Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмдері
Тақырыбы: Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмдері
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: Оқушыларға бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу
алгоритмдері туралы түсінік беру
- Дамытушылық: Оқушыларға бедербелгілік шамаларға қолданылатын операциялармен жұмыс істеу бойынша білімдерін дамыту
- Тәрбиелік: Өздігінен бедербелгілік операцияларға берілген
есептерді шығаруға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: «Тест-Бинго» сабағы
Сабақтың әдісі: көрсете- түсіндіру
Көрнекілігі: компьютер, интербелсенді тақта, деңгейлік карточкалар
Жоспар:
- Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
- Үй жұмысын тексеру (10 мин)
- Жаңа тақырып (15 мин)
- Бекіту кезеңі (10 мин)
- Рефлексия (3 мин)
- Үй тапсырмасын беру (3 мин)
- Бағалау (2 мин)
Сабақтың барысы
- Ұйымдастыру кезеңі:
- Амандасу
- Түгендеу
- Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру
- Көңіл-күйлерін сабаққа баулу
- Үй жұмысын тексеру:
Үй жұмысын тексеру үшін сыныпты 3 топқа бөліп өткен тақырыптарды қайталау ретінде «Тест-Бинго» ойын сабағын қолдану. Мұнда әр топ тақырыпқа байланысты 3 топ та таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. (кетеден таңдау үшін Power Point бағдарламасын қолдану)
Алгоритм | 5 | 5 | 5 |
Блок-схема | 10 | 10 | 10 |
Алгоритмді Qbasic программалау тілінде көрсету | 15 | 15 | 15 |
Qbasic –те графикалық операторлар | 20 | 20 | 20 |
Шамалармен жұмыс істеу | 25 | 25 | 25 |
Циклдер | 30 | 30 | 30 |
Алгоритм (5 ұпай):
1-топ:
Алгоритм д/з не?
- Орындаушының белгіленген мақсатқа жетуіне бағытталған ұйғарым**
- Құрастырылған алгоритммен басқарылуға тиісті объект немесе субъект
- Алгоритмнің дискреттілігі
- Алгоритмнің анықтылығы
2-топ:
Алгоритмнің түрлері
- Алгоритм, Программа
- Тұрақты және Айнымалы
- Сызықтық, Тармақталған, Циклдік**
- Дискреттілігі, Анықтылығы, Нәтижелілігі
3-топ:
Алгоритмнің қасиеттері
- Алгоритм, Программа, Цикл
- Тұрақты, Айнымалы
- Сызықтық, Тармақталған, Циклдік
- Дискреттілігі, Анықтылығы, Нәтижелілігі**
Блок-схема (10 ұпай):
1-топ:
Деректерді енгізу, шығару
2-топ:
Есептеуіш әрекет
3-топ:
Шартты тексеру
Алгоритмді Qbasic программалау тілінде көрсету (15 ұпай):
1-топ:
Дәрежеге көтеру операциясының жазу пішіні
- 2^3**
- 4/2
- 2*2
- SQR (4)
2-топ:
Түбір операциясының жазылуы
- ABS (Х)
- SQR (Х)**
- П/180*3,14
- 2^3
3-топ:
tg X функциясының жазылуы
- ABS (Х)
- SQR (Х)
- Tg(Х)
- Tan(Х)**
Qbasic –те графикалық операторлар (20 ұпай)
1-топ:
Line операторының қызметі
- Кесіндінің кескіні**
- Нүктенің кескіні
- Шеңбердің кескіні
- Тұйықталған фигураның боялуы
2-топ:
Pset операторының қызметі
- Кесіндінің кескіні
- Нүктенің кескіні**
- Шеңбердің кескіні
- Тұйықталған фигураның боялуы
3-топ:
Circle операторының қызметі
- Кесіндінің кескіні
- Нүктенің кескіні
- Шеңбердің кескіні**
- Тұйықталған фигураның боялуы
Шамалармен жұмыс істеу (25 ұпай)
1-топ:
Шамалардың түрлері
- Тұрақты және Айнымалы**
- Өзгеретін шама және өзгермейтін шама
- Бүтін және заттық
- Нақты және бедербелгілік
2-топ:
Алгоритм өңдейтін шамалар
- Тұрақты және Айнымалы
- Кірістік деректер, шығыстық деректер, аралық есептеулер**
- Аргумент және нәтиже
- Нақты және бедербелгілік
3-топ:
Кірістік деректер…д/а, ал шығыстық деректер… деп аталады.
- Тұрақты және Айнымалы
- Нақты және заттық
- Аргумент және нәтиже**
- Заттық және бедербелгілік
Циклдер (30 ұпай):
1-топ:
Цикл дегеніміз не?
- Санау жүйесі
- Мәні өзгеретін шама
- Мәні өзгермейтін шама
- Әрекеттің көп рет қайталанатын бірізділігі**
2-топ:
Циклдің түрлері
- Бүтін және заттық
- Тұрақты және Айнымалы
- Қайталану саны белгілі және белгісіз цикл**
- Заттық және берербелгілік
3-топ:
For, Step, Next операторлары циклдің қай түріне жатады
- Қайталану саны белгілі цикл**
- Қайталану саны белгісіз цикл
- Сызықтық цикл
- Шамаларға
- Жаңа тақырып (15 мин)
(слайд көрсету)
Мәндері мәтіндер болатын шамалар бедербелгілік деп аталады. Бедербелгілік шамаларға кейбір операциялар жасауға болады:
- Біріктіру операциясы
Ол «+» белгісімен белгіленеді және екі мәтінді біріктіреді.
Мысалы:
«про» + «грамма» = «программа»
«12» + «236» = «12236»
- Мәтіннің ұзындығын белгілеу:
Бұл операция ұзын қызмет етуші сөзінің көмегімен жасалады. Мәтін ұзындығы ондағы символдар санымен белгіленеді.
Мысалы:
Ұзын («программа») = 9
Len (А$) — мәтін ұзындығын анықтау функциясы
- Қию операциясы:
Осы операцияның көмегімен мәтіннен фрагментті қиып алуға болады.
Мысалы:
Егер А = «программа» болса, онда A[4, 5] = «грамм»
Мұндағы 4-қиюдың басталуы
5-қиып алынатын символдар саны
Оның жазылу үлгісі мынадай:
Mid$ (A$, K, L) — қию функциясы.
А$- программа, К-4, L-5
Қию және біріктіру операцияларын комбинациялау арқылы бір мәтіндерден басқа мәтіндер алуға болады.
Мысалдар:
- Берілгені А = «шар», В = «ада» С= «ик»
Анықтау керегі: | Шешуі: |
А+В | «шар» + «ада» = «шарада» |
А+С | «шар» + «ик» = «шарик» |
A[3,1] + C + A[1,2] | «р»+ «ик» + «ша» = «рикша» |
A [3,1] + B + A [3,1] | «р»+ «ада» + «р» = «радар» |
C+ A[2,2] | «ик» + «ар» = «икар» |
- Қию операциясын қолдану. Берілген А= «теплоход». Жол мәнін табу.
- A[3,3] + A[8,1] =плод
- A[3,1] + A[5,4] =поход
- A[6,2] + A[4,2]+ A[8,1] = холод
- A[8,1] + A[5,1] A[6,3] = доход
- Қиып алу және бөліктерді құрау амалдары арқылы «интеграл» сөзінен «гантел», «рентген», «тигр», «агент» сөздерін құрастыру керек.
Т: = «Интеграл»
Т[5,1] + T[7,1] + T[2,3] + T[8,1] + T[1,1]………………….гантел
Т[6,1] + T[4,1] + T[2,2] + T[5,1] + T[4,1] + T[2,1]……..рентген
Т[3,1] + T[1,1] + T[5,2] ………………………………………….тигр
Т[7,1] + T[5,1] + T[4,1] + T[2,2] ……………………………..агент
Сергіту сәті:
- Бекіту кезеңі (10 мин):
1-топ (10 ұпай) |
A$= «Уравнение» B$=Mid$(А$,4,1) + Mid$(А$,3,1) + Mid$(А$,2,1) + Mid$(А$,6,2) + «Ь»+ Mid$(А$,1,1) Print B$ (варенье) |
2-топ (10 ұпай) |
A$= «Павлодар» B$=Mid$(А$,1,1) + Mid$(А$,5,1)+ Mid$(А$,6,3) + Mid$(А$,5,1)+ «К» Print B$ (подарок) |
3-топ (10 ұпай) |
A$= «Равенство» B$=Mid$(А$,5,1) + Mid$(А$,4,1)+ Mid$(А$,3,2) + Mid$(А$,6,2)+ Mid$(А$,2,1) Print B$ (невеста) |
- Рефлексия (3 мин): (Сұрақ-жауап)
- Бедербелгілік шамалар дегеніміз не?
- Бедербелгілік шамаларға қолданылатын функциялар
- Мәтіннің ұзындығы қандай функцияның көмегімен орындалады (Len$)
- Қию операциясы қандай функция арқылы орындалады? (Mid$)
- Үй тапсырмасын беру (3 мин):
Оқулықтың 88 бетіндегі №5 және №7 есептерді дәптерге шығарып келу
- Бағалау (2 мин):
1-топ | ||||
Топтың тізімі | Бағасы | Жалпы ұпай саны — 115 | ||
Мөлдір | 10-50 ұпай | 50-80 ұпай | 80-115 ұпай | |
Думан | ||||
Данагүл | «3» | «4» | «5» |
2-топ | ||||
Топтың тізімі | Бағасы | Жалпы ұпай саны — 115 | ||
Салтанат | 10-50 ұпай | 50-80 ұпай | 80-115 ұпай | |
Қуат | ||||
Сымбат | «3» | «4» | «5» | |
3-топ | ||||
Топтың тізімі | Бағасы | Жалпы ұпай саны — 115 | ||
Шынар | 10-50 ұпай | 50-80 ұпай | 80-115 ұпай | |
Нұрболат | ||||
Оралбек | «3» | «4» | «5» | |
Еркін |
Сабақ аяқталды, сау болыңдар!
1-топ (10 ұпай) |
A$= «Уравнение» B$=Mid$(А$,4,1) + Mid$(А$,3,1) + Mid$(А$,2,1) + Mid$(А$,6,2) + «Ь»+ Mid$(А$,1,1) Print B$ |
2-топ (10 ұпай) |
A$= «Павлодар» B$=Mid$(А$,1,1) + Mid$(А$,5,1)+ Mid$(А$,6,3) + Mid$(А$,5,1)+ «К» Print B$ |
3-топ (10 ұпай) |
A$= «Равенство» B$=Mid$(А$,5,1) + Mid$(А$,4,1)+ Mid$(А$,3,2) + Mid$(А$,6,2)+ Mid$(А$,2,1) Print B$ |
1-топ | ||||
Топтың тізімі | Бағасы | Жалпы ұпай саны — 115 | ||
Мөлдір | 10-50 ұпай | 50-80 ұпай | 80-115 ұпай | |
Думан | ||||
Данагүл | «3» | «4» | «5» |
2-топ | ||||
Топтың тізімі | Бағасы | Жалпы ұпай саны — 115 | ||
Салтанат | 10-50 ұпай | 50-80 ұпай | 80-115 ұпай | |
Қуат | ||||
Сымбат | «3» | «4» | «5» |
3-топ | ||||
Топтың тізімі | Бағасы | Жалпы ұпай саны — 115 | ||
Шынар | 10-50 ұпай | 50-80 ұпай | 80-115 ұпай | |
Нұрболат | ||||
Оралбек | «3» | «4» | «5» | |
Еркін |