Гидросфера
Сабақтың тақырыбы: Гидросфера
Мақсаты:
- Білімдік мақсаты: оқушылардың жер бетіндегі су қабатының маңыздылығымен таныстыру.
- Дамытушылық мақсатыі: Оқушылардың су көздерінің маңыздылығы мен табиғаттағы алатын орны жайында біліктілігін арттыру.
- Тәрбиелек мақсаты: Оқушыларды суды қорғауға және де үнемдеуге тәрбиелеу
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, Венн диограммасы, тест тапсырмалары.
Көрнекілікте: слайдтар.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.
- Үй тапсырмасын сұрау. Сергіту сәті.
- Сызбаларды сөйлету.
- Сабақты бекіту.
- Үйге тапсырма.
Сергіту сәті.
- Сұрақтар:
- Адам денесінің қанша пайызын су құрайды?
- Жер бетінде неше мұхит бар?
- Судың неше күйі бар?
- Шығанақ дегеніміз не?
- Ішкі теңіздерді ата?
- Өзен аңғары дегеніміз не?
- Бастау деп нені айтады?
- Көл деген не?
- Үнді мұхитының ең терең жері қалай аталады?
- Су қорының қанша бөлігін мұхит құрайды?
Сызбаларды сөйлету.
Оқушыларға бірнеше сызбалар беріледі. Оқушылар сол сызбаларды құрады.
1-ші сызбада биосфера қабатын құрайтын қабаттар? (6 слайд)
2-ші сызба. Гидросфера қабатын құрайтындар? ( 7 слайд)
3-ші сызба. Судың неше күйі бар? ( 8 слайд)
- 4-ші сызба. Неше мұхит бар?
Сәйкестікті тап.
Сабақты бекіту.
Сәйкестікті тап.
Тынық мұхиты Ең суық
Атлант мұхиты Мариан
Үнді мұхиты Пуэрто-Рико
Солтүстік мұзды Зонд
Мұхит
Тест.
- Жер бетінде неше мұхит бар?
А) 3 Б) 4 В) 2 С) 6
- Тынық мұхиты жер бетінің неше бөлігін алып жатыр?
А) 1/2 Б) 3/5 В) 1/3 С) 2/4
- Адам денесінің қанша пайызын су құрайды?
А) 55 Б) 36 В) 45 С) 65
- Мұхит, теңіз суларының құрлыққа сүйірлене немесе тереңірек ішке қарай енген бөлігі?
А) Көл Б) Бұғаз В) Шығанақ С) Арал
- Өзеннің басталар жері.
А) Өзен аңғары Б) Өзен сағасы
В) Бастау С) Өзен жаймасы
- Дүниежүзіндегі ең ұзын өзен.
А) Ніл Б) Амазонка
В) Чад С) Есіл
- Ең суы мол өзен.
А) Ніл Б) Амазонка
В) Чад С) Есіл
8.Материктердің ішіндегі тұйық сулы өлке
А) Теіңз Б) Өзен
В) Көл С) Мұхит
Жауабы:
- Б; 2. В; 3. С; 4. Б; 5. В; 6. А; 7. Б; 8. В;
Үйге тапсырма: §24 §25 тақырыптарын қайталау. Сөзжұмбақ жасап келу.
Бағалау. Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау.