Сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру.
Шалқар қаласы І.Үргенішбаев атындағы орта мектебінің информатика пәнінің мұғалімі
Атаева Орынгүл Бауржанқызы
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға дамыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ-ны пайдалану, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу, оқытуда басқару және көшбасшылық.
Сабақтың тақырыбы | Сабақтың мақсаты | Күтілетін нәтиже | |||||||||||||
Сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру. | Екілік, сегіздік, ондық, оналтылық сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру. | Позициялық санау жүйесіне ауыстыра алады. | |||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | |||||||||||||||
№ | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Әдіс-тәсілдер | Қарым-қатынас | Уақыт | Ресурстар | ||||||||
1.
2. | Оқушылардың қызығушылығын ояту
«БББ» әдісі
| Мұғалім оқушыларға интерактивті тақтада викторина сұрақ қояды.
Мұғалім оқушыларға интерактивті тақтада «БББ» әдісі бойынша жұмыс жасауға тапсырма береді.
| Оқушылар тез ойланып, жауап беру керек.
Оқушылар интерактивті тақтаға жаңа тақырып бастар алдында оқушылар үш бағаннан тұратын сурет салады — Олар нені біледі; Олар нені білгісі келеді; Олар нені білді. Миға шабуыл өткізгеннен кейін оқушылар алғашқы екі бағанды толтырады және бөлімді оқып біте бастағанда үшіншіге қайта оралады(немесе бөлімді оқу барысында толтыруы мүмкін). | Сұрақ- жауап
«БББ» әдісі
| Оқушы мен мұғалім
Оқушы мен мұғалім | 2 минут
5 минут
| Интерактивті тақта (флипчарт)
Интерактивті тақта (флипчарт) | ||||||||
Негізгі кезең | |||||||||||||||
№ | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Әдіс-тәсілдер | Қарым-қатынас | Уақыт | Ресурстар | ||||||||
1.
2. | Топтық жұмыс. (Үйге берілген тақырыпқа сәйкес тапсырмалар беру)
Сергіту сәті «Мен бүгін кіммін?»
| Мұғалім оқушыларға Үш түрлі калькулятордың суретінің қиындыларын береді. Мұғалім әрбір топқа жұмыс парағын береді. Онда сұрақ/тапсырмалар жазады.
| Оқушылар суретке сәйкес топтасады. Оқушылар сұрақтарды оқып 2 минут ішінде параққа фактілер қосады. Уақыт біткен соң сағат тілімен келесі топқа береді. Барлық топ фактілерді қосып біткен соң тапсырма аяқталады Оқушылар өз көңіл-күйлерін табиғат құбылыстарымен салыстырады (күн, бұлт, жаңбыр, кемпірқосақ т.б)
| Қарапайым Инженерлік Статистикалық
«Мен бүгін кіммін?»
| Оқушы мен оқушы
| 5 минут
10 минут
5 минут | Сурет қиындылары
Оқулық интернет жүйесі, электронды оқулық, интерактивті тақта. | ||||||||
Қорытынды | |||||||||||||||
№ | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Әдіс-тәсілдер | Қарым-қатынас | Уақыт | Ресурстар | ||||||||
3.
4. | Есептер шығару.
Сыныптастарды бағалау
Үйге тапсырма беру | Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді және әр топқа плакаттармен маркерлер береді. Мұғалім оқушылардан сыныптастарын бағалауды сұранады. Сабақты қорытындылайды.
Үйге тапсырма береді. | Берілген тапсырманы топтасып плакатқа орындайды. Ойларын сыныппен бөліседі.
Оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бір біріне жұмысы үшін баға қояды.
| Топтас -бөліс
Сыныптас- тарды бағалау
| Оқушы мен оқушы
Оқушы мен мұғалім. | 15 минут
3 минут
| Компьютер, интерактивті тақта.
| ||||||||