Есептеу техникасының даму тарихы

Тексерілді:                                                   Бекітемін:

Сыныбы: 6                                                                            

 

Күні: 24.10.2014Пәні: ИнформатикаМұғалімі:

Бүркітова А.Е

Сабақтың тақырыбы:Есептеу техникасының даму тарихы
Мақсаты :Оқушыларды есептеу механизмдері мен құрылғыларының шығу тарихымен таныстыру
Күтілетін нәтижелер:Есептеуіш техниканың даму тарихын біледі

Есептеуіш техниканың даму кезеңдерін талдайды

Қазіргі кезде қолданып жүрген компьютерлерге сипаттама береді

Керекті жабдықтар:Интерактивті тақта, бағалау парақтары, стекерлер, бағдаршам түстері, ватман, маркер
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері:Мұғалім әрекетіОқушы әрекеті
Кіріспе

 

I.Тұлғааралық байланыс орнату

1.Сыныппен амандасу

2.Топқа бөлу

Оқушылар сыныпта жоқ оқушыларды атайды.

Топқа бөлінеді (Есептеу құрылғысы арқылы)

Тұсаукесер:Тест

1.      Пернетақта қандай құрылғы

**а) Компьютерге ақпаратты енгізу құрылғысы

в) Компьютерден ақпаратты шығару құрылғысы

с) Компьютердің қосымша құрылғысы

2.             Алфавиттік-цифрлық пернетақта пернелерін атаңыз

а) Функциялық пернелер

**в) Әріптер мен сандар

с) Қосымша пернелер

3.      Курсорды басқару пернелерін атаңдар

а) NumLock,оң жағындағы сандар

в) F1-F12

**с) Сілтемелер, Home, End, PageUp, PageDown

4.      Функционалдық пернелер нелер жатады

а) NumLock,оң жағындағы сандар

**в) F1-F12

с) Сілтемелер, Home, End, PageUp, PageDown

5.      Қосымша цифрлық пернетақтада қандай пернелер бар

**а) NumLock,оң жағындағы сандар

в) F1-F12

с) Сілтемелер, Home, End, PageUp, PageDown

Тест сұрақтарына оқушылар жауап береді. Бірін-бірі тексереді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім :

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс  (Суреттер беріледі)

1 топ Есептеу техникасының даму тарихы

2 топ ЭЕМ даму буындары

 

Оқулықпен жұмыс

тапсырмалар беріледі

1 топқа В деңгей

2 топқа А деңгей

Оқушылар постермен жұмыс жасайды

1 топты «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

2 топты «Бағдаршам» арқылы бағалайды

Оқушылар кітапта берілген тапсырманы орындайды

 

Қорытынды

 

 

 

 

1.      Сөзжұмбақты шешу керек

2.      Кестемен жұмыс

 

Бұл тапсырмалар интерактивті тақтада орындалады

Тапсырмалар интерактивті тақтада орындайды

 

 

Үйге тапсырмаҮйге тапсырма:

Есептеуіш машинаның даму тарихын оқу, реферат дайындау, 43 беттегі кестемен жұмыс

БағалауБағалау парағы арқылы бағаланады

Критериалды бағалау, Екі жұлдыз, бір ұсыныс, Бағдаршам

Ұпайды бағаға айналдыру шкаласы:     Барлығы: 21 ұпай

18-20     —    «5»

14-17    —  «4»

9-13     —    «3»

Бағалау шкаласы арқылы өздерін бағалайды