АҚПАРАТ ЖӘНЕ ИНФОРМАТИКА.

Сабақтың тақырыбы: АҚПАРАТ ЖӘНЕ ИНФОРМАТИКА.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:      Оқушылардың ақпарат, ақпарат және басқару, информатика ғылымы

туралы білімдерін қалыптастыру;

Тәрбиелілік:   Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу:

Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, оқулық, практикум.

Сабақтың өту барысы:

    1. Ұйымдастыру кезеңі.
    2. Үйге берілген тапсырманы тексеру .
    3. Жаңа тақырыпты түсіндіру
    4. Тапсырмаларды орындау
    5. Сабақты бекіту
    6. Үйге тапсырма

 

Өткен материалды қайталау:

  1. Неге компьютер үстіне кітап, дәптер және т.б. заттар қоюға болмайды?

А) Өте ауыр

Б) Ауа алмасуы бұзылады

С) Ұнамсыз

Д) Экран жабылып қалады

  1. Компьютермен жұмыс істегенде қандай ережелерді міндетті түрде сақтау керек?

А) Біріктіру сымдарының ажыратқыштарын ұстау

Б) Компьютерді Powerбатырмасын басу арқылы өшіру

С) Пернелерді ақырын басу

Д) Компьютерде су және кір қолдармен жұмыс істемеу

  1. Көзден экранға дейінгі қашықтық қанша болу керек?

А) 10-15см

Б) 20-30см

С) 40-50см

Д) 55-65см

  1. Мұғалімнің рұқсатынсыз компьютерге флешкалар мен дискілерді қосуға болмайтын себептерді көрсетіңдер?

А) Мектеп компьютерінен керегі жоқ ақпаратты көшіріп алуы мүмкін

Б) Компьютерді вируспен зақымдау қаупі бар

С) Компьютердің ажыратқыштарын жиі қолданғаннан олар бұзылуы мүмкін

Д) Компьютерге коп ақпарат тасығыш қосуға болмайды.

  1. Компьютердегі жұмысты аяқтаған оқушы не істеу керек?

А) Мұғалімнің нұсқауы бойынша жұмысты аяқтап, жұмыс орнын ретке келтіру

Б) Компьютерді ажырату батырмасын басу

С) Тұрып, кабинеттен шығу

Д) Бөлмені ылғалдап сүртіп шығу және желдету

Жаңа түсініктер:

Ақпарат

Ақпарат» термині латынның түсіндіру, баяндау мәлімет деген ұғымдарды білдіретін «іпforтаtіо» сөзінен шыққан. Ақпарат, бұл — айналадағы дүние туралы анықталмағанды (белгісізді) анықтайтын мәліметтер. Олар сақтау, түрлендіру, беру және пайдалану объектісі болып табылады.

         

 

Адам ақпаратты сезім мүшелері арқылы қабылдайды

 

 

 

 

 

 

Ақпаратты бейнелеу

                                                        

      сан                                     мәтін                                    графика

 

Бейнелеу тәсілдері бойынша ақпарат түрлері

 

Информатика — ақпарат алу, жіберу, өңдеу, сақтау, ұсыну процестерін зерттеумен, қоғам өмірінің барлық саласына ақпараттық техника мен технология жасау, ендіру және тиімді  пайдалану мәселелерін шешумен шұғылданатын ғылыми техникалық іс-әрекет саласы, ғылыми-техникалық прогрестің басты бағыттарының бірі.

Информатика:

  • ақпарат жинау, сақтау, жіберу, өңдеу және беру әдістері мен құралдарын зерттеумен байланысты – техникалық;
  • ақпараттың мәнін сипаттау тәсілін анықтайтын, оның сипаттау тілдерін зерттейтін – семантикалық;
  • ақпаратты кодтау әдістерін сипаттайтын прагматикалық;
  • ғылыми-ақпараттық іс-әрекеттің кейбір түрлерін, оның ішінде
    индекстеуді, автоматты реферлеуді, машиналық аударманы формальдау
    және автоматтандыру мәселелерін шешумен байланысты
    синтактикалық мәселелер топтарын зерттейді.

 

Информатика сөзі 60 жылдардың басында француз тілінде (іпformаtіon – ақпарат  және automatigue – автоматика) ақпартты автоматты түрде өңдеуді белгілеу үшін пайдаланылды.

 

Ғылым ретінде информатиканың құрылымына келесі салалар кіреді

  1. алгоритмдік;
  2. программалық;
  3. техникалық.

Информатика сегіз негізгі әрекеттер бағытын қамтитын ғылыми -техникалық пәндердің кешені болып табылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОГРАММАЛАУ

 

КИБЕРНЕТИКА

ТЕОРИЯЛЫҚ ИНФОРМАТИКА

 

 

 

 

 

 

ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ
 

ЕСЕПТЕУІШ ТЕХНИКА

ИНФОРМАТИКА

 

 

 

ТАБИҒАТТАҒЫ ИНФОРМАТИКА
АҚПАРАТТЫҚ ЖҮЙЕЛЕР
ҚОҒАМДАҒЫ ИНФОРМАТИКА

 

 

Тапсырма. Біздің ақпаратты түрлі арналардан алатынымызды ескере отырып, үлгідегі кестені толтырыңдар.

ЗатҚасиетіАрнаМүше
1Қоңыраулы сағатШылдырЕстуҚұлақ
     
     
     
     

 

 

Сабақты бекіту сұрақтары:

  1. «Ақпарат термині туралы жаңадан не білдіңдер?
  2. Сендерге қандай ақпарат тасығыштар белгілі?
  3. Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?

 

         Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма: Оқулықтан 1-бөлімді оқу.