А.Байтұрсынов «Ақын ініме» өлеңі
Түркістан қаласы, «Шорнақ» жалпы орта мектебі қазақ тілі мен әдебиет пән мұғалімі
Қойшыбаева Гүлнұр Төреханқызы
Сабақтың тақырыбы:
А.Байтұрсынов «Ақын ініме» өлеңі
Сабақтың мақсаты:Адам бойындағы қасиеттерді білу арқылы ,сыни ойлауға үйрету.Өлеңнің мазмұнын ашу және идеясын табу.Өлеңге лирикалық талдау жасау.
Сабақтың нәтижесі:Өлеңнің мәнін ашу нәтижесінде сыни ойлауға үйренеді, әдеби-теориялық білімдері тереңдейді, топпен жұмыс істеу арқылы бір-бірін сыйлауды үйренеді.
№ | Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Қолданылатынәдіс-тәсілдер (стратегиялар) | уақыты (мин) |
1 | Ұйымдастыру бөлімі
| Оқушыларды топқа бөлу,үй тапсырмасын «Сурет сыры» сұрау | Салып келген суреттерін басқа топқа беріп,өз ойларын айтады. | Талдау, СТО | 3 мин |
2 | І. Қызығушылықты ояту
| Аквариум әдісін қолдану арқылы қызығушылықты ояту.Ақын қандай болу керек? сұрағын кою | Оқушылар шеңбер болып тұрады,сұраққа жауап береді. | Топқа «Миға шабуыл», ізденушілік диалог | 5 мин |
3. | ІІ. Мағынаны ажырату
| «Назар аудар» электронды оқулықтан Ахмет туралы мәлімет тыңдату | Ахметтің өмірі мен шығармалары туралы тыңдайды. |
Джиксо әдісі, лирикалық талдау, сұрақ-жауап, диалог СТО, түсіндіру, зерттеушілік әңгіме
Венн диаграммасы | 24 мин |
«Поэзия минуты» кезеңі арқылы өлеңді оқыту.Джиксо әдісін пайдалану
| Оқушылар «Ақын ініме» және «Бір адамға» өлеңін оқиды.Бір-біріне түсіндіреді.
| ||||
«Біз біргеміз» кезеңі арқылы төрт топқа тапсырма беріледі. 1-топ Өлеңге лирикалық талдау жасау 2-топ Ақын жақтаған жақсы қасиеттер
3-топ Өлеңді С.Торайғыров тың «Бір адамға» өлеңімен салыстыр 4-топ Өлеңнен ирониялық сарында жазылған жолдарын табу
| Балалар бірлесе отырып, тапсырманы шешеді.
Әдебиет теориясын еске түсіреді.
Кітаппен жұмыс жасайды.Жақсы қасиеттерді тауып,дәптерге жазады. Венн диаграммасын пайдаланып ұқсастық пен айырманы табады.
Дәптермен жұмыс жасайды.Өлең жолдарын жазады. | ||||
Сергіту сәті
«Мен ойлаймын» кезеңі «Ақын жүрегі» тақырыбында постер қорғауды тапсыру |
Сабақ басталғанда айтқан ойларын толықтырып,флип чартқа түсіреді,постер қорғайды | ||||
4 | lll. Ой толғау
| «Аквариум » әдісі бойынша бүгінгі сабақтан сұрақ қояды. | Оқушылар бір-бірінің сұрағына жауап береді. | Сұрақ-жауап, диалог
| 8 мин |
5. | Қорытын ды бөлім | Үй тапсырмасы «Ақын ініме» Өлеңін жаттау.
| Түсіндіру Инсерт әдісі | 5 мин | |
Бағалау
| Топ басшыларының бағалауы,өзін-өзі бағалау,топтар дың бір-бірін бағалауы | ||||
«Инсерт» әдісі бойынша қортынды жасау | Білемін, білдім білігім келеді |