Сайын Мұратбеков «Жусан иісі»

       

                  Сүйінтай Сұлушаш Сейділдақызы

                Қызылорда облысы,Қазалы ауданы,Басықара ауылы,

                   Қазақ тілі пәні мен әдебиеті мұғалімі

 

Сабақтың тақырыбы:        Сайын Мұратбеков  «Жусан иісі»

(Повестен үзінді)

Сабақтың мақсаты:   а) Шығарманың  идеясын , тақырыбын ашқыза отырып,

шығарманы   құрылысына қарай талдату

ә) тақырыпты меңгерту арқылы ақыл – ойларын, ой —

өрістерін, тіл  байлықтарын дамыту

б) адамгершілікке, бауырмалдыққа, достыққа,

мейірімділікке   тәрбиелеу

Сабақ түрі:  сайыс сабақ

Сабақ әдісі:  аралас сабақ

Сабақ типі: бекіту, пысықтау сабағы

Көрнекілігі: инетерактивті тақта. Суреттер, бейнебаян

 

Сабақ  барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:
  2. Сәлемдесу
  3. Түгелдеу
  4. Оқушылардың назарын сабаққа аудару
  5. Класс ішін үш топқа бөлу

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

  І. Тренинг өткізу ( адамгершілік, достық туралы)

ІІ Автор үшін алты сұрақ

І топқа: 1) Сайын Мұратбеков қай жылы, қай жерде дүниеге келд?

(1936 жылы Талдықорған өңірі Қапал ауданы, Қоңыр ауылында дүниеге келген)

2) Қай жылы қай оқу орнын бітірді?

( 1971 жылы Мәскеудегі  М. Горький атындағы Әдебиет институтын)

ІІ топқа: 1) «…Сайын өзіне ғана тән тапқырыптық, жанрлық, стильдік даралығы, ерекше сөз нақышы, ашық үні, өзіндік бояуы бар шығармаларымен танылды» деп пікір айтқан кім?     (Мырзатай Серғалиев)

2) Қай салада қызмет етті  (Мұғалім)

ІІІ топқа     1) Жазушының  ең алғаш  шығармалары қай жылы  жарияланды?

(1954жылы)

2) Ел арасына тараған қандай шығармаларын білесіңдер?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ауыл оты»

 

«Дос

іздеп жүрмін»                                                   «Кәмен-

Тоғай»

 

«Жусан иісі»                                                  «»Жабайы

 

 

 

 

 

 

ІІІ  Шығарма құрылысына талдау

1 Әңгіменің  басталуы

2 Шығарманың дамуы

3 Шығарманың шиеленісуі

4 Шығарманың шарықтау шегі

5

6

7

ІУ Қысқа да , нұсқа

1 –топқа: 1

2

2 – топқа:  3

4

3 – топқа:  5

6

У. Кейіпкерлерге талдау

1 – топқа:  Аянға мінездеме

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 – топқа: Аянның портреті жазу

3 – топқа: Жағымды – жағымсыз кейіпкерлерді ажырату

УІ Рольдік ойындар

УІІ Кім?  Қашан?  Қайда?

Шығармалардан үзінді оқимын. Оқушылар қай кейіпкерлердің қашан, қай жерде айтқанын табады.

1 – топқа. 1) — Әй, анау кім ,ей?

(Садықтың Аянды  ең алғаш атыспақ ойнап жүргенде көрген кезі)

2) – Барлық әріптерді неге тезірек үйретпейді екен?

(Аянның мектепке барып жүргендегі сөзі)

2 – топқа:  1)  — Үйбай, бетім –ай, бұ дүбірлеген не десем, мыналар екен ғой

(Бапайдың кемпірінің  ертегі тыңдап отырған балаларға айтқан сөзі)

2) – Тұра ғ ой. Мына  жарты күрешкідегі сүтті Аянға апарып берейін

(Есікбайдың анасы, Аянды Тұражан сабап тастағанда сүт апарып беретін кезі   )

3 – топқа: 1) – Иә, неге келдіңдер , балалар?

(Аян аяғын салдыруға барған дағы Асылдбек шалдың айтқан сөзі)

2) — Әй, жетпегірлер , тұрыңдар!

(Тұражанның жер жырту науқанындағы балаларға көрсеткен қорлығы)

УІІІ Пікірлесу бөлімі

  1. Автор повесті неге «Жусан иісі» деп атады?
  2. Аян ертегісінің «Бір жетім бала болыпты » деп басталуының себебі неде?
  3. Аян ертегіні көп айтады, бірақ неге мазмұны толық берлімейді?

ІХ Бейнебаян

   Интертактивті  тақтада  Мейрамбек Бесбаевтың «Бозторғай» әнімен соғыс кезіндегі , қазіргі уақыттағы жетім балалардың суреттері көрсетіледі

Венн диаграмма

 

Сол кездегі жетім балаларҚазіргі кездегі жетім балалар
1 Жоқшылықтан

2 Соғыс салдарынан жетім қалды

1 Тәрбиесіздіктен

2 Ата – анасының құқығынан айырлыған  балалар

3. тастанды балалар

 

Х Тест тапсырмалары

 

Үйге тапсырма:    Х Ой толғау