Мәтінді редакциялау және пішімдеу
Тақырыбы | Мәтінді редакциялау және пішімдеу | ||||
Сілтеме | Информатика. Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық. Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов | ||||
Мақсаты | Оқушылардың білімін арттыру. Заман талабына сай жаңа технологияларды меңгерте отырып құзіреттілігі терең оқушыларды дайындау. | ||||
Оқу нәтижесі: | Сабақта жаңа әдіс тәсілдерді пайдалана отырып оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту. | ||||
Түйінді идеялар: | Оқушылардың жеке, топтық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сабақта СТО технологиясының әдіс тәсілдерін пайдаланып оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру.
| ||||
Жаттығулар: | 1. Сергіту сәті | 2. Топтық жұмысты бақылау және бағалау | 3. Деңгейлік тапсырмалар | ||
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: | топтық жұмыстар | өзгенің пікірін құрметтей білу | өзін-өзі және өзгені бағалау | ||
Дереккөздер: | Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық. –Астана: «Арман ПВ» баспасы , 2013 ж, 224 -бет | Интернеттен алынған ақпараттар | қосымша дидактикалық материлдар | ||
Оқуға арналған тапсырма: | Оқулық 170 бет. § 22 | оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары. | Оқулық 172 бет Компьютердегі тәжірибелік жұмыс, А деңгейі, В деңгейі, С деңгейі | ||
Уақыты | Стратегиялар | Ресур-сы | Сабақтың мазмұны | |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс — әрекеті | |||
4 м | Ұйымдастыру
Топқа бөлу. Боялған асықтарды таңдау арқылы | Кезекші сынып жайында ақпар береді. Оқушылар құралған суреттеріне сәйкес топқа бөлінеді. Топ ережесін құрады, топ құрамын тағайындайды. 1. топ басшысы 2. Спикер 3. Хатшы 4. Таймер.
| ||
1м
| Диалог
| Ынтымақтастық атмосферасын құрады | Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілеп,сабақта сәттілік тілейді. | |
5м | Ой қозғау
| Миға шабуыл: 1. WordPad
| Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Талантты және дарынды оқушылар өздерін көрсетуге мүмкіндік алады. | |
10 м | Семантикалық карта
|
Оқулық, қосымша мәлімет | Мәтін үзіндісін ерекшелеу туралы ойланайық. Сендердің жауаптарынды тақтаға жазып қоямын. — Мәтінді ерекшелеу қандай құрылғылар арқылы орындауға болады? — Тышқанның көмегімен мәтінді қалай ерекшелейміз? — Пернетақтаның көмегімен мәтінді қалай ерекшелейміз? — Қандай пернелер комбинациясын пайдалануға болады? Сәйкестендіру Ctrl+Home –таңдалған бұйрықтан бас тарту. Page UP-бас әріптерді теру режиміне өту Delete-курсорды құжаттың басына апару Caps Lock-курсордың сол жағындағы сөзді жою Esc-курсорды бір бетке жоғары апару Insert-абзацты енгізуді аяқтау Enter-курсордың оң жағындағы сөзді жою Back Space-мәтінді енгізгенде ауыстыру режиміне көшу. |
Сұрақтарға жауап беру арқылы тақтаға семантикалық картаны толтырады.
Ctrl+Home – курсорды құжаттың басына апару Page UP- курсорды бір бетке жоғары апару Delete- курсордың оң жағындағы сөзді жою Caps Lock- бас әріптерді теру режиміне өту Esc- таңдалған бұйрықтан бас тарту. Insert- мәтінді енгізгенде ауыстыру режиміне көшу. Enter- абзацты енгізуді аяқтау Back Space- курсордың сол жағындағы сөзді жою
|
15м
| Жеке жұмыс
| Оқулық Кесте
| Жеке жұмыс: Компьютердегі тәжірибелік жұмыс. А деңгейі Мәтінді теріңдер «Сәтемір хан »
В деңгейі Мақалдар файлын ашыңдар:
С деңгейі Сөздер файлын ашыңдар
| Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша практикалық жұмыстарды комьютерде орындайды. Бағалау критерилері бойынша өздерін бағалайды.
|
2 м | Сабақты қорытындылау
|
Өзіңді тексер | Тест жұмысы | Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
2 м | Рефлек-сия | «Бас бармақ» тәсілі бойынша
| ||
1 м | Үйге тапсырма 24 — тақырып | Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады. |