Компьютермен танысу. Мүмкіндіктері. Жүйелік блок. Компьютердің ішкі құрылымы
Сабақтықұружәнежоспарлауүшінмұғалімдергеарналғанжоспарлаубойыншакесте
Сыныбы 7а | Күні | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Компьютермен танысу. Мүмкіндіктері. Жүйелік блок. Компьютердің ішкі құрылымы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты | Компьютер құрылғыларын ажырата білуді үйрету, құрылғылармен жұмыстануға дағдыландыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтижелер | Компьютер құрылғыларын біледі. Құрылғыларымен жұмыстануға дағдыланады. Ерекшеліктерін біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар | Оқулықпен жұмыс, Компьютермен жұмыс. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушы әрекеті | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе
| Амандасу. Үй тапсырмасын дәптерлерін алмастырып оқу арқылы, арасынан жақсы шыққан тапсрманы өздері анықтап тауып ортаға салу. «Жүйелік блок», «Монитор», «Пернетақта», «Маус» компьютердің құрылғылары арқылы топтарға бөлемін. |
10 мин
2 мин | Амандасады.
Топта үй тапсырмасын кезек – кезек ауыстарып оқиды да ішінен ұнағанын таңдайды , талдайды, көшбасшы сыныпта оқиды.
«Жүйелік блок», «Монитор», «Пернетақта» «Маус» болып 4 топқа бөлінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тұсаукесер
| Адасқан әріптер арқылы сабақтың тақырыбын табу керек. Бағалау критерий парағын таратамын | 2 мин | Ойланады, қызығушылығы артады, айтады, пікірлерін бөліседі, әріптерді біріктіру арқылы сөздер шығарады.
Бағалу парағының критерийімен танысып шығады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім
| Топтардағы әр оқушыға тақырыпшалар бөлініп беріледі. 1. Компьютер құрылғысы 2. Жүйелік блок 3. Процессор 4. Жедел жад. Оқушылар оқып болған соң топ арасында талдайды. Содан соң «мозаика» әдісі арқылы оқушылар әр топтарға барады. | 5 мин
2 мин 12 мин | 1. Компьютер құрылғысы 2. Жүйелік блок 3. Процессор 4. Жедел жад. Белсенді оқиды, түсінеді, талдайды, ақпарат алады. Әр топқа барып бір біріне өздерінің не білгендерін айтады. Уақыт аяқталған соң орындарына келіп қайта талдайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды
7 мин
| Сәйкесткендіру тесті
«Сөзжұмбақты» табу.
Сабақ басында дайындалған критерий бойынша бағалау. Үйге тапсырма Рефлексия парағы беріледі | 7 мин
4 мин
1 мин | Тестпен танысады , оқиды, ойланады, Сәйкестендіру тестіне компьютер арқылы жұптасып жауап береді.
Сұрақтары: Көлденеңнен 1. Ақпараттық процесстерді іске асыратын құрылғы. (компьютер) 2. Баспа құрылғысы (принтер) Тігінен 1. Көрсетуге арналған компьютер экраны (монитор) 2. 1955 жылдан бастап қандай ЭЕМ-дер пайда бола бастады.
Бағалау парағын толтырады. Өзін-өзі бағалайды, көршісі бағалайды, мұғалім бағалайды.
Үй тапсырмасын дәптерлеріне жазып алады.
Рефлексия парағын толтырады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың өзіндік талдауы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша өзгертулер
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||