MS Excel –ге берілгендерді енгізу және редакциялау
Сабақтың тақырыбы: MS Excel –ге берілгендерді енгізу және редакциялау.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға деректерді кестелік түрде ұсыну жолдарын
меңгерту және уақытты үнемдеуге, компьютерде сауатты
жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
- Сақталган кестелерді ашуға және оларға түзету жасау туралы мәлімет беріледі;
- Кестеге жол, баған, немесе ұяшықтар қосуды біледі;
- Кестеден жол, баған немесе ұяшықтарды алып тастауды біледі.;
Күтілетін нәтиже :
- Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді;
- Жол, баған немесе ұяшықтардағы мәліметтерді көшіруге немесе орнын ауыстыруға үйренеді;
- Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды компьютерде қатесіз жазуды үйренеді;
Дереккөздері: Е.В.Шевчук, Н.С.Кольева Информатика 8 сынып,
Интернет ресурстары, Электронды оқулықтар.
Оқыту технологиясы: СТО
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс –тәсілдері: «Компьютер суретін құрастыру» бөліну әдісі, Диалогтық әдіс, «Адасқан обьектілер» кестесі, ментальды карта, Джигсо — І топтастыру, «Бағдаршам» ойыны, тест.
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Интерактивті тақта, электронды оқулық 8 сынып, SIN_kaz электронды оқулығы, қауіпсіздік ережесі, стикерлер, маркерлер, форматты қағаз, тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, математика.
Сабақтың жоспары:
Мерзімі | Сабақ кезеңі | Жұмыс түрі | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
2 минут | Қызығушылықты ояту | Психологиялық дайындық
Компьютердің суретін құрастыру арқылы топқа бөліну. | 1.«Не ортақ?» сұрағын қойып, ұйымдастыра отырып, сыныпта психологиялық ахуал қалыптастырады. 2. Түгелдеу 3. Топқа бөлу | Шеңберге тұрып сұрақтарға жауап беріп, сыныпта жағымды ахуал қалыптастырып, амандасады. Топқа бөлінеді |
5 минут | Миға шабуыл: Сұрақ-жауап | Слайд көрсету. Слайдтан өткен тақырыптан сұрақтар беріледі. «Адасқан обьектілер» ойыны. Электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындау. | Көшбасшылық / Жауап берген сұрақтарға және слайдқа, дұрыс сәйкестендіруіне, тапсырмаларды орындауына қарай фишкалар беру/. | Слайдтарын қорғайды. Сұрақтарға жауап беру және сәйкестендіру.
Электронды кестені іске қосу және терезе элементтерін табу. |
10 минут | Жаңа сабақ. Мағынаны тану
| 2.Ментальдық картамен жұмыс (Джигсо -2)
| Жұмыстың мақсатын түсіндіреді. Бақылайды.
| 1.Мәтінді оқиды, өзара жұппен талқылап, топпен мәтінді меңгереді. 2.Ментальдық карта салады |
10 минут | Үйренуге тапсырма беру. | Компьютерде жұмыс «Бағдаршам» ойыны.
«Сергіту сәті» | Тапсырмаларды тарату. Дарынды оқушыға тапсырма беріледі. / Бірінші біткен бес оқушыға фишкалар беру/. | Компьютерде берілген тапсырманы орындау.
Жаттығулар жасау. |
5 минут | Жеке орындап, жұппен тексереді. | Тест жұмысы /7 сұрақ/ Жұптық жұмыс | Бақылау. /4 және 5 алған оқушыларға фишкалар беру/. | Тест орындайды. Бір-бірін тексеріп бағалайды. |
5 минут | Жаңа сабақты бекіту. | Электронды оқулықты іске қосу. | Оқушылар тыңдайды. | |
5 минут
| V. Бағалау Бағалаудың нақты критерилері
| Бағалаудың нақты критерилері: 1. Слайдты қорғауы; 2. Білім деңгейіндегі сұрақтар бойынша; 3. Сәйкестендіру: 4.Компьютерде жұмыс; 5. Тест жұмысы арқылы; 4-5-ке бір фишкадан беру. | Нақты критерийлер арқылы балмен бағалап, қорытынды бағасын қояды. «5» =6-7 «4» =5-4 «3» =3
| |
3 минут | VI. Кері әсер парағы.
Үйге тапсырма:
| VI. Кері әсер парағы 1.Бүгін мен не үйрендім? 2.Маған не ұнады/ұнамады? 3.Тапсырманы орындау барысында қандай қиыншылықтар болды? «Қазақстан халқының ұлттық құрамы» тақырыбында есепті кестеге жазу. | Кері әсер парағы бойынша сұрақтар қояды.
| Кері әсер парағына өз пікірлерін жазады
Күнделікке жазу. |