«Біржан сал Абай ауылында» (талдау)
Аққалиева Гүлзинат Ерболатқызы
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: «Біржан сал Абай ауылында» (талдау)
Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға қазақ халқының қонақжайлығын,
сыйластығын, адамгершілігін таныта білу.
ә) Әңгімені талдай отырып, оқушылардың білімдерін,
көзқарастарын дағдыландыра білуге үйрету.
Сабақтың түрі: қорытынды сабақ
Сабақтың типі: жарыс сабақ
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, сыни тұрғысынан ойлау, сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: әдебиет, музыка
Көрнекілігі: сөзөрім, бетшелер
Сабақтың барысы:
- I. Ұйымдастыру.
Оқушыларды түгендеу.
- Үй тапсырмасын тексеру.
«Біржан сал Абай ауылында» әңгімесін сұрау.
III. Жаңа бағыт.
Мұғалім, сынып екі топқа бөлінеді. Түрлі жұмыстары арқылы топтарды
жарыстырып, өз ұпайларын бағалап шығарады.
1-топ: Мұхтар аға
2-топ : Абай аға
1-айналым.
Сауалнама.
Екі топқа бірдей сұрақтар қойылады. Бірінші көтерген топ жауап береді.
- Үзінді де ұлы Абай мен Біржан сал арасындағы көңіл жарастығы, шынайы сыйластық қалай суреттелген?
- Біржан Абайға қандай ән орындап берді?
- «Жанбота» әніне байланысты Абай Біржанға қандай пікір айтады?
- Әмір бастаған әнқұмар, өздерің де өнерлі жастар тобынан кімдерді атар едіңдер?
- Әйгерімнің әнін Абай қандай сезіммен қабылдады?
- Біржан әншіге қандай баға берді?
2-айналым.
«Поэзияға шолу»
Екі топқа бірдей поэзиялық өлең жолдары оқылады, бірінші көтерген топ, өлеңнің авторы мен тақырыбын айтулары керек.
- Сонда Буырыл гуледі,
Табаны жерге тимеді,
Көлденең жатқан көк тасты
Тіктеп тиген тұяғы.
(Қобыланды жыры)
- Құлақтан кіріп, бойды алар
Жақсы ән мен тәтті күй
Көңілге түрлі ой салар
Әнді сүйсең, менше сүй.
(Абай, «Құлақтан кіріп, бойды алар»)
- Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң арқалан
Сен де бір кірпіш дүниеге!
Кетігін тап та, бар қалан!
(Абай, «Әсемпаз болма әрнеге»)
- Шығамын тірі болсам, адам болып,
Жүрмеймін бұл дүниеде жаман болып,
Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе?
Жүргенше өмір сүріп, надан болып.
(Сұлтанмахмұт, «Шығамын тірі болсам, адам болып»)
- 4-айналым.
Сөзден-сөз шығару.
«Әдебиетшілер» сөзі екі топқа бірдей беріледі. 2 топтағы екі оқушы айтушы, бірі жазушы болады.
Әдебиетшілер:
әдеби ер әдебиет
әдет ит шер
би теп бер
тіл те берші
ти бет
- Соңғы айналым.
Сөзөрім шешу.
А | ||||||||||
Б | ||||||||||
А | ||||||||||
Й |
- Біржан салдың орындаған әні
- Абайдың әкесі
- Мұхтардың әкесі
- Абайдың әйелі
(Тігінен ұлы ақыны шығады, сол ақын туралы өз ойларынды ортаға салып топтастыру).
Топтастыру әдісі.
Аудармашы Ұлы ақын
АБАЙ
45 қара сөзі бар Композитор
- VI. Үйге тапсырма.
А) Буклет жасау «М. Әуезовтың өмірі туралы»
Ә) Абайдың бір өлеңін жаттау.
VII. Бағалау.
№ 1 орта мектеп
Сабақ үлгісі
«Біржан сал Абай ауылында»
(6-сынып)
Өткізген: қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі
Аққалиева Г.Е
Атырау 2010 оқу жылы