Информатика. Ақпарат. Ақпараттардың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері

Сабақтың тақырыбы:  Информатика. Ақпарат. Ақпараттардың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері

Сабақтың мақсаты: Информатика ұғымы.Ақпарат сөзінің мағынасы, адам ақпаратпен

не істей алатынын, ақпаратты қалай қабылдайтынын ұғындыру.

Күтілетін нәтиже:   Ақпараттың алуан түрлілігін, оларды өңдеу тәсілдерін үйренеді.

Негізгі идеялар:        Оқушының сөйлеу  және бір-бірімен қарым –қатынас жасау

біліктіліктерін дамытуда диалогтік оқытудың тиімділігін құра

білдім. Оның тиімділігі сабақтағы жайлы атмосфераның

қалыптасуы, оқушы мен мұғалім арасындағы  ынтымақтастықтың

қалыптасуына әсер етуі. Өзінің білмегенін қасындағылардан үйрене

отырып, қалай оқуды іске асыруға болатындығын түсінуі және  өзін

бағалай білуі.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Құралдар: компьютер, интербелсенді тақта.

Әдіс-тәсілдер: диалогтік оқыту, жеке дара, топтық жұмыс

Сілтеме:Интернет материалдары (сайт Google.kz),

Сабақ кезеңдері

 

УақытМұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі 1 мин

 

 

 

 

Сыныпты түгендеу

 

Амандасу, оқушылардың психологиялық ахуалын қалыптастыру

Шаттық шеңберіне тұру, жылы лебіз айту

Топтастыру

Конфет тарату арқылы ішіндегі қағаздың түсіне қарай үш топқа бөлу

Сынып старостасы сыныпты тізім бойынша түгендейді.

 

 

 

Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жылы лебіздер айтады

Топтастыру. Конфет тарату арқылы ішіндегі қағаздың түсіне қарай үш топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру 8  мин

 

Ротация әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады

 

Ротация әдісі арқылы әр топ тест сұрақтарын орындайды.
Ой қозғау, жаңа тақырыпқа шығу4 мин

 

Сұрақ-жауап арқылы жасырылған жаңа сабақтың тақырыбын ашады.Сұрақ-жауап арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Білу

Түсіну

10  мин

 

Оқушыларға  жаңа тақырыпты ЖИКСО әдісі арқылы бір-біріне түсіндіру және жаңа тақырып бойынша тақтаға тірек сөздерді ілу

І топ – Информатика ұғымын

ІІ топ – Ақпарат ұғымын

ІІІ топ –  Ақпараттардың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері

Оқушыларға  жаңа тақырыпты ЖИКСО әдісі арқылы бір-біріне түсіндіреді және жаңа тақырып бойынша тақтаға тірек сөздерді іледі
Қолдану5 мин

 

Информатикалық диктант. Флипчартта жаңа тақырып бойынша көп нүктенің орнына тиісті сөздерді орналастыру.Информатикалық диктант. Флипчартта жаңа тақырып бойынша көп нүктенің орнына тиісті сөздерді орналастырады
Талдау4 мин

 

Ыстық орындыққа бір оқушы өз еркімен шығып өз пікірін айтып оқушылардың сұрақтарына жауап беруЫстық орындыққа бір оқушы өз еркімен шығып өз пікірін айтып оқушылардың сұрақтарына жауап береді.
Сергіту сәті

 

2 мин

 

Пазлдарды құрастыру

 

Пазлдарды құрастырады.

 

Жинақтау5 мин

 

Оқушылар білемін, білдім, білгім келеді стратегиясы бойынша өз ойларын жазады және топта оқиды.Оқушылар білемін, білдім, білгім келеді стратегиясы бойынша өз ойларын жазды және топта оқыды.

.

Рефлексия2 минСтикер арқылы әр оқушы бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазады.

 

Оқушылар стикерге бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазып көңіл-күй смайлигінің астына жабыстырды
Бағалау 3 мин

 

Бағалау парағына сүйене отырып, өзара бағалайдыБағалау парағына сүйене отырып оқушылар өздерін бағалайды.
Үйге тапсырма1 мин

 

Жаңа тақырып бойынша эссе жазып келуҮй тапсырмасын күнделікке жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Үй тапсырмасы «Ротация» әдісі

Бағалау шкаласы

КритерийДаму жетістігіДескрипторлар
А5Тест тапсырмаларының барлығын дұрыс орындайды, сұраққа жүйелі, толық жауап береді.
4Тест тапсырмаларын барлығын дұрыс орындайды, сұраққа – жүйелігі жеткіліксіз, толық емес жауап береді.
3Тест тапсырмаларының үш-төртеуін дұрыс орындайды.
2Тест тапсырмаларының екеуін  дұрыс орындайды.
1Тест тапсырмаларының біреуін дұрыс орындайды.

 

  • Ой қозғау. Сұрақ-жауап
КритерийДаму жетістігіДескрипторлар
С5Барлық сұраққа жауап берді
412-8 сұраққа жауап береді
37-5 сұраққа жауап береді
25-3 сұраққа жауап береді
12-0 сұраққа жауапбереді.

 

  • Жаңа сабақ ЖИКСО
 КритерийМаксималды балл
АБілу және түсіну5

 

Бағалау шкаласы

КритерийДаму жетістігіДескрипторлар
А5Топ жұмысына 100 % белсене қатысады, өзінің пікірін, көзқарасын, идеясын жүйелі түрде жеткізе алады, басқалардың пікірін өзгертеді, жақсы ұсыныс айтады, тиісті ақпаратпен бөліседі, алған білімін дәлелдер арқылы қорғайды, сұрақтарға жүйелі жауап береді.
4Топ жұмысына 80 %  белсене қатысады, өзінің пікірін, көзқарасын, идеясын ашық түрде білдіреді, басқалардың пікірін өзгертеді, жақсы ұсыныс айтады, тиісті ақпаратпен бөліседі, жақсы сұрақтар қояды.
3Топ жұмысына 60 % орташа қатысады, өзінің пікірін, көзқарасын, идеясын білдіреді, жақсы ұсыныс айтады, тиісті ақпаратпен бөліседі.
2Топ жұмысына 40 %  қатысады, өзінің пікірі, көзқарасы, идеясы бар, тиісті ақпаратпен бөліседі.
1Топ жұмысына 20 % баяу қатысады, өзінің пікірін, көзқарасын, идеясын айтпайды, мұқият тыңдайды.

 

  • «Информатикалық диктант» стратегиясы.
 КритерийМаксималды балл
СБілімді жинақтау5

 

 

Бағалау шкаласы

КритерийДаму жетістігіДескрипторлар
С5Барлық тапсырманы орындады
4Тапсырманы жартылай орындады
3Тапсырманы орындады, қатесі бар
2Тапсырманы қате орындады
1Тапсырманы орындауға өз пікірін қосты

 

  • «Ыстық орындық» стратегиясы
 КритерийМаксималды балл
СБілімді талдау5

Бағалау шкаласы

КритерийДаму жетістігіДескрипторлар
С5Сұрақтарға толық, жүйелі  жауап береді, мәнін ашады, дәлелдер арқылы қорғайды, өзіндік ой-пікірін білдіреді
4Сұрақтарға толық, жүйелі жауап беріп, мәнін ашады
3Сұрақтарға жауап береді, қателері болады, мәнін толық ашпайды
2Жоғары деңгейдегі мәні бар,  орынды сұрақ қояды
1Төмен деңгейдегі мәні бар, орынсыз сұрақ қояды
0Ешқандай сұрақ қоймайды

 

Балдар жиынтығын мектеп бағасына айналдыру

Жиынтық балдарБаға
« 30 – 20 »«5»
« 19 – 9 »«4»
« 8 – 5 »«3»
« 4 – 0 »«2»

 

Бағалау парағы

Р/с 

 

 

Оқушының

аты-жөні

Үй тапсырмасы

Ротация

Ой-қозғау

Сұрақ — жауап

Жаңа сабақ  ЖИКСО  Информатикалық диктант

 

«Ыстық орындық»

 

 

Жалпы баллыМектеп бғасы
1