Операциялық жүйелер дегеніміз не? Операциялық жүйелер топтамасы
Күні: 19.ХІ.2010 ж
Сыныбы: 8 «А»
Пәні: Информатика
Сабақтың тақырыбы: Операциялық жүйелер дегеніміз не? Операциялық жүйелер топтамасы.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушыларға операциялық жүйелер туралы меңгерту. Оқушыны ақпараттық мәдениеттілікке, уақытты тиімді пайдалана білуге, өзін-өзі бағалауға қалыптастыру.
ә) дамытушылық: оқушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін жан-жақты дамыту.
б) тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа, алғырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,плакаттар,сөзжұмбақ,тірек-сызба
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
1) сәлемдесу;
2) оқушыларды түгендеу;
3) оқушылар назарын сабаққа аудару. «Сиқырлы таяқша» (оқушылар бір-біріне тілектерін айтады).
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (10 мин)
- «Алма теру» ойыны
Осы алма теру ойыны арқылы үй тапсырмасына жауап берейік.
1.Дербес компьютер
- Компьютердің программасы жұмыс істеген кезде шығаратын ақпараттарды бейнелеуге арналған негізгі құрылғы?
- 3. Компьютерге қосылған басып шығару құрылғысы?
- Принтердің түрлері
- Ақпаратты тасымалдаушы, оларда программалар мен мәліметтерді кқомпьютерден тыс сақтауға арналған құрылғы
- Энергияға тәуелсіз, мәліметтерді микросұлбаларда жазуға және сақтауға мүмкіндік беретін жадының түрі.
- 2. «Сәйкестендіру» ойыны
№ | Сұрақ | Белгі | Жауап |
1
2
3
4
5 | Басқару шинасы
Мәліметтер шинасы
Адрес шинасы
Магистраль
Модульдік принцип | Бұл процессор,жедел жады және сыртқы құрылғылар арасындағы ақпараттық байланыс.
Компьютердің конфигурация- сын жинақтауға,оларды модернизациялауға мүмкіндік береді.
Басқару сигналдарын,яғни жадыны басқару,мәліметтер алмасуды басқаруға,беруге арналған
Мәліметтер жіберілетін немесе одан алынатын жады ұяшықтарының адрестерін беруге арналған
Мәліметтерді беруге немесе қабылдауға арналған
|
- «Стратегиялық топтастыру» ойыны
ІІІ. Жаңа сабақ (10-15 мин)
- «Білімділер бекеті» ойыны
О | |||||||||||||||||||||
П
| |||||||||||||||||||||
Е
| |||||||||||||||||||||
Р
| |||||||||||||||||||||
А
| |||||||||||||||||||||
Ц
| |||||||||||||||||||||
И
| |||||||||||||||||||||
Я
| |||||||||||||||||||||
Л | |||||||||||||||||||||
Ы | |||||||||||||||||||||
Қ | |||||||||||||||||||||
Ж
| |||||||||||
Ү
| |||||||||||
Й
| |||||||||||
Е
| |||||||||||
- Екілік санау жүйесінің цифры?
- Ақпаратты енгізу құрылғысы?
- Процессордың ішіндегі жады ұяшығы?
- Мәліметтерді экранда бейнелей алатын стандартты құрылғы?
- Компьютердің жанына қойылатын өсімдік?
- Компьютерді басқару құралы?
- Ақпараттарды, программаны және мәліметтерді ұзақ сақтауға арналған құрылғы?
- Екі пікірдің екеуі де ақиқат болғанда ғана ақиқат мән қабылдайтын логикалық амал?
- Пікірлер және олардың байланыстары туралы ғылым?
- Ондық санау жүйесінің цифры?
- Белгілі бір нәрсе туралы таңбалар мен сигналдар түрінде берілетін мағлұматтар?
- Ақпаратты уақытша сақтауға арналған құрылғы?
- Мәліметтер базасына, программаға немесе мәліметтер жүйесіне енуге тосқауыл қоятын программа.
- Белгілі бір атпен аталған мәліметтер мен программалар жиыны?
- Дисплей экранының бөлігі?
- «Тірек –сызба» схемасы
|
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту (10 мин)
- «Зеректер бекеті» ойыны (миға шабуыл)
Жаңа сабақ бойынша құрастырылған тестке оқушылар компьютер арқылы жауап береді.
Таңдау тесті
- Командалық интерпретатор
А) интерфейс,ядро
Б) ядро
В) драйвер
- Операциялық жүйенің қызметі:
А) пайдаланушы мен компьютерді байланыстырады
Б) пайдаланушыны зеріктіретін, қызық емес болып табылатын қабық
В) пайдаланушы компьютерді басқара алмайды
- Пайдаланушы компьютермен байланысып, қарым—қатынаста болатын қабық?
А) ядро
Б) интерфейс
В) драйвер
- Көптапсырмалы операциялық жүйе түрлері
А) Калькулятор
Б) MS DOS
В) Windows
- Операциялық жүйенің түрлері?
А) Біртапсырмалы, көптапсырмалы
Б) бірдеңгейлі, көпдеңгейлі
В) Ядро, драйвер
- «Сұрақ бізден, жауап сізден» ойыны
- Операциялық жүйе дегеніміз не?
- Көптапсырмалы операциялық жүйе дегеніміз?
- Біртапсырмалы операциялық жүйе дегеніміз?
- Windows дегеніміз не?
Ү. Сабақты қорытындылау. (4 мин)
ҮІ. Үйге тапсырма (2 мин)
- Оқу
- 2- тапсырма
ҮІІ. Бағалау (2 мин)