Түйе- төрт түліктің төресі
Сабақтың тақырыбы: Түйе- төрт түліктің төресі
Сабақтың мақсаты: оқушыларға түйе жануарының құрылысы жайлы және оның пайдасы туралы мағлұмат беру. Оқыту кезінде оқушыларға түрлі тапсырмалар мен жұмыстар бере отырып,оқушылардың ойлау қабілеттерін, қиялдарын, жадысын,шығармашылық қабілеттерін арттыру.Оқушыларды өз беттерінше жұмыс жасатуға, тапсырылған жұмысты жылдам орындауға және алған білімдерін іс жүзінде қолдана білуге,сабақ үстінде ақпараттық коммуникациялық технология мен тиімді жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Сілтеме: Биология: Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына аргалған оқулық,Қ.Қайым,Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов,Ж.Қожантаев-Алматы:Атамұра,2010.-336 бет.
Көрнекіліктер: смайлинк, фламастер, маркер, стикер,А4, А3, түрлі-түсті қағаздар, өшіргіш, желім, степлер, оқулық , дәптер.
Оқу нәтижесі: бір-бірін тыңдау, өз ойын толық жеткізе білу, қорытынды жасай білу,тақырыпты толық түсіну
Түйінді идеялар:сыни тұрғыдан ойлауға дағдылау.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері | Мазмұны | уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Қажетті құрал- жабдықтар |
I.Ұйымдастыру кезеңі | 1.Сергіту сәті. «Таңдау» Балаларға жұмсақ ойыншықтар ұсынылады. Осы ойыншықтардың біреуін таңдап алған бала, оны не үшін таңдап алғанын айтады. Мысалы. Мен қонжықты таңдадым, өйткені ол мейірімді, жұмсақ, жылы. | 3 минут
| Сыныпта жағымды атмосфера орнату.
| Сергіп қалады
| «Таңдау» сергіту сәті.
|
2.Топқа бөлу
| Оқушыларды топқа бөліп отырғызу. | Әртүрлі фигураларды ұқсастықтарына қарай топқа бөлініп отырады. | Жұлдызша,жүрек, дөңгелек
| ||
II.Үй жұмысын тексеру. | «Білім минутасы» Қосымша деректерді айту.
| 6 минут | Ұйымдастырушы, бағыттаушы | Интербелсенді тақтадан 6 ұяшықтағы сұрақтарға жауап береді. Жылқы шаруашылығына байланысты. | Интербелсенді тақта |
III. «Алты шляпа» | Жылқы шаруашылығы тақырыбы бойынша. | 10 минут | Ұйымдастырушы бағыттаушы. | Әр оқушы өз рөлінде ойнап, жылқы шаруашылығына байланысты өз ойларын ортаға салады. Дәлелдер келтіреді. | Алты шляпа,қайшы,түсті қағаздар,А3,желім, магнитер,фломастер, стикер, скоч,өшіргіш,степлер интербелсенді тақта.
|
Сергіту сәті. | Анимацияға қарап би билеу. | 2 минут | ұйымдастырушы | Слайдқа қарап қайталау. | Интербелсенді тақта,слайд |
IV. Жаңа сабақ
| Оқулықпен жұмыс. | 6 минут | Ұйымдастырушы, бағыттаушы | Жаңа тақырыпты топ бойынша өз беттерінен оқып, меңгеруге ат салысады. Алдағы сабақтардағыдай топ басшыларын, таимспикер т.б. сайланады. | Интербелсенді тақта,оқулық |
V. «Ойға шабуыл» | 1 Түйесі бардың, киесі бар. 2 Көтерем деп түйеден безбе-салтанатың емес пе. Тебеген деп биеден безбе-қос қанатың емес пе. | 5 минут | бағыттаушы | Әр топ оқушылары өздеріне берілген тақырып бойынша ойларын жазып, дәлелдер келтіреді. | А3қағазы,түсті қағаздар,фломастер,желім, Қайшы,скоч,степлер, Өшіргіш,инелер. |
VI. «Биологиялық пошта» | Түйе жануарының пайдасы.Эссе жазу | 4 минут | бағыттаушы | Әр оқушы түйе жануары жайлы өз білгенін қорытындылайды. | Бет,қаламсап. |
VII.Денгейлік тапсырма | Артық білім кітапта.Оқулықтағы денгейлік тапсырманы орындау. | 5 | бағыттаушы | Оқушылар өздері денгей бойынша тапсырманы таңдап алады А-«3» В-«4»,С-«5» соған байланысты жауап жазады, оны оқиды. | Дәптер,оқулық,қаламсап. |
VIII. Бағалау | Бағалау парағын толтыру. | 1 минут | Бағалауды ұсынады | Өзін –өзі бағалайды сыныптастарын бағалайды. | Бағалау парағы |
IX.Кері байланыс
| Смайлинкке өзінің көңіл- күйін бейнелейді.
| 1 минут
| Сұрақ қояды
| Өз ойларын айтады,сабақтан алған әсерлерінін,көңіл — күйлерін бейнелейді.
| Смайлинк
|
X. Қосымша оқу | 1. §61 Түйе төрт түліктің төресі. (мазмұндау ) 2. Іздену жұмысы: І-топ:Түйе жануарына байланысты мақал- мәтелдер жинақтау ІІ-топ:Қосымша деректер жинақтау. ІІІ-топ:Суреттер жинақтау.
| 1 минут
| Күнделіктеріне жазып алады. | Слайд,күнделік |