорғау жұмыстарын, ойларын еркін жеткізе білуін. | ||||
Не сәтсіз өтті? Нені өзгерткіңіз келеді? | «Шығармашылық ағашы» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау әділсіз өтті. Уақытты үнемдеуді. | ||||